top of page
KAGAN_HOUSE_031.jpg

july 2023 | Mediterranean | Vol 10

english below

BEYAZ SIĞINAK

words Onur Baştürk

photos Amit Geron

Soyut, neredeyse heykelsi bir kontur. Gölge ve ışığın boşluklarda hareket etmesiyle oluşan bir gizem duygusu. Ve dışardan bakıldığında içeriye dair her şeyi gizleyen esrarengiz bir cephe... Tel Aviv’in en beyaz sığınağına hoşgeldiniz! Tom Zruya liderliğindeki Pitsou Kedem Mimarlık tarafından tasarlanan K House’u görür görmez hissedilen bu sığınak hissi, aslında tamamen bilinçli.

Pitsou Kedem ekibi şöyle diyor: “Evi tasarladığımız ailenin her şeyden önce tek bir isteği vardı: Onlar için her şeyi kapsayan bir sığınak yaratmamız! Bu nedenle evin tasarımında dış dünyanın kaosundan, gelip geçici heveslerden ve sosyal ağların sonsuz müdahalesinden kurtulmayı sağlayan bir dizi alan yaratmayı hedefledik. Özetle bu projede, bulunduğu çağı zarif bir şekilde taşıyacak tutarlı bir mimari dille sessizliği aradık”.

POST.png

WHITE SHELTER

An abstract, almost sculptural contour.A sense of mystery created by shadow and light moving through the voids. And when viewed from the outside, a mysterious facade that hides everything about the inside... Welcome to Tel Aviv’s whitest haven! This feeling of shelter, which is felt as soon as you see the K House designed by Pitsou Kedem Architecture Office, led by Tom Zruya, is actually fully conscious.

Pitsou Kedem team says: “The family we designed the house for had one desire above all else: to create an all- encompassing sanctuary for them! For this reason, we aimed to create a series of spaces in the design of the house which allows to get rid of the chaos of the outside world, temporary whims and endless interference of social networks. In short, in this project, we sought silence with a coherent architectural language that would elegantly bear the signs of its era”.

POST.png
bottom of page