top of page
skygarden.jpg

Temmuz 2020 | Tasarım

‘Yeşil tasarım’ bizi kurtarabilir mi?

Yazı | Alp Tekin

İklim değişikliğinin ve giderek artan dünya nüfusunun etkilerini her geçen gün daha çok hissediyoruz. Peki tasarım konseptleri bu etkilerin azaltılmasında yardımcı olabilir mi? 1993 yılında Jacob van Rijs ve Nathalie de Vries ile birlikte MVRDV mimarlık ofisini kuran ünlü mimar Winy Maas’ın bu soruya yanıtı net: Kesinlikle! 

 

“Yakında dünya üzerindeki nüfusumuz 11 milyar olacak” diyor Maas, “Bu büyümeyi yönetmeliyiz. Yakın gelecekte bazılarımız hayatta kalmak için tundralara gitmek zorunda kalabilir. Bu nedenle insanların nerede yaşayacağını, yiyeceklerin nerede yetiştirileceğini ve yaban hayatı için hangi alanların ayrılacağını belirlemek için sistemler kurulması gerekiyor”. 

 

Maas, güneş enerjisi üretmek ve yiyecek yetiştirmek için Sahra Çölü’nü verimli bir alana dönüştürmek gibi vizyoner projelerin dikkate alınması gerektiği görüşünde. 

 

YEŞİL PROJELER

 

Ünlü mimar şehirlerin daha yeşil hale getirilmesini de savunuyor. 

Şehirlerin tamamen ağaç ve bitkilerle kaplı, sürdürülebilir binalarla dönüştürüldüğü “Green Dip” konseptinin yaratıcısı Maas’ın, bu proje için seçtiği demo şehir Hong Kong. Gerçekten de olası bir Green Dip projesi sonrası ormana dönüşmüş Hong Kong’u bu şekilde hayal etmek hem şaşırtıcı hem de nefis! 

“Green Dip”in yanı sıra Maas ve ekibinin diğer yeşil projeleri arasında şunlar yer alıyor: 

1. Rotterdam’daki Boijmans van Beuningen Müzesi’nin yanına inşa edilen, çatısında dev bir orman barındıracak olan “Art Depo”. Dış yüzeyi aynayla kaplı yapının 2021 eylülünde bitirilmesi planlanıyor. 

2. Seoullo 7017 olarak da bilinen, Seul’deki Skygarden projesi. Artık kullanılmayan bir otoyolun parka dönüştürülmüş hali olan projede 24 bin bitki ve ağaç yer alıyor. Seuollo, New York’taki High Line’ın daha büyük bir versiyonu aynı zamanda. 

 

3. Amsterdam'ın iş merkezi Zuidas’da yer alan Valley konut kuleleri. 2021’de bitmesi planlanan projede yer alan ofis ve evlerin neredeyse tamamında bahçe yer alıyor. 

bottom of page