top of page
Untitled-2_edited.jpg

May 2023 | Design & Interiors 

english below

Bandido’nun yeni koleksiyonu FASE

Meksikalı stüdyo Bandido’nun yeni aydınlatma koleksiyonu "FASE" (İspanyolca "Faz" anlamına geliyor) ışık ve gölgenin kesiştiği ay geometrisinin modern bir bakış açısıyla  yorumluyor. Işığı emen ve yayan oniks, ayın eğriliğini hatırlatan malzemenin eğriliği ve uzaydaki her bir öğeyi birbirine bağlayan pirinç ve çelik arasındaki denge, koleksiyona ilham veren ay döngüsü fazlarını yansıtıyor. Koleksiyondaki tüm parçalar Meksika’nın Puebla şehrinde el yapımı olarak üretiliyor.

 

Bandido nasıl ve ne zaman başladı?

 

Bandido, Nisan 2016'da Alejandro Campos ve Joel Rojas tarafından kuruldu.

 

FASE koleksiyonunun arkasındaki konsept nedir?

 

Ay, gezegenimizin etrafında yörüngede dolaşarak varlığımız boyunca bize eşlik etti. Dünya'dan bu ay döngüsünü, güneş ışığı yansımasından hafif bir parıltı oluşturan farklı aşamalardan  algılıyoruz. Her Ay fazı, sonsuz bir ışık döngüsünde karışan bir ikilik olan ışık ve gölge kontrastından oluşur. Ayın eğriliği, ışık parlamaları ile özetlenmiştir ve araya giren gölgelerin karanlığı bu koleksiyona ilham verdi.

 

Bu koleksiyonda hangi renkler ve malzemeler kullanıldı ve neden?

 

Bu koleksiyonda, ışığı emen ve damarları aracılığıyla yayan oniks kullandık. Bu malzeme, güneş ışığını aldığında kozmosa yayan ve yansıtan ay kabuğuna benzer. Onikste bulunan eğrilerin, damarların ve derinliklerin çeşitliliği, koleksiyona, farklı perspektiflerden gelen ışığın ikiliğiyle oynayan bir ay evreleri döngüsü getiriyor. Pirinç ve metal ise her bir elemanı uzayda uyumlu bir şekilde birbirine bağlar ve askıya alır. Bu ay döngüsünde bulduğumuz ikiliği hesaba katarak, bir malzeme ışığı emer ve yayar, diğeri ise onu yansıtır.

Bandido's new collection FASE

Mexican studio Bandido's new lighting collection "FASE" (meaning "Phase" in Spanish) interprets the lunar geometry where light and shadow intersect from a modern perspective. The balance between onyx, which absorbs and emits light, the curvature of the material reminiscent of the curvature of the moon, and the brass and steel that connects each element in space, reflect the phases of the lunar cycle that inspired the collection. All pieces in the collection are handmade in Puebla, Mexico.

How and when did Bandido start? 

 

Bandido was established in April 2016 by Alejandro Campos and Joel Rojas.

 

Who is at the helm of Bandido? 

 

Alejandro Campos (cofounder); Joel Rojas (cofounder); Ana Martínez (associate partner).

 

What is the concept behind the new FASE collection?

 

The moon has accompanied us throughout our human existence, orbiting around our planet. From Earth we perceive this lunar cycle through different phases (“Fases” in Spanish), which generate a faint flash from sunlight reflection. Each Lunar PHASE is made up of light and shadow contrast, a duality that mixes in an endless light cycle. The curvature of the moon is outlined by light flashes and the darkness of the shadows that interposed inspired this collection.

 

What colors and materials were used in this collection and why?

 

Within this collection we used onyx that absorbs and spreads light through its veining. This material is similar to the lunar crust, which spreads and reflects sunlight throughout the cosmos when it receives it. The variation of curves, veins and depths present in the onyx brings to the collection a cycle of lunar phases that play with the duality of light from different perspectives. Brass and metal connect and suspend each element harmoniously in space. One material absorbs and emits light while the other reflects it, taking into account the duality that we find in this lunar cycle.

bottom of page