top of page
Villa Lena_CREDIT David Kaliga (10).jpg

December 2023 | Vol 10

english below

VILLA LENA

A Tuscan whose focus is on art and agriculture

words Onur Baştürk

photos Frederik Vercruysse, Lottie Hampson, Daniela Civetta,

Louise Palmberg, Marina Denisova

Toskana kırsalında çok sayıda iyi konaklama seçeneği var, ama bu seçenekler arasında yer alan Villa Lena’yı sadece otel diye tanımlamak haksızlık olur. Çünkü burası aynı zamanda uluslararası sanatçıları destekleyen ve kâr amacı gütmeyen Villa Lena sanat vakfının merkezi. Sanatçı, yazar tasarımcı, yapımcı, müzisyen ve şeflere kendi zanaâtlarını keşfetmeleri için bir alan sunan Villa Lena, aynı zamanda bir “agriturismo” oteli.

 

Agriturismo İtalya’da, özellikle de Toskana’da çok yaygın bir turizm türü. Tarımla turizmi buluşturan “agriturismo”da doğanın ortasındaki muhteşem çiftlik evlerinde konaklama fırsatı buluyorsunuz. Bu çiftlik evlerinin ya üzüm bağları ya da zeytinlikleri oluyor. Böylece konaklamanız sırasında çiftliğin kendi üretimi olan şaraplardan, zeytinlerden ve peynirlerden tadabiliyorsunuz. Dahası, hiçbir katkı maddesi içermeyen bu organik malzemelerle yapılmış yemekleri “fine dining” olarak servis alıyorsunuz. Nitekim “agriturismo”nun esas amacı bu: Hem esas işi tarım olanları destekleyerek kırsaldaki turizmi canlandırmak hem de şehirden gelenlere doğanın ortasında konforu ve organik olanı beraber sunmak.

19. YÜZYIL SONLARINDAN BUGÜNE

Villa Lena’nın arazisi de zeytinlik ve üzüm bağlarıyla çevrili. Hatta önümüzdeki birkaç yıl içinde Villa Lena’nın tamamen ekolojik bir hale getirilmesi planlanıyor. Bu süreci başlatmak üzere enerji tasarrufu için güneş panelleri kurulmuş bile…

 

Villa Lena’nın merkezinde ise geçmişi 19. yüzyıl sonlarına kadar uzanan villa yer alıyor. Aristokrat bir aile için inşa edilen villa, 1930’lara kadar en parlak dönemini yaşıyor. Daha sonra bakımsızlığa terkediliyor. 2007 yılında villayı sanat dünyası profesyoneli Lena Evstafyeva, müzisyen-yapımcı Jérôme Hadey ve Parisli restoran işletmecisi Lionel Bensemoun alıp Villa Lena Agriturismo ve Sanat Vakfı’nı kuruyor.

Artık ana bina sanat vakfına ev sahipliği yapıyor. Onu çevreleyen dönüştürülmüş tarihi tarım binaları ise (eski çiftlik evleri, ahırlar ve av kulübeleri) konaklama birimleri… Konaklamak için 74 oda var. Bir de özel villalar. Mesela Maison Stento isimli villa, resepsiyona 20 dakikalık yürüme mesafesinde. Tam anlamıyla sessiz Toskana deneyimini engebeli tepelerin panoramik manzarası eşliğinde sunuyor.

İSTER MANTAR ARA İSTER DOĞAL PARFÜM YAPMAYI ÖĞREN

Villa Lena’da konaklamak aynı zamanda içeriği hayli zengin bir programa da ortak olmak anlamına geliyor. Herkesin katılımına açık programda yok yok: Açık havada film gösterimlerinden mum ışığında konserlere, rönesans dönemine özgü çiçek boyamasından taze makarna yapmayı öğrenmeye, yer mantarı aramaktan doğal parfüm yapımına kadar…

 

Villa Lena’nın “tarladan sofraya” hizmet veren restoranı Osteria San Michele ise ev yapımı makarnalar, taze yapılmış peynirler ve organik şaraplarıyla üç öğün servis veriyor.

AYDA BİR HERKESE AÇIK

Villa Lena kurucularından Lena Evstafyeva, Toskana’daki bu hayalini gerçekleştirmeden önce Pace London’da galeri direktörü olarak çalışıyormuş. Bugün ise hem vakfı hem de oteli yönetiyor. Lena ayrıca, tüm vakfı ayda bir herkese açık hale getirip küratörleri, koleksiyonerleri, sanat profesyonellerini ve otel konuklarını stüdyoları ziyaret edip yemekleri paylaşmaya ve konuşmaları dinlemeye davet ediyor.

There are many good accommodation options in the Tuscan countryside, but it would be unfair to describe Villa Lena, which is among these options, as just a hotel. Because, this is also the headquarters of the non-profit Villa Lena art foundation, which supports international artists. Offering a space for artists, writers, designers, producers, musicians and chefs to discover their own crafts, Villa Lena is also an “agriturismo” hotel.

 

Agriturismo is a very common type of tourism in Italy, especially in Tuscany. In “agriturismo”, which brings together agriculture and tourism, you have the opportunity to stay in magnificent farmhouses in the middle of nature. These farmhouses have either vineyards or olive groves. Thus, during your stay, you can taste the farm’s own production of wines, olives and cheeses. Moreover, you are served “fine dining” meals made with these organic ingredients, which do not contain any additives. As a matter of fact, this is the main purpose of “agriturismo”: to revitalize tourism in the countryside by supporting those whose main occupation is agriculture, and to offer comfort and organic together in the middle of nature to those coming from the city.

FROM THE LATE 19TH CENTURY TO TODAY

The land of Villa Lena is surrounded by olive groves and vineyards. In fact, it is planned to make Villa Lena completely ecological in the next few years. To start this process, solar panels that help save energy have already been installed…

At the center of Villa Lena is a villa dating back to the late 19th century. Built for an aristocratic family, the villa lives its heyday until the 1930s. It is then left into disrepair. In 2007, art world professional Lena Evstafyeva, musician-producer Jérôme Hadey and Parisian restaurateur Lionel Bensemoun bought the villa and founded the Villa Lena Agriturismo and Art Foundation.

The main building now houses the arts foundation and artist-in-residence program. Surrounding it are converted historic agricultural buildings (old farmhouses, barns and hunting lodges) that provide accommodation… There are 74 rooms for accommodation. And private villas. For example, the villa named Maison Stento is a 20-minute walk from the reception. It offers the truly quiet Tuscan experience with panoramic views of rolling hills. Maison Stento even has its own private pool.

EITHER SEARCH FOR MUSHROOM OR LEARN HOW TO MAKE NATURAL PERFUME

Staying at Villa Lena also means participating in a very rich program. The program is open to everyone: from outdoor movie screenings to candlelight concerts, from renaissance flower painting to learning how to make fresh pasta, from searching for truffles to making natural perfumes...

Osteria San Michele, Villa Lena’s “farm-to-table” restaurant, serves three meals with homemade pasta, freshly made cheeses and organic wines.

OPEN DOOR ONCE A MONTH

Lena Evstafyeva, one of the founders of Villa Lena, was working as a gallery director at Pace London before realizing her dream in Tuscany. Today, she manages both the foundation and the hotel. Lena also makes the entire foundation open to the public once a month, inviting curators, collectors, art professionals, and hotel guests to visit the studios, share meals, and listen to talks.

bottom of page