pexels-laura-stanley-2252318_edited.jpg

Aralık 2020 | Seyahat | Dünya

Yuzu Top 10 Otel 2020

D Maris Bay / Marmaris Hisarönü

 

Bu yaz en çok duyduğumuz “Pandemi iç turizme yaradı” cümlesini pekala şöyle de çevirebiliriz: “Pandemi D Maris’e yaradı”. Çünkü otelin tek bir boş günü yoktu. Yetmedi, sezonu kasım başına dek uzattılar. St Barths, St Tropez ve Cannes’dan sonra D Maris içine açılmış havalı Fransız restoranı La Guerite de her öğleden sonra dolup taştı… Bir estetik detayla sonlandıralım: D Maris’in iç tasarımı mimar Hasan Mingü’ye ait.

Biblos Resort / Alaçatı - Çeşme

 

600’e yakın coconut ağacı, farklı türlerdeki 1000’e yakın palmiyesi, onlarca farklı bitki çeşidiyle en başta bir botanik park gibi Biblos Resort. Sırf bu yönüyle bile görülmeye değer. “Alaçatı’nın Mandarin Orieantal”i konumundaki otelin Amante adlı restoranı, masaj süiti dahi bulunan spa’sı ve “tarladan sofraya” felsefesini benimsemiş, yüzyıllık zeytin ağaçlarının altındaki yeni restoranı Olea; bu yaz cazibe merkeziydi.

The Bodrum Edition / Bodrum Yalıkavak

 

Efsanevi Studio 54’ün yaratıcısı Ian Schrager’ın tasarladığı otelin plajı bu yaz en gözde buluşma yerlerinden biriydi. Otel, servisi ve odalarının dozunda konforuyla da göz doldurmayı başardı.

Argos in Cappadoccia / Uçhisar - Nevşehir

 

“İçinden köy geçen otel” olarak da bilinen Argos, aynı zamanda bölgenin en özgün dönüşüm projelerinden biri. Üstelik bu dönüşüm, dile kolay, tam 17 yıl sürmüş! Argos’un arazisi içinde taş konaklar, kazılar sonucu ortaya çıkmış binlerce yıllık manastır yerleşkesine bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri, kilise, şırahane ve mahzenler var. Üstelik her biri özenle restore edilmiş.

Simurg Inn / Ahmetçe- Ayvacık

 

Bu yıl izole olma yılıydı. Bu nedenle doğayla baş başa kalınabilecek hem izole hem de konforlu butik oteller baş tacı edildi. Kaz Dağları’ndaki Simurg Inn onların en popüleriydi kuşkusuz. Gerçek anlamda ekolojik bir tatil de vaat ediyordu üstelik: Yemekteki malzemeler otelin bahçesinden toplanıyor, zeytinler ve zeytinyağı yine otelin zeytin ağaçlarından üretiliyordu. Beş deluxe oda ve üç taş ev ile hizmet veren Simurg Inn’in kuşkusuz en büyük avantajlarından biri de manzarası…

The Stay Alaçatı Warehouse / Alaçatı - Çeşme

 

80’li yıllarda depo olarak kullanılmış eski bir yapının otele dönüştürülmüş hali olan The Stay Alaçatı Warehouse’un 24 odası var. Odalardaki ahşap detaylar ve her odaya başka bir versiyonu konulmuş nü fotoğraflar en çok dikkat çeken detaylar. Geniş lounge bölümünde tiyatro gösterileri de yapılan oteldeki tüm ahşap oturma grupları Haldun Demirhisar’ın elinden çıkma.

Kabak Dome / Faralya - Fethiye

 

Bu yaz açılan Kabak Dome, jeodezik kubbe şeklinde yapılmış mimarisi ve Kabak Koyu’na bakan odalarıyla dikkatleri üzerine çekti. Kendi özel terası ve jakuzisi bulunan süitleriyle Kabak Dome, konfor ve bohem anlayışının şık bir karması olarak radarımıza girdi.

Longosphere / İğneada

 

Düne kadar akıllara pek düşmeyen bir lokasyonu gündeme getirdi Longosphere: Kırklareli’ndeki İğneada’yı ve longoz ormanlarını… Orman içine konuşlanmış Longosphere konuklarına bir “glamping” deneyimi vaat etti, bunda da başarılı oldu. Pandeminin yararlı yan etkisi “doğaya dönüş” akımı sayesinde Longosphere hafta sonu en çok kaçılan otellerden biriydi.

The Museum Hotel / Antakya

 

Bu otel önce hikâyesiyle çarptı herkesi. O zaman o hikâyeyi kısaca anlatalım: Antakya’da yeni bir otelin temelini atan Asfuroğlu ailesi, onları bekleyen sürprizden habersizdir. Otel inşaatı sırasında M.Ö. 2. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen tek parça taban mozaiği ve ayrıca 13 ayrı medeniyetin izlerini taşıyan muazzam bir şehir ortaya çıkar. Bunun üzerine planlar anında değişir. Mimar Emre Arolat yeni bir proje hazırlar. Bu proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay alınca inşaat yeniden başlar. Arkeolojik kalıntıların olmadığı yerlere dikilen 66 çelik ayakla, otel kazı alanının üzerinde yükselir. The Museum Hotel’deki kazı alanı şu anda müze. Otelde kalanlar ise kazı alanını görebiliyor.

Manej Urla

 

Binicilik eğitiminin de yer aldığı bir çiftlik olan Manej Urla’da, altı Manej Oda, altı Manej Junior Suite ve bir tane Manej Suite yer alıyor. Otelin genel konsepti gereği odalar doğal malzeme ve yöntemlerle hazırlanmış kerpiç sıvadan yapılmış.

0
ART
Fran Aniorte’nin Akdeniz anıları
MEDITERRANEO
ART
Melisa Tapan ‘Gate 27’yi anlatıyor
TASARIM
Swissotel Çeşme sürprizi
STİL
Bir doz ‘Laurel’ pastel yeşili alabilir miyim?
TASARIM
Yalıkavak’ta yeni Wu projesi
TASARIM
‘Bu yaz uzayda tatil planım var’
daha fazla

Yeni içeriklerden

haberdar olmak için

abone olun!

MAIL

 

info@yuzumagazine.com

 

INSTAGRAM

Yuzu Magazine

@yuzu.mag

Yuzu Botanik

@yuzubotanic

© 2020 by YUZU Magazine

ADRESAvlu Bebek  |  İnşirah Sokağı, No:25/1 Bebek, 34342 Beşiktaş İstanbul