top of page
1. AutoCamp Cape Cod - Airstream Exterior - Courtesy of AutoCamp.jpg

December 2023 | Vol 10

english below

TRAVEL DREAMS

with AIRSTREAM

words Onur Baştürk

photos Courtesy of AutoCamp

En tatlı ve en Amerikan hayallerimden biri gümüş renkli dış tasarımıyla kimsenin kayıtsız kalamayacağı bir cazibeye sahip olan ikonik Airstream’le yola çıkmak. Hem de nereye gideceğini önceden planlamadan... Pembe flamingo olmasa da olur! Malum, Airstream seyahatlerinin sembolik bir parçası da pembe flamingo.

Elbette her şeyin bir çözümü var. Airstream sahibi olmadan da bu deneyimi yaşamak mümkün. AutoCamp, bu köklü mirasa kamplarında yer vermesiyle biliniyor. Airstream’in özel konaklama ortağı olan AutoCamp; Catskills’ten Zion’a, Yosemite’den Asheville’e kadar Amerika çapında dokuz lokasyonda yer alıyor. Kamp deneyimini yeniden tanımlayan ve “yıldızların altında uyuma” hissini butik otel hizmetleriyle birleştiren AutoCamp’de Airstream’in yanı sıra kabin ve çadır gibi farklı konaklama seçenekleri de var. Ama işte benim favorim belli, Airstream! Unutmadan, her bir AutoCamp’de kampta konaklayanların sosyalleştiği bir Clubhouse yer alıyor. Her Clubhouse bulunduğu lokasyona göre tasarlanıyor. Benim favorim ise geleneksel Quonset kulübelerinin modern bir yorumu olan Joshua Tree’deki Clubhouse.

Amerikan kültürü ikonu Airstream karavanları, aslında sadece tatlı hayaller kurduran romantik dış cephesiyle değil; geniş, modern ve minimalist iç mekanları ve ön tarafta yer alan panoramik pencere tasarımıyla da hayranlık verici. 1931 yılında Wally Byam tarafından icat edilen Airstream’lerin yapımı 350 saat sürüyor. Jackson Center, Ohio’da tamamen el yapımı olarak üretilen Airstream’lerin seveni hayli çok. Airstream International Club’ın 16 binden fazla üyesi var!

One of my sweetest and most American dreams is to travel in the iconic Airstream, with its silver exterior design and charm that no one can resist. And without having to plan where you’re going... I could do without the pink flamingo! As you know, the pink flamingo is an iconic part of Airstream travel.

Of course, everything has a solution. It is possible to have this experience without owning an Airstream. AutoCamp is known for incorporating this deep-rooted heritage into its camps. AutoCamp, the exclusive lodging partner of Airstream, has nine locations across America, from the Catskills to Zion, from Yosemite to Asheville. AutoCamp, which is redefining the camping experience by combining the feeling of “sleeping under the stars” with boutique hotel services, has several lodging options such as cabins and tents as well as Airstream. But here’s my favorite: Airstream! Before I forget, each AutoCamp has a clubhouse where campers socialize. Each clubhouse is unique to its location. My favorite is the Joshua Tree Clubhouse, a modern interpretation of the traditional Quonset hut.

An icon of American culture, Airstream RVs are admired not only for their romantic, sweet-dream exteriors, but also for their spacious, modern, minimalist interiors and front panoramic window design. Invented by Wally Byam in 1931,

Airstreams take 350 hours to build. Completely handcrafted in Jackson Center, Ohio, Airstreams have many fans. The Airstream International Club has more than 16,000 members!

bottom of page