top of page
Swiss Alp Watch Final Upgrade_5324-1205_

Şubat 2021 | Tasarım | Dünya

Çok siyah bir veda: Swiss Alp Watch

Yazı | Oktay Tutuş

Fotoğrafı sizi yanıltmasın gördüğünüz aslında bir Apple Watch değil. Ancak tasarımıyla ona öykünen bir saat. Bu sadece basit bir öykünme de değil üstelik. Size kısacık hikayesinden bahsedeyim. 2016 yılında ilk defa satışa sunulan Swiss Alp Watch isimli bu model aslında o dönemin hızlı trendi olan akıllı saatlere karşı İsviçre’nin bir yanıtı niteliğindeydi. Akıllı saat satışlarının artması ve gittikçe popüler olmaları geleneksel İsviçre saat firmalarını biraz endişeye düşürmüş ve “Yeni bir pilli saat krizi mi geliyor” diye düşünenlerden tutun da hibrit saat modelleri yapanlara dek pek çok tepkiye neden olmuştu. 

 

Bu firmalardan bir tanesi ve muhtemelen en soğukkanlı olanıysa çığır açıcı bir şeyle çıkageldi: Tıpkı Apple Watch’a benzeyen bir mekanik aksamlı geleneksel saat.

 

Swiss Alp Watch, neredeyse 200 yıllık bir saat üreticisi olan İsviçreli H. Moser & Cie. tarafından Analog VS Digital savaşında ibreyi analogdan yana döndürdü. Vermek istediği mesaj şuydu: Biz geleneklerimize bağlı kalarak saat yapmaya devam edelim, ancak modern tasarım ve teknolojiyi işimize entegre etmekten de çekinmeyelim. Bu korkusuz hamlenin başrolündeki saatin bugüne dek çok farklı modelleri yapıldı ve satıldı. İkonik bir saat mertebesine erişti. Ve şimdi de zirvedeyken bize veda ediyor! 

 

H. Moser & Cie. geçtiğimiz günlerde duyurduğu Swiss Alp Watch Final Upgrade isimli bu simsiyah saatle bu serinin üretimine nokta koyuyor. O nedenle bu özel modeli üretti. 50 örneği üretilecek saat, hicivli ve aynı zamanda sofistike bir serinin son temsilcisi. Böyle bir doğum hikâyeniz varsa elbette tasarımınızda ve kullanılan malzemelerde de dikkatli bir seçim yapılması normal. Saatin DLC kaplanmış çelik kasası ultra modern ve havalı, ancak bunu saat imlerinin olmaması yanında siyah renginin derinliğinden de alıyor.

 

Süperstar sanatçı Anish Kapoor’un haklarını elinde bulundurduğu dünyanın en koyu siyah rengi olan Vantablack ile yapılmış kadranı sayesinde, akrep ve yelkovanı ile saat 6 yönündeki küçük saniye göstergesi sanki boşluktaymış gibi hareket ediyor. Saatin esas söz söyleyen yüzü aslında arkasını çevirdiğinizde gözler önüne seriliyor. Tamamen mekanik, tıkır tıkır işleyen gerçek bir İsviçre mekanizmasıyla hayat buluyor. Kablo, devre veya pil yok. Gücü hikayesinde....

 

www.h-moser.com

bottom of page