top of page
IMG_0453 kopyası.heic

Eylül 2021 | Art | Türkiye

SEN HANGİ “CRAZY BUNNY”SİN?

Yazı | Alp Tekin

Aytaç Beyazgül’ün kişisel sergisi “Crazy Bunny”, Yuzu Magazine işbirliğiyle Avlu Bebek’te açıldı. Sanatçının her biri farklı bir tavşan formundaki, büyük boyutlu soyut resimleri renk geçişleriyle insanı hemen tavlıyor. Aytaç’a “Crazy Bunny”lerin sırrını sorduk.

 

Neden “Bunny” figürü? Bunny’leri senin için ilginç kılan ne?

 

Bunny figürü aslında kendimi göstermek istediğim bir silüet. Hani çoğumuz gittiğimiz yerlerde bulunduğumuz ortamın havasına uymak için o ortama uygun bir maske takarız ya! İşte Bunny'ler aslında benim maskelerim. İçimde barındırdığım renklerimin dışavurumu. Elbette izleyici de bu renk armonisinde kendini görüyor, kendini buluyor. Crazy Bunny’lerin formları, renkleri izleyici üzerinde belki de bambaşka duygular uyandırıyor. Benim için hüzünlü olan bir renk ve form, bu resme bakan bir başka kişi için bambaşka anılarla coşku ve mutluluk hissi uyandırabiliyor. Sonuçta ‘Bunny’ formu hepimizin aklında, hafızasında farklı noktalara temas ediyor.

 

Tablolarında renk patlaması var. Bu özel bir tercih mi?

 

Renksizlik, yani rengin olmadığı her şey bana biraz uzak. Bu yüzden yaptığım işlerde rengi her yerde kullanmayı severim. Resimdeki coşku ve heyecanı renklerle göstermek, insanlara hayatımızda renklerin olduğunu hatırlatmak amaçlarımdan biri. Crazy Bunny serisinde de aslında soyut formda tavşanlar var. Bu tavşanlar gerçek hayatta gördüğümüz tavşanlar değil. Biz o formu tavşana benzetiyoruz. Bu formdaki tavşanlarda da hayatın renklerini yansıtıyorum. Kimisinde coşku var kimisinde hüzün ve sakinlik.

 

Bu seriye devam mı yoksa yeni bir şey mi düşünüyorsun?

 

Yeniliklere her zaman açığım. İşlerimde genellikle bir seriye başladığımda uzun bir süre o seriyi her teknikte, her malzemede görmeyi tercih ederim. Her anlatım farklı yönlere sürükler ve farklı şeylerin başlangıcı olur. Ne zaman bir seride doyma noktasına ulaşırsam sanırım kendiliğinden bir diğer seriye geçiş yapıyorum.

 

Tüm bunny’ler içinde favorin hangisi?

 

Papyonlu olanlar favorim. Elbette sanatçı her işini ayrı sever, ama bazı işlere anlam ve içsellik olarak daha bağlıdır.

 

İlham aldığın ressamlar kimler?

 

Bu sorunun yanıtı resme başladığım dokuz yaşımdan beri aynı: Vincent Van Gogh. Bir şekilde büyük bir bağ ile ona bağlıyım. Yaptığım eserlerde bilinçaltımdaki renk kaynağım olduğuna inanıyorum.

bottom of page