top of page
Ekran Resmi 2020-07-06 09.41.29.png

Temmuz 2020 | Seyahat | Türkiye

Alaçatı Top 10

Yazı | Onur Baştürk

Doğruya doğru, o eski Alaçatı yok. Bazen çok sert esen o rüzgarı gibi, kendini rüzgarın yönüne bırakmış savruluyor Alaçatı. Buna rağmen hâlâ tarzını, tavrını, özgünlüğünü koruyan mekanları, otelleri var. İşte Alaçatı ve civarının Top 10’u… 

1. Before Sunset

Bu yaz virüs nedeniyle değişiklik yaptılar. Akşamüstü Elefante adını verdikleri yeni restoranlarında gerçekten usta işi yemekler servis ediyorlar. Yemekler günbatımında başlıyor, geç saatlere kadar sürüyor. 

 

2. Balıkçı Niyazi 

Isolee Plage içindeki Balıkçı Niyazi’nin karidesi, patlıcanı, kalamarı ve atomu ne zaman gitseniz aynı tatta oluyor. Hem salaş hem deniz kıyısında hem de öğleden sonraları çok kalabalık olmuyor. 

 

3. Asma Yaprağı 

Ovacık yolu üzerine konuşlanmış yeni yerindeki büyük bahçe en büyük artısı. Yemekleri  yıllardır bildiğimiz gibi, aynı kalitede. 

 

4. Bom Dia

Çok yeni nesil, çok Los Angeles! Alaçatı’nın o meşhur klasik kahvaltısından, pişisinden sıkılanlar için en şık çözüm burası. Granolası müthiş. Acı biber reçelli tostu ve Siesta adlı Meksika usulü yumurtası da… 

 

5. Beach of Momo 

Geçen yaz günbatımı partisi denilince akla gelen ilk plajdı Momo. Bu yıl partiler çoğu aklı başında plajda olduğu gibi burada da orta tempoda ilerliyor, herkes kendi köşesinde takılıyor. Momo’nun kokteylleri ve karpuzlu mantısı ise hâlâ çok iyi. 

 

6. Biblos Resort 

600’e yakın coconut ağacı, bine yakın palmiyesi, onlarca farklı bitki çeşidiyle en başta bir botanik park gibi Biblos Resort. Sırf bu yönüyle bile görülmeye değer! 

“Alaçatı’nın Mandarin Orieantal”i konumundaki otelde mutlaka deneyimlenmesi gerekenleri ise şöyle sıralayabiliriz: Tuzda levreği nefis Amante restoranı, masaj süiti dahi bulunan spa ve “tarladan sofraya” felsefesini benimsemiş, yüzyıllık zeytin ağaçlarının altındaki yeni restoran Olea.  

 

7. Alavya 

Geceleri iyice taşkın hale köyün gürültüsünün ve kalabalığının tam ortasında şık bir vaha olmayı sürdürüyor Alavya. İlk açıldığından beri çizgisini bozmadı. Odalarının Hakan Ezer imzalı tasarımı hâlâ çok iyi ve güncel. Üstelik akşam 18.00 itibariyle Mitu’yu eski dost Agrilia’ya devrediyorlar, bu da bir başka iyi yanı otelin.  

 

8. Kolburano’s 

Damla&Emre Kolburan çiftinin Reisdere köyündeki pizzacısı her şeyden öte samimi hikâyesiyle çekiyor insanı kendine. 200 yıllık eski bir marangoz atölyesi olan binada hayallerini gerçeğe dönüştüren Kolburan çiftinin, odun fırınından çıkardıkları pizzaları şarap eşliğinde gayet güzel gidiyor. 

 

9. The Stay 

İzole olmak, kendi halinde takılmak, sadece belli bir çevreye ait insanları görmek, akşamları kendiliğinden gelişebilen partilere akmak… “Under The Dome” dizisinde olduğu gibi, kendini dış dünyadan yüksek korkuluklarla ayıran The Stay’in kendine has havasının özeti kısaca bu. 

 

10. Fahri’nin Yeri 

Ferdi Baba mı Fahri’nin Yeri mi derseniz, benim tercihim Fahri’nin Yeri. Bir şekilde daha sempatik burası. Ayrıca kremalı şevketibostanı başta olmak üzere mezeleri harika! 

bottom of page