top of page
Ekran Resmi 2023-03-29 22.15.33.png

August 2023 | People | Vol 9

english below

ŞAHİKA ERCÜMEN

BE ORIGINAL by PANERAI - V

words Onur Baştürk

photos Ayşegül Dinçkök, Tamer Günal

Sizin gibi serbest dalış sporcusu olan Guillaume Nery, yuzu’da yayınlanan röportajında şöyle demişti: “Derin bir sükunet haline erişene dek dalıyorum. O noktaya kadar suyun kuvvetine karşı mücadele veriyorum. Dibe eriştiğimde ise savaşmayı bırakmış ve durumu kabullenmiş bir şekilde sükuneti buluyorum”. En merak ettiğim şey işte o sükunet hali! Her seferinde farklı mı oluyor? Deneyiminizi merak ediyorum...

Her seferinde ve herkes için farklı olduğuna eminim. Benim için her bir dalış yeni bir serüven, yeni bir deneyim, yeniden doğuş! Suda metrelerce derine inerken tamamen teslimiyet, güven, yüzde 100 odaklanma ve keyif almayı seçiyorum. Derin bir meditasyon hali, ama aynı zamanda tamamen uyanık ve yüksek bir sportif performans gerektiren bir süreç.

Bir yandan da o derin sükunet -tıpkı Luc Besson’un Derinlik Sarhoşluğu filmindeki ana karakterde olduğu gibi- bir bağımlılığa da yol açıyor mu? Mesela orada kalmak ve yukarı hiç çıkmak istemediğiniz bir an oldu mu?

Olmaz mı! Suyla bir olduğunuz an, hiç nefes almadan orada kalabilecek gibi hissediyorsunuz kendinizi, zaman tamamen duruyor.

Suyun kendisi sizi dönüştüren bir şey aynı zamanda. Alerjik bünyesi olan ve evden pek dışarı çıkmayan çocukluk günlerinden sonra kendinizi su sayesinde yeniden yarattınız. Suyun size mesajı olabilir mi bu? Biz karadakilere suların kirliliği hakkında mesaj veren elçi gibi mesela.

Benim için hayat ilk nefes aldığımda değil, ilk nefesimi tuttuğumda başladı. Benim hayatımın değiştiği gibi başka yaşamların da değişebileceğini biliyorum. Kendimi hem denizleri koruma projelerinde hem de daha çok insanı suyla buluşturma konusunda sorumlu hissediyorum.

SUDAN ÇIKMIŞ BALIĞA DÖNÜYORUM!

Dalışlarda rekor kırma stresi oluyor mu? Rekor bu işin ne kadarını kapsıyor? Olmazsa olmazı mı? Ne zaman dezavantaja ve avantaja dönüşüyor?

Rekor kırma kısmı tamamen başka boyut. Epey stresli. Bir rekor dalışı yaklaşık 3-4 dakika sürüyor, ama bunun için aylarca çalışıyorsunuz. Üstelik tek bir hakkınız var. O seviyeye gelebilmek için maddi manevi her şeyinizi ortaya koyuyorsunuz. Aslında işin en kolay kısmı dalmak! Özellikle dünya rekorunu organize etmek oldukça stresli bir iş. Sponsor bulmak, hakemleri getirtmek, sualtı çekimlerinin ve güvenlik ekiplerinin organizasyonunu yapmak... Ama rekor kırmanın yanı sıra limitleri keşfetmeyi de seviyorum. Rekor hedefi koymak çıtayı yükseltmemi sağlıyor.

Bir röportajınızda “İşin yüzde 70’i zihin kuvveti. Herkes günde 10 saat fiziksel antrenman yapabilir, ama farkınızı ortaya koyan mental kuvvetiniz” demiştiniz. Bu noktada zihne hükmetmek adına gündelik rutin problemlerle kendinizi yormamayı mı tercih ediyorsunuz?

