top of page
NOVA- DanielLind-Ramos.jpg

September 2023 | Art & Culture

Art Basel Miami için geri sayım 

words Onur Baştürk

photos Noe Cotter (Portrait of Noah Horowitz

İlk kez 2002’de düzenlenen Art Basel Miami bu yıl 21. yaş gününü kutluyor. 6-7 aralıkta ön izlemeyle açılacak olan sanat fuarı, 8 aralıkta genel ziyarete açılacak ve 10 aralıkta sona erecek. 

 

Art Basel’a bu yıl 33 ülkeden 277 galeri katılıyor ve bu galeriler arasında 24'ü ilk kez fuarda sergi açıyor. 

 

Art Basel Miami’de ayrıca şu bölümler yer alıyor: 

 

- Büyük ölçekli, sınırları zorlayan projelerin yer aldığı “Meridians”. Küratörlüğünü Mexico City merkezli küratör ve Museo Tamayo Arte Contemporaneo'nun Direktörü Magalí Arriola'nın üstlendiği Meridians'ta geleneksel bir sanat fuarı standının boyutlarını aşan 19 büyük ölçekli proje yer alacak. 

 

- Son üç yıl içinde üretilmiş sanat çalışmalarının yer aldığı “Nova”. 

Bu bölümün öne çıkanları arasında şunlar yer alıyor: Porto Rikolu sanatçı Daniel Lind-Ramos'un The Ranch (New York) tarafından sunulacak María serisinden daha önce hiç sergilenmemiş iki heykeli, Basel merkezli Mısırlı sanatçı Basim Magdy'nin Gypsum Gallery (Kahire) tarafından sergilenecek yeni yağlıboya ve sprey resim serisi,  Amerikalı sanatçı Matt Bollinger'in yabancılaşmış bir Orta Amerika'yı tasvir eden resimlerinden bir seçki ve Los Angeleslı sanatçı Shizu Saldamando'nun ahşap panel üzerine yaptığı yağlıboya tablo serisi ise Charlie James Gallery (Los Angeles) tarafından gösterilecek. 

 

 

- Gelişmekte olan sanatçılara adanmış, genç galerilere ev sahipliği yapan “Positions”. 

- Tematik grup sergileri, sanat tarihi sergileri ve kişisel sunumların sergilendiği, Miami Beach sergisinin temel dayanak noktası olan Kabinett. 

- Küratör Emily Butler tarafından programı yapılan, günümüzün en ilham verici kültürel figürlerini bir araya getiren konuşma serisi.

 

KÜLTÜRLER ARASI BİR DENEYİM 

 

Art Basel CEO’su Noah Horowitz bu yılki fuarla ilgili olarak şunları söylüyor: “Amerika kıtasındaki fuarımızın Miami'nin yaratıcı ekosisteminde, daha geniş anlamda bölgede ve küresel sanat camiasında oynadığı heyecan verici rolü ilk elden biliyorum. Art Basel Miami Beach, hem yerleşik hem de tamamen yeni izleyicileri cezbetmeye ve en iyileri ortaya çıkarmaya devam eden, sergilenen sanatın kalitesi ve çeşitliliği ile salonların içindeki ve dışındaki benzersiz deneyimle her yıl beklentileri aşmaya devam ediyor. Bu yılki teklifimiz, tüm katılımcılarımız tarafından oluşturulacak tamamen dönüştürücü kültürler arası bir deneyim”. 

 

Fuarlar ve Sergi Platformları Direktörü Vincenzo de Bellis ise bu yıl fuarın ziyaretçilerini genişletilmiş bir etkinlik programının beklediği söylüyor.

Countdown to Art Basel Miami 

Art Basel Miami, which was first held in 2002, celebrates its 21st birthday this year. The art fair, which will open with a preview on December 6-7, will be opened to the general public on December 8 and will end on December 10. 

 

This year, 277 galleries from 33 countries are participating in Art Basel, and 24 of these galleries are exhibiting at the fair for the first time. 

 

Art Basel Miami also includes the following sections: 

 

- “Meridians”, which includes large-scale, boundary-pushing projects. Curated by Magalí Arriola, Mexico City-based curator and Director of Museo Tamayo Arte Contemporaneo, Meridians will feature 19 large-scale projects that exceed the dimensions of a traditional art fair booth. 

 

- “Nova”, which includes artworks produced in the last three years. Galleries participating in Nova for the first time this year include Château Shatto (Los Angeles), Luis De Jesus Los Angeles (Los Angeles), Gypsum Gallery (Cairo), Lyles and King (New York), Silverlens (Manila, New York) and The Located in Ranch (New York).- “Positions”, which hosts young galleries dedicated to emerging artists. 

 

- Kabinett, a mainstay of the Miami Beach exhibition, featuring thematic group exhibitions, art history exhibitions and personal presentations. 

 

- A series of talks hosted by curator Emily Butler, bringing together today's most inspiring cultural figures.

 

Art Basel CEO Noah Horowitz says the following about this year's fair:

“Having led our Miami Beach fair for six years as Director, Americas, I know first-hand the galvanizing role our show plays within the creative ecosystem of Miami, the broader region, and the global arts community. Art Basel Miami Beach continues to exceed expectations year after year, in the quality and range of the art on view, and in the singularly magnetic experience within and beyond the halls which continues to attract both established and entirely new audiences and bring out the best of the local cultural scene each December. Our offering this year demonstrates yet again the strength of our show as an engine of the world of art in the Americas and globally, and as an utterly transformative cross-cultural experience – made possible by our premier exhibitors, our world-renowned cultural partners and collaborators in Miami Beach and South Florida, and our exceptional team”

bottom of page