miniglass01.jpg

Mayıs 2021 | Botanik | Türkiye

Save The Flowers

Yazı | Alp Tekin

Mimar Gülnar Ocakdan Karaytuğ, markası Save The Flowers’la bitki tabloları yapıyor desek yeridir. Yurt içi ve yurt dışından topladığı bitkileri özenle kurutarak onları birer tabloya dönüştüren Karaytuğ, bu işe nasıl başladığını şöyle anlatıyor: “Her şey çiçekleri uzun yıllar saklayabilme fikriyle başladı. Kimi zaman Çanakkale’nin bozkırlarından kimi zaman Sarıkamış’ın dağlarından çiçekler, yapraklar, otlar toplamaya başladım. Bu hobime mimar gözlüğümü de takınca yaşam alanlarımıza değer katabilecek, fark yaratan bir dekorasyon fikri doğdu. Camdan tablolar içerisinde birbirinden farklı çiçek tasarımları kısa sürede bir iş fikrine dönüştü. 2016’dan beri bu işi profesyonel olarak Save The Flowers markası altında yapıyorum”.

EN ÇOK İLGİ GÖREN: GELİNCİK

 

Karaytuğ, bazı sabit tasarımlarının olduğunu ama her yıla özel bir tasarım serisi çıkardığını söylüyor. Çoğu bitkiyi bizzat toplayıp kurutuyor, bazı bitkileri ise yurt dışından temin ediyormuş Karaytuğ. En beğenilen tasarımlarının ise gelincik tabloları olduğunu belirtiyor: “Gelincik her yıl çok kısa bir dönemde çıkıyor ve çok narin bir bitki olduğundan zorlu kurutma işlemlerinden geçirip sınırlı sayıda satışa sunuyoruz”

 

Karaytuğ, bu el yapımı hassas çiçek tablolarını online olarak satıyor. Türkiye ve hatta dünyanın pek çok yerine kargo ile özenle gönderiyor.

Son sözü ona bırakalım: “Bitkilere bakma konusunda çok vakti olmayan ya da ilgilenemeyen, ama mekanlara kattığı zenginlikten de vazgeçemeyen insanlara bitkileri tablo içinde bir sanat eseri gibi sunuyoruz. Bu felsefeden ötürü de çerçevelerimizde doğal olmayan malzemeleri kullanmıyoruz. Çerçevelerimiz ahşap ve cam malzemelerden oluşuyor”.