top of page
16 TP-INT-KH.JPG

April 2023 | Travel

TIERRA PATAGONIA

yazı | Özlem Avcıoğlu

Mimarisi ile yıllar önce dikkatimi çeken Tierra Patagonia otelinde kalmak en büyük hayallerimden biriydi. Hatta Patagonya’ya sırf bu yüzden bile gitmiş olabilirim! Tierra Patagonia sadece Şili’nin değil, dünyanın en güzel otellerinden biri…

 

Şili Patagonyası’nda bulunan Torres del Paine Milli Parkı; zümrüt yeşili gölleri, muhteşem sıradağları ve yaban hayatı ile bölgenin en çekici yeri. Tierra Oteli de burada; sarp dağların ve günün her anı parıldayan Sarmiento Gölü'nün hemen yanında bulunuyor.

 

2012’de açılan otelin mimarı Cazu Zegers Arquitectura. Bina şeklini, bölgenin karakteristiği olan ve şiddeti yüzünden araba kapılarının menteşelerini dahi sökebilen sert rüzgârlardan alıyor. Mimar Cazu Zegers doğayı o kadar büyüleyici buluyor ki, burada neredeyse hiç bina olmaması gerektiğine inanıyor ve oteli adeta doğanın içine gömüyor.

 

HAYVAN FOSİLİNE BENZİYOR

 

Dışardan bakınca tarih öncesi bir hayvanın fosiline benzeyen otel, suyla aşındırılan ahşabın gümüş rengini elde etmek için taş setlerle zemine sabitlenmiş ve tamamen yıkanmış lengadan ahşap panellerle kaplanmış. Bu form aynı zamanda otelde kalanların dışarı çıkmasını teşvik ediyor.

 

Manzarayı içeri almak için her yeri yere kadar cam olan Tierra’nın aynı çekicilikte bir de spa’sı var: Uma Spa. Spa’nın açık hava jakuzisi ise akşam bir kadeh Carmenere şarabı yudumlamak için en favori mekan.

 

40 ODANIN HEPSİ MANZARALI

 

İki katlı oteldeki 40 odanın tümü Patagonya'nın uçsuz bucaksız bozkırlarını ve gökyüzünü yansıtan büyük pencerelere sahip. Minimalist, ahşap ve koyun postu kilimlerin öne çıktığı odalar İskandinav tarzı döşenmiş.

 

“Sürdürülebilirlik” elbette Tierra'nın önem verdiği konulardan. Enerji kullanımını azaltmak için çeşitli yöntemler kullanılmış. Güneş panellerini denemek için bir pilot program yürütülüyor. Tierra aynı zamanda Patagonya'da bir milyon ağaç dikme projesine de katılmış.

 

PATAGONYA’YA GİTMEK İÇİN 5 NEDEN

 

 

- Dünyanın en uç ve en güney şehri Ushuai’yı ve Jules Verne’in romanlarına konu olan dünyanın sonu fenerini görmek.

- Macellan penguenlerini, deniz aslanlarını ve balinaları doğal ortamlarında gözlemlemek.

- Patagonya’da üretilen kraft biraları yudumlamak.

- En taze, en lezzetli mavi yengeçleri tatmak.

- Glacier Ulusal Parkı’nda tekne ile gezmek ve buzullara dokuancak kadar yaklaşmak.

TIERRA PATAGONIA

words | Özlem Avcıoğlu

Staying at the Tierra Patagonia Hotel, whose architecture caught my attention years ago, was one of my biggest dreams.  I might even have gone to Patagonia just for that reason! Tierra Patagonia is one of the most beautiful hotels not only in Chile but also in the world...

 

Torres del Paine National Park, located in Chilean Patagonia, is the most charming place in the region with its emerald green lakes, magnificent mountain ranges and wildlife. Tierra Hotel is also here, right next to the steep mountains and Sarmiento Lake, which shimmers throughout the day.

 

The architect of the hotel, which opened in 2012, is Cazu Zegers Arquitectura. The building takes its shape from the strong winds known for their intensity that are characteristic of the region and can even rip the hinges of car doors. Architect Cazu Zegers finds nature so fascinating that he believes there should be almost no buildings here, and he literally immerses the hotel in nature.

 

LOOKS LIKE AN ANIMAL FOSSIL

 

From the outside, the hotel looks like a fossil of a prehistoric animal, clad in fully washed lenga wood panelling, fixed to the floor with stone setts to achieve the silver color of water-worn wood. This form also encourages hotel guests to go outside.

 

Tierra, which has glass all over to let the view in, also has an equally attractive spa: Uma Spa. The spa's outdoor jacuzzi is the favorite place to sip a glass of Carmenere wine in the evening.

 

ALL 40 ROOMS HAVE A VIEW

 

All 40 rooms in the two-story hotel have large windows that reflect  vast steppes and sky of Patagonia. Minimalist furnished rooms with wooden and sheepskin rugs are decorated in Scandinavian style.

 

“Sustainability” is, of course, one of the issues Tierra attaches importance to. Various methods have been used to reduce energy use. A pilot program is being carried out to test solar panels. Tierra also participated in planting one million trees in Patagonia.

bottom of page