top of page
19-teras.jpg

Nisan 2021 | Tasarım | Türkiye

BODRUM SUMMER HOUSE

Türkbükü ve Hebil koyuna komşu mevkide bulunan “Bodrum Summer House”, Erdem İşler ve Emre Özücoşkun’un mimarlık ofisi Cisim Design tasarımı. 80’li yıllarda yapılmış bir site içerisinde bulunan tek katlı yığma bir bina olan Bodrum Summer House için önce binanın tüm dış kabuğu temizlenmiş. Daha sonra iç duvarlar yıkılmış. Gerekli güçlendirmeler yapıldıktan sonra ev sahibinin rahat edebileceği fonksiyonel bir yerleşim haline getirilmiş. Çatıda bulunan boş alan ise teras olarak değerlendirilmiş.

 

EL İŞÇİLİĞİYLE HAM DUVAR DOKUSU ORTAYA ÇIKARILDI

 

Ege’nin dokusuna uygun olarak tasarlanan ve bu haziranda bitmesi beklenen evle ilgili detayları Erdem İşler şöyle anlatıyor: “Cisimdesign olarak tüm projelerimizde yakalamaya çalıştığımız doğal malzeme seçimleri ve o malzemelerin kendi içindeki uyumu Bodrum projesinde de ön plana çıkan en önemli detay. Bizim için lokasyon her zaman çok önemli. Çevrenin dokusu, rengi, havası… Evin genelinde kullandığımız malzemeler ise Bodrum’un dokusuna uygun olması için özenle seçildi. Bodrum’un karakteri olan beyaz boyalı duvar, el yapımı dokulu yüzeyler olarak iç mekandaki duvar ve tavanlarda uygulandı. Özellikle iç mekanda, temiz apartman dairesi hissiyatı veren duvar boyası kullanmak yerine el işçiliğiyle ham duvar dokusunu ortaya çıkardık. Evin genelinde kullanılan zemin malzemesi klasik bir ‘french-pattern’ boyutundan daha büyük boyutlarda zemine uygun gri tonlarda seçildi. Mutfak tezgahında ise bütünlük açısından beton kullandık. Evin hareketli mobilya ve sabit dolaplarında da hareli meşe tercih ettik”.

BANYOLARIN ÖZELLİĞİ

Bodrum Summer House’da üç banyo var. Banyoların hepsinde beyaz ve sadelik ön planda. Cisim Design ekibi tamamen seramik duvarlı bir banyo yapmak yerine, “Bodrum’un dokusundaki beyaz boyalı duvarların arasında duş alma fikrini banyonun içine nasıl taşırız?”  fikrinden yola çıkmış.

bottom of page