top of page
dancing pumpkin.jpg

Nisan 2021 | Art | Dünya

Yayoi Kusama’nın ‘Cosmic Nature’ diyarı

Şu anda New York’ta olmak vardı! Hayır, caddesi sokağı restoranı yüzünden filan değil; Bronx’taki New York Botanik Bahçesi’nde, kısa adıyla NYBG’de açılan Yayoi Kusama sergisi nedeniyle…

 

92 yaşındaki ikonik sanatçının “Cosmic Nature” sergisinden renkli kareler dijital dünyalarımıza düşmeye başladı bile. Kusama’nın zihin tünellerinden çıkma aynalı küreler, noktalı kumaşlarla sarılmış ağaçlar, dev çiçekler ve balkabağı heykelleri botanik bahçesinin her köşesine yayılmış durumda.

NYBG’nin iletişim müdürü Nicholas Lechi şöyle diyor: “İnsanlar dışarda olmak ve kültürel bir şeyler görmek için can atıyor”.

Yeni normale de uygun bir sergi bu. Düşünün, eskiden Kusama'nın aynalı “sonsuzluk odalarından” birinde 30 saniye geçirme şansı için saatlerce kuyrukta bekleyenler vardı. O çılgın popüler sergilerin aksine NYBG’deki tüm işleri sıra beklemeksizin görmek, sosyal mesafeli gezmek mümkün.

ÇOCUKLUĞU FİDANLIKTA GEÇTİ

Salgın nedeniyle bir yıl gecikmeli açılan serginin yapımı aslında üç yıl sürmüş. Eleştirmenlere göre Cosmic Nature, birkaç iddialı eserin yanı sıra Kusama standartlarının ustaca yeniden canlandırılması ve erken dönem resimlerinin, performanslarının küçük bir retrospektifini içeriyor. Bir de ötesi var. Kusama’nın çocukluğu büyükanne ve büyükbabasının işlettiği fidanlık tesisinde geçmiş. Dolayısıyla en başından beri bitkiler onun hayatında önemli bir yer tutmuş. Bu sergi bir bakıma Kusama’nın bitkilere olan hayranlığının bir yansıması sayılabilir yani.

bottom of page