top of page
TheRebelloFN5972.jpg

September 2023 | TRAVEL

english below

PORTO’NUN YENİ STİLİ:

THE REBELLO

words Onur Baştürk

photos Francisco Nogueira

The Bomporto otel grubu Lizbon’daki The Lumiares ve The Vintage’dan sonra yeni tasarım otelleri The Rebello’yu Porto’da açtı.

 

19. yüzyıldan kalma endüstriyel binalardan oluşan The Rebello’nun iç tasarımı Daniela Franceschini’ye ait. Tarih boyunca sanatçı ve yaratıcıların endüstriyel mekanları kullanma biçiminden esinlenen Franceschini, The Rebello’da Pedro Guimarão'nun sanat eserlerini ve Grau Cerâmica'nın objelerini kullanmış. Ayrıca Josep Maynou ve Tomek Sadurski gibi uluslararası sanatçıların eserlerine yer vermiş.

 

Otelin Roma hamamlarından ilham alan spa’sı da tasarım olarak öne çıkan bir başka köşe. Ancak spa sadece tasarımıyla değil; ısıtmalı havuzu, saunası, masajlarıyla da ilgi çekici.

 

Otelin restoranı Pot&Pan ise “İyi şarap, iyi yemek ve iyi arkadaşlar” sloganıyla tanımlanıyor. Restorandaki tüm yemekler tencere ve tavalarda paylaşımlık olarak servis ediliyor. Pot&Pan’in şefi André Coutinho şöyle diyor: “En iyi mevsimlik ürünlerden yapılmış, modern bir yoruma sahip geleneksel Portekiz yemekleri sunuyoruz”

 

Otelin rooftop barı nehre karşı kokteyl içmek için şehrin en iyi noktalarından biri. Fotojenik bir gün batımına sahip bu rooftop bar öğleden sonra açılıyor ve gece yarısına kadar açık.

PORTO'S NEW STYLE:

THE REBELLO

After The Lumiares and The Vintage in Lisbon, The Bomporto hotel group opened their new design hotel, The Rebello, in Porto.

 

The interior design of The Rebello, which consists of 19th century industrial buildings, belongs to Daniela Franceschini. Inspired by the way artists and creators have used industrial spaces throughout history, Franceschini used the artworks of Pedro Guimarão and the objects of Grau Cerâmica in The Rebello. She has also featured works by international artists such as Josep Maynou and Tomek Sadurski.

 

The spa of the hotel, inspired by the Roman baths, is another corner that stands out in terms of design. However, the spa is not just with its design; It is also interesting with its heated pool, sauna and massages.

 

The hotel's restaurant, Pot&Pan, is defined by its motto "Good wine, good food and good friends". All meals in the restaurant are served in pots and pans for sharing. “We offer traditional Portuguese dishes with a modern twist, made from the best seasonal produce,” says André Coutinho, chef of Pot&Pan.

 

The hotel's rooftop bar is one of the best spots in the city to have a cocktail against the river. This rooftop bar with a photogenic sunset opens in the afternoon and is open until midnight.

bottom of page