Pek çok şey onu nasıl algıladığımızla ilgili. Acaba problem dediğimiz şeyler gerçekten problem mi? Yoksa üstesinden zarif bir şekilde gelebileceğimiz, bizi daha çok tecrübe sahibi yapıp güçlendiren fırsatlar mı? Zihnimin kalıplarını yumuşak bir şekilde esneterek, onunla uyum halinde ilerliyorum.

 

Anda kalmayı en iyi başaranlardan birisinizdir diye düşünüyorum. Peki karaya çıkıp insan arasına karışınca ne hissediyorsunuz? İnsanlar sosyal medya uyarıcılarına maruz kalmış ve odağı kaymış bir şekilde sürüklenirken...

Sudan çıkmış balığa dönüyorum! Ama hızlı adapte olan biriyim. Mesela 10 gün inzivaya çekilip hiç konuşmadan meditasyon yapabilirim. Ama günde üç şehre gidip etkinliklere de katılabilirim... Sosyal medyada ise kriter, kendi ince çizgimiz. Dengede kalıp farkında olduğumuz sürece hâlâ umut var.

KUZEY KUTBU’NDA DALIŞ YAPACAĞIM

Dalışçıların kalbinin su içinde dakikada 20 kere atacak kadar yavaşladığı doğru mu? Başka ne gibi değişiklikler oluyor?

 

Evet, doğru. Kan, kol ve bacaklardan çekilip hayati organlara, yani kalp ve beyne yoğunlaşıyor, nabız düşüyor. Akciğerler basınçtan dolayı bir yumruk kadar küçülüyor ve yapışmasın diye içine kan yoğunlaşıyor. Bu değişimlere dalıcı memeli refleksi diyoruz. Yunuslarda, balinalarda, insanlarda gözlemlenen değişimler. Yani dalış yaparken insan vücudunda mucizevi değişimler oluyor. Yüzeye çıkınca her şey eski haline geri dönüyor.

Dalmadığınız, ama fırsat olsa mutlaka dalarım dediğiniz dünyanın farklı bir köşesi var mı?

 

Antarktika beni çok etkilemişti! Şimdi sıra Kuzey Kutbu’nda!

KARADA ZAMANIN FARKINDA DEĞİLİM

Suyun içindeyken zamanın değeri daha mı iyi anlaşılıyor?

 

Su, zamanın nasıl da izafi olduğunu en çarpıcı hissettiğim yer. Dakikalarca nefes tutuyorsunuz ve birkaç saniye bile hayati öneme sahip. Ama karada gün batımı izlerken saatin farkında bile olmuyorum. “Güneş battı akşam oldu” diyorum...

 

İyi bir dalış saatinin sudaki en iyi dostunuz olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Bu anlamda Panerai’nin dalış saatlerini nasıl buluyorsunuz?

Panerai zor şartlara ve derinliklere çok dayanıklı bir saat. Kendi felsefemle çok özdeşleştiriyorum.

 

2023’te hedefiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel 100 metre dalmak. Bu yıla özel başka hedefler var mı?

 

2021 yılında 100 metreye asansör desteği ile inmiştim. Bu sene 100 metreye sabit ağırlık, yani bir asansör ya da ekstra ağırlık desteği olmadan kendi gücümle inmek istiyorum. Ayrıca elçisi olduğum Birleşmiş Milletler ve Sıfır Atık ile sembolik farkındalık dalışları planlıyoruz.

Guillaume Nery, a free-diving athlete like you, said in an interview published on Yuzu, “I dive until I reach a state of deep calm. Up to that point, I fight against the force of the water. When I reach the bottom, I find peace by giving up the struggle and accepting the situation”. What interests me most is this stillness! Is it different every time? I am curious about your experience.

I am sure it’s different every time and different for everyone. Every dive is a new adventure, experience, and rebirth for me! I choose total surrender, confidence, a hundred per cent concentration, and enjoyment when I go many meters deep into the water. It is a state of deep meditation, but at the same time, it is a process that requires full alertness and high athletic performance.

