top of page
20230428_Yatch_Hotel_Fethiye96679.jpg

August 2023 | Design & Interiors

english below

YACHT CLASSIC HOTEL

Muhteşem dönüşüm

photos İbrahim Özbunar

Orijinal binası 25 yıl önce yapılan Fethiye’deki Yacht Classic Hotel, mimar Şebnem Buhara liderliğindeki BOU DESIGN tarafından yenilendi.

 

Buhara yaptıkları değişimle ilgili şunları anlatıyor: “Burada bir stil var. Belirgin, cazibeli, üst zevke seslenen ve az rastlanan bir riviera stili. Yacht Classic Hotel, marinası olan bir otel olarak, benzerlerinden hemen ayrışıyor. Dünya mutfağından örnekler sunan Mori restoranı ve sanat ile tasarımı buluşturan atmosferini de düşünecek olursanız, Yacht Classic Hotel’i bir konaklama mekanı değil; bir yaşam tarzının ta kendisi olarak kurguladığımı anlayabilirsiniz. Dolayısıyla bu vizyonu yansıtabilmek için oteli hem mimari, hem iç-dış tasarım, hem dekorasyon, hem de peyzajıyla bir bütün olarak ele aldım ve her parçayla büyük resme odaklandım”.

 

Restorasyon için eski oteli bütün konstrüksiyonuna kadar söken, gerekli güçlendirmeleri yapan, bütün altyapı tesisatları değiştiren, cepheleri yenileyen, odaları genişleten ve neredeyse sıfırdan tasarım yapan mimar Şebnem Buhara ve BOU Design ekibi, tasarımdaki serin ve rahat lüks temasını, ‘sanat ve tasarım’ disiplinleri ile tamamlamış.

 

Otelde yer alan tüm sanat eserleri, bütünüyle otele ait bir sanat koleksiyonunu oluşturmuş durumda. Yani koridorlarda ilerlerken gördüğünüz her parça özgün ve bir sanatçı eseri. Kendisi de bir heykel sanatçısı olan Buhara, son yıllardaki her projesinde ‘sanat’ dokusunu mutlaka mekanda kullanıyor ve odak noktaları yaratıyor. Mesela lobi alanında Bekir Sert’in limited edition ipek baskıları ve yağlıboya tabloları yer alırken, koridorlarda Atölye 20’nin sanatçılarına ait ve Bou Collection özel seçkisinden eserler, odalarda ise Emel Güneş’e ait eserler bulunuyor.

Amazing transformation

Yacht Classic Hotel in Fethiye, whose original building was built 25 years ago, was renovated by BOU DESIGN, led by architect Şebnem Buhara.

 

Buhara explains the change they made: “This boutique hotel has a stunning atmosphere and it has a unmatched lifestyle. A distinctive, alluring, high-classy and a refined riviera style… Yacht Classic Hotel, as a boutique hotel with a marina and its Mori restaurant, should has a totally unique brand positioning in Mediterranean accomodation market. And it became. Now, Yacht Classic Hotel is not just an hotel, all rooms and environment combines art and design, the Mori restaurant offers a high quality world cuisine experience and whole atmospheres that I have planned reflect a tastefull vision. When I was started my dream design hotel I focused on the big picture: Architecture, interior-exterior design, decoration and landscaping and art”

 

Architect Şebnem Buhara and her BOU Design team, dismantled the original hotel to its entire construction for restoration, made the necessary reinforcements, changed all the infrastructure installations, renewed the facades, expanded the rooms and completed the cool and comfortable luxury theme in the design with the disciplines of 'art and design'.

 

All the artworks placed in the hotel creates the Fethiye Yacht Classic Hotel’s own art collection. Buhara, who is also a sculpture artist, has always used the texture of 'art' in every project in recent years and creates focal points. For example, there are limited edition silk prints and oil paintings of Bekir Sert in the lobby area, while in the corridors there are works by the artists of Atölye 20 from the Bou Collection special selection, and in the rooms there are works by Emel Güneş.

bottom of page