top of page
9. 240104_LarisaBarton_.jpg

May 2024 | Design & Interiors

english below

SKYLINE VIEWS and LAYERED MINIMALISM 

words Karine Monie     

photos Kelsey Ann Rose  

Manhattan'ın kalbinde yer alan ve İskandinav tasarımından esintiler taşıyan 40. kattaki bu daire, minimalizme bir övgü niteliğinde. Tasarım ekibi, gereksiz dağınıklık yerine sadeliği vurgulayarak biçim ve işleve öncelik vermiş. 

 

New York şehir manzarasına sahip dairenin tasarımı Larisa Barton’ın kurduğu iç tasarım stüdyosu Soeur Interiors’a ait. Barton, dairede manzaranın başrolde olmasını istemiş ve bu amaçla sıcak nötr tonlardan oluşan bir renk paleti oluşturmuş. Barton, büyük odada sofistike bir hava katmak için siyahı kullanırken yatak odasında beyaz ve fildişi tonlarını tercih etmiş. 

 

Ev sahibi, tasarım ekibinin büyük oda için Macazlyn Harris'e yaptırdığı sanat eserine ve koridorlarda uygulanan dokulu duvarı çok sevdiğini söylüyor. Larisa Barton, “O kadar ilham aldı ki, farklı alçı ve seramik malzemelerle altı ay süren bir sanat yolculuğuna çıktı,” diye itiraf ediyor. 

 

Larisa Barton tasarım sürecindeki yeni keşfini ise şöyle anlatıyor: “Banyoda ışıltılı bir dokunuş istiyorduk, ama benzersiz bir şey olmalıydı. Uzman ressamımız Michelle Kole banyo duvarları için abalone adı verilen yeni bir malzemeyle bizi tanıştırdı. Michelle, duvarlardaki desen boyunca elle yerleştirdiği deniz kabuğu yapraklarını getirdi. Böylece her açıdan en ince parlaklığı elde ettik”. 

 

Tasarım ekibi ayrıca, İskandinav tasarımının genelinde görülen yumuşak doğal aydınlatmalara da tasarımda yer vermiş. 

Located in the heart of Manhattan, this Scandinavian-inspired 40th floor apartment is an ode to minimalism. The design team prioritized form over function, emphasizing simplicity over unnecessary clutter. 

 

Soeur Interiors, the interior design studio founded by Larisa Barton, designed the apartment with views of New York City. Barton wanted the view to be the focal point, so she created a color palette of warm neutrals. Barton used black in the great room for a sophisticated feel, and white and ivory in the bedroom. 

 

The homeowner fell in love with the artwork the design team commissioned to Macazlyn Harris for the great room along with the textured walls implemented in the hallways. "She was so inspired that she went on a six-month artistic journey with different plaster and ceramic materials," confesses Larisa Barton. 

 

Larisa Barton describes her new discovery during the design process: "We wanted a touch of sparkle in the bathroom, but it had to be something unique. Our expert artist, Michelle Kole, introduced us to a new material for bathroom walls called abalone. Michelle brought in shell leaves that she hand placed along the pattern on the walls. This gave us the most subtle sheen from every angle. 

 

The design team also incorporated the soft, natural lighting found throughout Scandinavian design. 

bottom of page