top of page
DSC02568.jpg

August 2023 | YUZU BODRUM | Coffee Table Book

english below

YAZ YALIKAVAK HOTEL

Aslında eski bir Yalıkavak oteli Yaz Yalıkavak. 1994 yılında açılmış, ama 2017 yılına kadar farklı bir isimle işletilmiş. 2017’de otelin sahibi olan ailenin üçüncü kuşağından İnanç Işıklar ve Elif Sünget hem tasarımı hem de bakış açısını baştan aşağı değiştirmiş. Tabii otelin ismini de…

 

Uzun süre gayrimenkul alanında çalışan İnanç Işıklar ve kurumsal şirketlerde farklı pozisyonlarda çalışmış Elif Sünget’in en çok üzerinde durdukları nokta şu: Bodrum’da çok fazla büyük ve lüks segment otel var, ama Yaz Beach gibi konforlu butik otel çok az.

 

İşte Yaz Yalıkavak Hotel o eksiği gidermeye çalışan bir otel. Denize sıfır oluşu, odalara asansörsüz ve buggy’siz kolayca ulaşılması, oda tasarımının fazlalıklardan arınmış, sade ve çabasız hali Yaz Yalıkavak’ın en büyük artılarından…

 

Popüler Yalıkavak mekanlarından The Galliard Cove House’un da içinde yer aldığı Yaz Yalıkavak Hotel’in plaj restoranı Verano, bu mekanın danışmanlığında işletiliyor.

Yaz Yalıkavak is actually an old Yalıkavak hotel. It was founded in 1994 but operated under a different name until 2017. In 2017, İnanç Işıklar and Elif Sünget, the hotel's third generation owners, have completely changed both the design and its standpoint. Of course, the name of the hotel too…

 

İnanç Işıklar, who has long worked in real estate, and Elif Sünget, who has held various positions in corporate companies, emphasize the following: In Bodrum, there are  too many large and luxury hotels, but far too few comfortable boutique hotels like Yaz Beach.

 

Now, Yaz Yalıkavak Hotel tries to remedy this. The best features of Yaz Beach are its location on the seafront, easy access to the rooms without a lift or buggy, and the simple and effortless, excess free room designs.

 

Verano, the beach restaurant of Yaz Yalıkavak Hotel, which also includes The Galliard Cove House, a popular Yalıkavak venue, is managed under this venue's consultancy.

bottom of page