top of page
01-7767.jpg

June 2024 | Design & Interiors

TURKISH BELOW

SHADES of WHITE

words Alp Tekin 

photos Alena Cherepanova  

The two most important features of this apartment in Limassol, designed by Natalia Maslova, are the large terrace with stunning sea views and the natural light. In fact, the design of the house has been created accordingly. The colors are natural and calm, such as light sandy tones and the color of sun-baked grass. The backgrounds are mostly white and the textiles are in shades of white, especially linen. 

 

The main elements of the design using natural materials are ceramic granite, marble and wooden parquet. The natural wood texture in the furniture gives a sense of comfort, while the travertine is reminiscent of the stones from ancient excavations commonly found on the island.

 

DECORATIVE TRICKS 

Natalia Maslova points out the following detail about the design of the house: “Our main and favorite approach in interior design is mix & match. Here, we combined items from different eras and art, ensuring a unified, cohesive image of the project. The lifestyle of the owners influenced the appearance of items from around the world in the interior: vintage from London, design icons, contemporary art pieces, and art objects from various countries”. 

 

Interesting wall panels in the dining room were custom-made by the British duo Vezzini & Chen, in a composition called Water & Sand, which is very symbolic. A ceramic composition named Shades of White (which became the unofficial name of the entire project) in the bedroom was also custom-made. 

SOURCES

 

- Living Room: Ghost 114 sofa by Gervasoni, Hashira floor lamp by MENU, Costantina floor lamp by Mogg, Pracinhas Stool by Lia Siqueira, Etel.

 

- Dining Area: CH339 dining table by Carl Hansen, Dining chairs by Carl Hansen, Coniston large round mirror by De La Espada, Arco floor lamp by Flos, Marble countertop for counter table by MENU, Bar chairs by Norr11. 

BEYAZIN TONLARINDA bir KIBRIS EVİ

İç tasarımı Natalia Maslova’ya ait olan Limasol’daki bu dairenin en önemli iki özelliği  muhteşem deniz manzarasına sahip geniş terası ve doğal ışık alması. Nitekim evin tasarımı da bu doğrultuda oluşturulmuş. Açık kumlu tonlar ve güneşte kavrulmuş çimen rengi gibi doğal ve sakin tonlarda renkler seçilmiş. Arka planlar ise çoğunlukla beyaz bırakılmış ve tekstillerde başta keten olmak üzere beyazın tonları tercih edilmiş. 

Doğal malzemeler kullanılan tasarımın ana unsurları ise seramik granit, mermer ve ahşap parke. Mobilyalardaki doğal ahşap dokusu ise rahatlık hissi verirken traverten, adada yaygın olarak bulunan antik kazılardan çıkan taşları çağrıştırıyor.

 

KARIŞTIR VE EŞLEŞTİR 

 

Natalia Maslova evin tasarımıyla ilgili şu detaya dikkat çekiyor: “İç tasarımda favori yaklaşımımız karıştır ve eşleştir. Burada, farklı dönemlere ve sanat eserlerine ait öğeleri bir araya getirerek projenin bütünlüklü ve uyumlu bir görüntüye sahip olmasını sağladık. Ev sahiplerinin yaşam tarzı, iç mekanda dünyanın dört bir yanından gelen öğelerin görünümünü etkiledi: Londra'dan vintage, tasarım ikonları, çağdaş sanat eserleri ve çeşitli ülkelerden sanat objeleri gibi”. 

 

Yemek odasındaki ilginç duvar panelleri İngiliz ikili Vezzini & Chen tarafından Su ve Kum adlı çok sembolik bir kompozisyonda özel olarak yapılmış. Yatak odasındaki seramik kompozisyon Shades of White da özel yapım.

 

DETAYLAR 

 

- Salon: Kanepe Ghost 114, Gervasoni. Aydınlatmalar Hashira by MENU, Costantina floor lamp by Mogg. 

 

- Yemek alanı: Yemek masası ve sandalyeler CH339 by Carl Hansen, ayna De La Espada, aydınlatmalar Flos, sandalyeler Norr11. 

bottom of page