top of page
pexels-laura-stanley-2252318_edited.jpg

Aralık 2020 | Seyahat | Dünya

Yuzu Top 10 Otel 2020

D Maris Bay / Marmaris Hisarönü

 

Bu yaz en çok duyduğumuz “Pandemi iç turizme yaradı” cümlesini pekala şöyle de çevirebiliriz: “Pandemi D Maris’e yaradı”. Çünkü otelin tek bir boş günü yoktu. Yetmedi, sezonu kasım başına dek uzattılar. St Barths, St Tropez ve Cannes’dan sonra D Maris içine açılmış havalı Fransız restoranı La Guerite de her öğleden sonra dolup taştı… Bir estetik detayla sonlandıralım: D Maris’in iç tasarımı mimar Hasan Mingü’ye ait.

Biblos Resort / Alaçatı - Çeşme

 

600’e yakın coconut ağacı, farklı türlerdeki 1000’e yakın palmiyesi, onlarca farklı bitki çeşidiyle en başta bir botanik park gibi Biblos Resort. Sırf bu yönüyle bile görülmeye değer. “Alaçatı’nın Mandarin Orieantal”i konumundaki otelin Amante adlı restoranı, masaj süiti dahi bulunan spa’sı ve “tarladan sofraya” felsefesini benimsemiş, yüzyıllık zeytin ağaçlarının altındaki yeni restoranı Olea; bu yaz cazibe merkeziydi.

The Bodrum Edition / Bodrum Yalıkavak

 

Efsanevi Studio 54’ün yaratıcısı Ian Schrager’ın tasarladığı otelin plajı bu yaz en gözde buluşma yerlerinden biriydi. Otel, servisi ve odalarının dozunda konforuyla da göz doldurmayı başardı.

Argos in Cappadoccia / Uçhisar - Nevşehir

 

“İçinden köy geçen otel” olarak da bilinen Argos, aynı zamanda bölgenin en özgün dönüşüm projelerinden biri. Üstelik bu dönüşüm, dile kolay, tam 17 yıl sürmüş! Argos’un arazisi içinde taş konaklar, kazılar sonucu ortaya çıkmış binlerce yıllık manastır yerleşkesine bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri, kilise, şırahane ve mahzenler var. Üstelik her biri özenle restore edilmiş.

Simurg Inn / Ahmetçe- Ayvacık

 

Bu yıl izole olma yılıydı. Bu nedenle doğayla baş başa kalınabilecek hem izole hem de konforlu butik oteller baş tacı edildi. Kaz Dağları’ndaki Simurg Inn onların en popüleriydi kuşkusuz. Gerçek anlamda ekolojik bir tatil de vaat ediyordu üstelik: Yemekteki malzemeler otelin bahçesinden toplanıyor, zeytinler ve zeytinyağı yine otelin zeytin ağaçlarından üretiliyordu. Beş deluxe oda ve üç taş ev ile hizmet veren Simurg Inn’in kuşkusuz en büyük avantajlarından biri de manzarası…