voyager-station-space-hotel-gateway-foun

Mart 2020 | Tasarım | Dünya

‘Bu yaz uzayda tatil planım var’

Yazı | Sinem Işık

Hazır olun, bu cümleyi 2027’den sonra sıkça duymaya başlayabiliriz. Çünkü Gateway adlı vakıf, Voyager Station adlı uzaydaki ilk oteli 2027'de açacağını duyurdu! Şöyle ki: Voyager Station, kendisini “dünyanın ilk büyük ölçekli uzay inşaat şirketi” olarak tanımlayan Orbital Assembly Corporation tarafından inşa edilecek. Plana göre 50 bin metrekarelik tesisin inşası 2026’da başlayacak. Bu hesapla koca istasyon ve oteli bir yılda bitirecekler. Yani Ali Ağaoğlu’ndan bile daha hızlılar diyebiliriz!

 

Otel açıldığında 440 odaya sahip olacak. Dönen halka şeklindeki formu olan istasyonun yerçekimi ise Dünya'nın altıda birine eşit olacak. 2019 yılında Von Braun Uzay İstasyonu olarak adlandırılan uzay oteli tasarımını ortaya çıkarmış kıdemli tasarım mimarı Tim Alatorre’ye göre, “uzaya gitmek insanların tatilleri için artık yeni bir seçenek olacak”.

Tim Alatorre projenin amacının uzay istasyonlarını herkes için erişilebilir hale getirmek olduğunu açıklıyor. Yine de o “erişilebilirlik” tartışılır tabii. Herkesin erişemeyeceği ortada. Ama Alatorre bizden daha umutlu: “Genel maliyetler hâlâ çok yüksek olduğu için çoğu insan uzay turizminin yalnızca süper zenginler tarafından kullanılabileceğini varsayıyor. Ancak Gateway Vakfı'nın uzay yolculuğunu herkese açık hale getirme hedefi var”.

 

Unutmadan: Voyager İstasyonu bir hafta, bir ay ya da kalıcı olarak kiralanabilecek 500 metrekarelik lüks villaları da barındıracak. Yani uzayda bile dünyadaki pazarlama istemi geçerli olacak gibi görünüyor!

0
ART
Fran Aniorte’nin Akdeniz anıları
MEDITERRANEO
ART
Melisa Tapan ‘Gate 27’yi anlatıyor
TASARIM
Swissotel Çeşme sürprizi
STİL
Bir doz ‘Laurel’ pastel yeşili alabilir miyim?
TASARIM
Yalıkavak’ta yeni Wu projesi
TASARIM
‘Bu yaz uzayda tatil planım var’
daha fazla

Yeni içeriklerden

haberdar olmak için

abone olun!

MAIL

 

info@yuzumagazine.com

 

INSTAGRAM

Yuzu Magazine

@yuzu.mag

Yuzu Botanik

@yuzubotanic

© 2020 by YUZU Magazine

ADRESAvlu Bebek  |  İnşirah Sokağı, No:25/1 Bebek, 34342 Beşiktaş İstanbul