top of page
oPqQrASo6OCzLl6AoM_dHG7um8GiPNa1n8AW5njIDrBEFjiIaTJBALb-vU9vn4uauPhq7WyjPjrkPNNYWAqm_IZr9K

January 2024 | Design & Interiors

english below

Zen feeling and spectacular views

BAJA CALIFORNIA HOUSE

words Stefan D. Greco  

Baja California Sur'un (Meksika) yüksek engebeli güney kıyı dağlarının üzerinde yer alan bu ev projesinin mimarı tasarımı Arturo Ponce de León ve Ivette A. Barragán’ın mimarlık ofisi Ponce de Leon Barragan Arquitectos’a ait. Evin iç tasarımını ise Rania Nasser’ın RN Interior Design ofisi yapmış. 

 

Olağanüstü bir konumda yer alan projedeki tüm tavanlar Endonezya tik ağacıyla kaplanmış.  Mimari ahşap türleri, kaplamalar ve doğal taşların tamamı ise Meksika’dan. Bu benzersiz palet çağdaş İtalyan mobilyaları ve özenle seçilmiş sanat eserleriyle bir araya getirilmiş. 

 

“İstinat duvarları doğrusal bir düzenlemeyi takip ediyor ve lokal bir taş ocağı kaplamasıyla süslendi” diyor mimar Arturo Ponce de León. “Ayrıca doğal bitki örtüsü ve kayalar duvarların üzerinde yeniden konumlandırıldı. Bu duvarlardan ayrılan ev, havaya yükselmiş hissi veren ve dışa doğru çıkıntı yapan konsollarla büyüyüp genişledi. 

 

“Amaç sakin bir dinlenme ortamı yaratmaktı. Bu nedenle derinlik için zengin dokular ve tek renkli desenlerle katmanlandırılmış nötr bir paleti tercih ettik” diyor Rania Nasser: “Sıcaklık katmak için evin tamamında sıcak ahşap tonlarını tercih ettik. Lüks bir otelde tatildeymiş gibi hissettiren bir atmosfer yaratmak istedim” 

 

Arturo Ponce de León, “Hem zen benzeri hem de özel bir dinlenme yeri olarak işlev görebilecek ve gerektiğinde büyük toplantılara ev sahipliği yapmak ve önemli sayıda konuğu ağırlamak için canlı bir sosyal alana dönüşebilecek bir tasarım yaratmamız gerekiyordu" diyor. “Ayrıca özel misafirlere ve iş toplantılarına da uyarlanabilir olması gerekiyordu”. 

Located high in the rugged southern coastal mountains of Baja California Sur (Mexico), the architectural design of this house project belongs to Ponce de Leon Barragan Arquitectos, the architectural office of Arturo Ponce de León and Ivette A. Barragán. The interior design of the house was made by Rania Nasser's RN Interior Design office. 

 

Located in an extraordinary location, all ceilings in the project are covered with Indonesian teak wood. All architectural wood types, veneers and natural stones are from Mexico. This unique palette is combined with contemporary Italian furniture and carefully selected artworks.

 

“The retaining walls follow a linear arrangement and are adorned with locally sourced quarry stone cladding” says architect Arturo Ponce de León. “Native vegetation and boulders were re-positioned over the walls. Departing from these walls, the home grows and expands by a composition of horizontal architectural planes with overlapping cantilevers that project outwards providing a sense of lightness and levitation”. 

 

“The brief was to create a tranquil retreat so we opted for a neutral palette layered with rich textures and monochromatic patterns for interest and depth,” says Rania Nasser. “To add warmth, we chose warm wood tones throughout the home. I wanted to create an atmosphere where one felt as though they were on vacation at a luxury resort and wanted to linger”. 

 

“We needed to create a design that could function as both a zen-like and private retreat and, when necessary, transform into a vibrant social space for hosting large gatherings and entertaining a significant number of guests,” says Arturo Ponce de León. “Additionally, it had to be adaptable for special guests and business gatherings”.

bottom of page