top of page
Forestami.jpg

Eylül 2021 | Tasarım | İtalya

Tasarımın eylül mabedi

SUPERSALONE

Yazı | Oktay Tutuş

Son iki yıldır pandemi sebebiyle yapılamayan, İtalya’nın ve dünyanın en köklü tasarım etkinliği Salone del Mobile, bu yıl hasrete daha fazla dayanamamış olacak ki 5 eylülde başlayan ve 10 eylüle kadar sürecek yepyeni bir etkinlik Supersalone ile geri döndü.

Onunla birlikte Milano da canlandı ve yan etkinlikler, sergiler, konuşmalar, gösterilerle tüm dünyaya tasarımın köklü başkenti olduğunu yeniden haykırıyor. Peki neden haykırıyor? Nisan 2022'de Salone del Mobile eskisi gibi yapılacakken bu sabırsızlık neden?

 

RAKİPLERİN ÇOĞALMASI VE DİJİTAL ETKİ

 

Bunu anlayabilmek için öncelikle 2022 öncesi yapılan değişikliklerin en büyüğüne bakmak gerekiyor. Önümüzdeki yıl 60'ıncı yaşını kutlayacak fuarın tasarım arenasındaki sorumluluğu elbette çok büyük. Ancak son yıllarda Londra'nın, Viyana'nın, Brüksel'in ve Toronto'nun tasarım etkinlikleri de atakta. Hepsi dijital dünyanın nimetlerinden sonuna dek faydalanıyor. Başka şehirler de hemen her yıl kendi tasarım günleriyle pastaya ekleniyor.

Hepsinden ayrı olarak yine İtalya kadar köklü bir organizasyon olan Fransa'nın Maison&Objet'si ve onun son yıllarda daha dijital, daha dinamik bir kimliğe bürünmesinin verdiği güçlü rakip imajı da hem çok gerçek hem de yıkıcı derecede baskın.

Neden mi? Çünkü fuar katılımcılarının ürünlerini online görebiliyor, randevu alabiliyor ve dilerseniz sipariş veriyorsunuz. Bu imkanlar çağın hızlı ekonomisine ve iş yapan kuşağın isteklerine daha uygun. Bu nedenle İtalyanlar’ın öncelikle isimlerini yeniden duyurmaya ve bunun için de hem sürdürülebilir hem genç hem de dijital dönüşümünü tamamlamış bir fuara ihtiyaçları vardı. Supersalone bu çabanın bir ürünü diye düşünürseniz, az sonra anlatacaklarım daha anlamlı gelecektir.

 

CLAUDIO LUTI YERİNE MARIA PORRO

 

Salone del Mobile bu yıl bahsettiğim tüm bu süreçlerin hakkından gelmesi için öncelikle etkinliğe başkanlık edecek kişiyi değiştirerek işe başladı. Tasarım endüstrisinden deneyimli bir iş insanı olan Claudio Luti yerine, 1983 doğumlu girişimci Maria Porro geldi.

Tiyatro, tasarım ve iş dünyası gibi eklektik bir kariyere sahip Porro'nun omuzlarında dünyanın en önemli tasarım etkinliği var. Tahminim o ki, böylesine büyük bir etkinliği iki parçaya bölerek hem ismi canlı tutmayı hem de yeniliği aşamalı yapmayı düşünüyor. Nisan ayında nasıl bir etkinlik olacak hep birlikte göreceğiz. Ancak şimdi önümüzdekine bakalım!

 

SANDALYENİN YALNIZLIĞI VE NEŞESİ!

 

Supersalone pandemiden beri ilk büyük İtalyan etkinliği, ancak büyüklüğü Salone del Mobile ile karşılaştırılacak düzeyde değil. 423 markanın sadece belli ürünlerini sergileyecekleri dört pavyondan oluşuyor. Ayrıca tüm dünyada daha çok ilgi gören genç ve bağımsız tasarımcıların seri üretim olmayan ürünleri de tıpkı köklü firmalar gibi burada yer bulmuş.

 

Özel sergilerden biri, küratörlüğünü Anniina Koivu'nun yaptığı ve beş kıtadaki 22 farklı ülkenin 48 tasarım okulundan 2020 ve 2021 yılları arasında mezun olan öğrencilerin 170 projesini sergileyen “The Lost Graduation Show”. Böyle bir fuar için gençlere dokunmanın en doğru yollarından biri  bu.

 

Diğer sergi ise “Take Your Seat - Solitude and Conviviality of the Chair (Oturun-Sandalyenin Yalnızlığı ve Neşesi)” isimli ADI / Compasso d'Oro Ödülü ile ortaklaşa düzenleniyor. Küratörü ise Nina Bassoli. Compasso d'Oro ödüllü 30 adet sandalye tasarımına mansiyon ödülü almış 80 başka sandalyenin eşlik ettiği sergi, belki de tüm mobilya tasarımı ürünlerin içerisinde en ikonik olanına vurgu yapıyor.

 

100 AĞAÇLIK MİNİ ORMAN

 

Supersalone programı dünyanın her yerinden tasarımcı, mimar, sanatçı, akademisyen ve yöneticiler tarafından yapılan söyleşiler, konferanslarla dolu. İsim istiyorsanız Humberto Campana'dan Bjarke Ingels, Carsten Höller, Paola Pivi, Beatriz Colomina, Cecilia Alemani, Formafantasma ve Philippe Malouin'e dek saymak mümkün.

 

Gelelim “sürdürülebilirlik” faktörüne. Fuardaki tüm sergileme ve enstalasyon malzemeleri geri dönüştürülebilir ya da yeniden kullanılabilir olacak şekilde özel üretilmiş. Fuarın doğu kapısı girişindeki turnikelere dek Forestami tarafından yerleştirilen 100 ağaçlık bir mini orman da Supersalone'nin yeşil kimliğini vurguluyor. Sergileme alanlarında da bu ağaçlar görülebiliyor. Ihlamur, dişbudak, meşe, erik ağaçlarından oluşan bu ormanın tüm elemanları daha sonra Milano'nun farklı noktalarına dikilecek.

 

Supersalone, “Daha dinamik bir etkinlik nasıl olur” sorusuna Milano’nun verdiği bir yanıt adeta. Genç ve kadın bir başkanın bu işin altından kalkamayacağını düşünenler muhakkak olacak. Ancak Porro tüm bunları savuşturacak bir ön gösterimle Nisan ayındaki büyük şovuna bizi hazırlıyor. Bakalım neler göreceğiz.

 

videolar

 

https://www.youtube.com/watch?v=M6xIoqYH3OY

https://www.youtube.com/watch?v=LnxUuO-85T4

 

salonemilano.it

bottom of page