On the other hand, does this deep calm lead to addiction, like the main character in Luc Besson’s “Le Grand Bleu”? For example, was there a time when you did not want to stay there and never went back up?

Absolutely! The moment you become one with the water, you feel that you can stay there without breathing, and time stops completely.

The water itself is also something that transforms you. You recovered thanks to water after being allergic as a child and hardly leaving the house. Could that be the message of water to you? For example, it is like the messenger who delivers a message to us on the land about the pollution of the waters.

For me, life did not begin with the first breath I took, but with the first breath, I held. I know that other lives can change the way my life has changed. I feel responsible for marine conservation projects and bringing more people to the water.

I FEEL LIKE FISH OUT OF WATER!

Do you have the stress of breaking a record in diving? What part of that work is the record? Is it indispensable? When does it become a disadvantage, and when does it become an advantage?

The record-breaking part is something else entirely. Quite exhausting. A record dive takes about 3-4 minutes, but you have been working towards it for months. Also, you only have one chance. To reach this level, you put everything
you have, materially and mentally. In fact, diving is the easiest part! Especially organizing the world record is a very stressful job. Finding sponsors, hiring referees, organizing underwater shoots and safety teams... But apart from wanting to break records, I also like to push the limits. If I set a record goal, I can raise the bar.

 

In one of your interviews, you said, “70 percent of the work is mental toughness. Anyone can train physically for 10 hours a day, but it’s your mental strength that makes the difference”. At this point, do you prefer not to tire yourself out with daily routine tasks to keep your mind in check?

 

A lot has to do with how we perceive it. Are the things we call problems really problems? Or are they opportunities we can address gracefully, making us more experienced and powerful? By gently stretching the patterns of my mind,

I move forward in harmony with it.

 

I believe you are one of the best people to stay in the moment. What do you feel when you go ashore and mingle with people? When people drift off, expose themselves to social media stimuli, and shift their focus...

I feel like a fish out of water! But I can adapt quickly. For example, I can retreat and meditate for 10 days without speaking. But I can go to three cities every day and participate in events. . . In social media, the criterion is our own fine line. As long as we stay balanced and aware, there is still hope.

I WILL DIVE INTO THE NORTH POLE

Is it true that a diver’s heart slows to 20 beats per minute in the water? What other changes are there?

 

Yes, it is true. Blood is drawn from the arms and legs and concentrated in the vital organs, namely the heart, and brain, and the pulse rate drops. The lungs shrink into a fist because of the pressure, and the blood condenses, so they do not stick together. We call these changes the mammalian diving reflex. These changes are observed in dolphins, whales, and humans. In other words, miraculous changes occur in the human body when he/she dives. When he/she comes to the surface, everything returns to how it was.

 

Is there another corner of the world where you have not dived yet, but would definitely visit if you had the opportunity?

 

Antarctica really impressed me! Now it’s the North Pole’s turn!

I AM NOT AWARE OF THE TIME WHILE ON LAND

Do you understand the value of time better when you are in the water?

 

In the water, I feel most clearly how relative time is. You hold your breath for minutes; even a few seconds are vital. But I am unaware of the time I watch the sunset on land. I say, “The sun has set, and it’s the evening”.

 

I do not think it would be wrong to say that a good dive watch is your best friend in the water. With that in mind, what do you think of Panerai’s dive watches?

Panerai is a watch resistant to harsh conditions and great depths. I can identify very well with my own philosophy.

 

Your goal for 2023 is to dive 100 meters to celebrate the 100th anniversary of the Republic of Turkey. Are there any other goals you have set for this year?

In 2021, I descended 100 meters with the help of an elevator. This year, I want to descend to 100 meters with a fixed weight, without the support of an elevator or additional weight. We are also planning symbolic dives with the United Nations and Zero Waste, for which I am an ambassador.

bottom of page