top of page
voyager-station-space-hotel-gateway-foun

Mart 2021 | Tasarım | Dünya

‘Bu yaz uzayda tatil planım var’

Yazı | Sinem Işık

Hazır olun, bu cümleyi 2027’den sonra sıkça duymaya başlayabiliriz. Çünkü Gateway adlı vakıf, Voyager Station adlı uzaydaki ilk oteli 2027'de açacağını duyurdu! Şöyle ki: Voyager Station, kendisini “dünyanın ilk büyük ölçekli uzay inşaat şirketi” olarak tanımlayan Orbital Assembly Corporation tarafından inşa edilecek. Plana göre 50 bin metrekarelik tesisin inşası 2026’da başlayacak. Bu hesapla koca istasyon ve oteli bir yılda bitirecekler. Yani Ali Ağaoğlu’ndan bile daha hızlılar diyebiliriz!

 

Otel açıldığında 440 odaya sahip olacak. Dönen halka şeklindeki formu olan istasyonun yerçekimi ise Dünya'nın altıda birine eşit olacak. 2019 yılında Von Braun Uzay İstasyonu olarak adlandırılan uzay oteli tasarımını ortaya çıkarmış kıdemli tasarım mimarı Tim Alatorre’ye göre, “uzaya gitmek insanların tatilleri için artık yeni bir seçenek olacak”.

Tim Alatorre projenin amacının uzay istasyonlarını herkes için erişilebilir hale getirmek olduğunu açıklıyor. Yine de o “erişilebilirlik” tartışılır tabii. Herkesin erişemeyeceği ortada. Ama Alatorre bizden daha umutlu: “Genel maliyetler hâlâ çok yüksek olduğu için çoğu insan uzay turizminin yalnızca süper zenginler tarafından kullanılabileceğini varsayıyor. Ancak Gateway Vakfı'nın uzay yolculuğunu herkese açık hale getirme hedefi var”.

 

Unutmadan: Voyager İstasyonu bir hafta, bir ay ya da kalıcı olarak kiralanabilecek 500 metrekarelik lüks villaları da barındıracak. Yani uzayda bile dünyadaki pazarlama istemi geçerli olacak gibi görünüyor!

bottom of page