top of page
CUIXMALA_BUNGALOWS_8.jpg

January 2023 | Travel

below english

C U I X M A L A

Bir rüya imparatorluğu

fotoğraflar Davis Gerber 

Kimi oteller için kullanılan “rüya otel” tanımlamasını unutun. Çünkü hiçbiri Meksika’daki Cuixmala kadar rüya olamaz! Bunun birçok nedeni var, en baştan sayalım. Öncelikle Cuixmala dev bir arazi içinde. Pasifik Okyanusu’na bakan beş kilometrelik bir kıyı şeridi var. Ayrıca 12 bin bitki türüne ve zebranın da içinde olduğu çok çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapan 30 bin dönümlük muhteşem bir doğa rezervine sahip.

 

Haliyle otel geniş arazi içinde farklı bölümlere ayrılmış durumda: Suit ve bungalovların yer aldığı Casa Cuixmala, üç adet özel villanın (Casa Alborada, Casa La Playa, Casa Torre) konuşlandığı Casas ve farklı yatak kapasitelerine sahip, okyanus manzaralı on büyüleyici geleneksel Meksika evinin modern versiyonunun bulunduğu Casitas.

 

MELEZ MİMARİNİN ARDINDA YATAN ÇALKANTILI HAYAT

 

Meksika, Avrupa ve Fas mimarisinin zengin bir karışımı olan Cuixmala’nın bu melez tasarıma sahip oluşunun bir nedeni var. Burası aslında 1997’de ölen gösterişli milyarder ve politikacı Sir James Goldsmith’in eviydi. Özel hayatı ve siyasi kariyeri hep çalkantılı olan, İngiliz ve Fransız köklerine sahip Goldsmith öldükten birkaç yıl sonra Cuixmala otel olarak hizmete açıldı. Ancak halen Goldsmith klanının bir kısmı arazide yer alan kendilerine ait özel villalarda kalmaya devam ediyor.

 

James Goldsmith üç evlilik yapmış ve sayısız sevgilisi olmuş. Geriye sekiz çocuk bırakmış.

O çocuklardan biri olan ve Cuixmala’yı otele dönüştüren Alix Marcaccini, “Her ne kadar alışılmadık bir hayat sürse de babam için aile çok önemliydi” diyor verdiği röportajlarda. Unutmadan, ilginç bir bilgi daha: Alix’in annesi Lady Annabel Goldsmith, Londra’daki meşhur üyelikli kulüp Annabel’s’in de isim annesi aynı zamanda.

 

HEDİYE EDİLEN ZEBRALAR

 

Sir James Goldsmith’in Cuixmala’yı özel mülk olarak kullandığı zamanlarda çoğu devlet başkanı, başbakan, iş insanı ve tabii ünlü isimler buraya konaklamak için gelmiş. Richard Nixon, Henry Kissinger ve Ronald Reagan o isimlerden birkaçı. Ama ismi açıklanmayan biri var ki, işte o kişi Goldsmith'e bir çift Afrika zebrası hediye etmiş ve şimdi o zebralar arazide serbestçe dolaşıyor. Sayıları da 40’a ulaşmış durumda.

 

ERKEN BİR FARKINDALIK

 

Goldsmith’in çevre konusundaki erken farkındalığı da her daim takdir ediliyor. Çevreyi önemsemek moda olmadan çok önce başlayan ekolojik çalışmalar her zaman Cuixmala deneyiminin ayrılmaz bir parçası olmuş. Zebraların yanı sıra zürafalardan antiloplara, jaguarlardan pumalara kadar vahşi hayvanlar Cuixmala arazisi içinde korunuyor ve mülk etrafında mümkün olduğunca serbest bir şekilde dolaşıyor.

 

NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

 

Cuixmala, Meksika'nın Jaslico eyaletinde. Popüler turizm kenti Puerto Vallarta (arabayla 3 saat) ve liman kenti Manzanillo (arabayla 75 dakika) arasındaki Costa Alegre'de yer alıyor. Arazi uzak ve bağımsız, ama sahil boyunca yarım saat arabayla gidilince kulüp ve restoranlarıyla ünlü, daha geleneksel bir lüks tatil yeri olan Careyes’e ulaşılıyor.

C U I X M A L A

A dream empire

photographs Davis Gerber 

Forget the description that a "dream hotel" that used for some hotels. Because none of them can be such a dream as much as Cuixmala in Mexico. This is due to a variety of factors, so let's start at the beginning. To begin with, Cuixmala is located in a vast area. There is a five-kilometer coastline facing the Pacific Ocean. Additionally, it has a magnificent 30,000-acre nature reserve that is home to 12,000 plant species and a wide variety of animals, including zebras.

 

Within the vast grounds, the hotel is naturally divided into various areas: Casa Cuixmala with suites and bungalows, Casas with three private villas (Casa Alborada, Casa La Playa, Casa Torre) and Casitas with a modern version of ten charming traditional Mexican houses with ocean views with different bed capacities.

 

THE TURBULENT LIFE BEHIND HYBRID ARCHITECTURE

 

Cuixmala, a rich blend of Mexican, European and Moroccan architecture, has this hybrid design for a reason. This was actually the home of the illustrious billionaire and politician Sir James Goldsmith, who died in 1997. Cuixmala was established as a hotel a few years after the passing of Goldsmith, whose personal and professional lives were both turbulent and who had roots in both Britain and France. Some members of the Goldsmith clan, nevertheless, are still living in their secluded homes on the property.

 

James Goldsmith was married three times and had a lot of lovers. He left behind eight children.

In interviews, one of those kids, Alix Marcaccini, who converted Cuixmala into a hotel, said that "family was very important to my father, even though he had an atypical existence." Another noteworthy detail is that Lady Annabel Goldsmith, Alix's mother, is also the founder of the illustrious London membership club Annabel's.

 

ZEBRAS GIVEN AS GIFTS

 

The majority of presidents, prime ministers, businessmen, and, of course, celebrities came to visit here when Sir James Goldsmith utilized Cuixmala as his private property. Among them are Ronald Reagan, Henry Kissinger, and Richard Nixon. However, there is one person whose name has remained secret, and that is the person who gave Goldsmith a pair of African zebras, and now those zebras are roaming freely in the field. The number of them has also reached 40.

 

AN EARLY AWARENESS

 

Goldsmith's early awareness of the environment is also always appreciated. Ecological works, which began long before caring for the environment was fashionable, has always been an integral part of the Cuixmala experience. From giraffes to antelopes, from jaguars to pumas, wild animals, as well as zebras, are protected within the Cuixmala terrain and roam around the property as freely as possible.

 

WHERE IS IT AND HOW TO GET THERE

 

Cuixmala is in the Mexican state of Jaslico. It is located in Costa Alegre, between the popular tourist city of Puerto Vallarta (3 hours by car) and the port city of Manzanillo (75 minutes by car). The land is remote and independent, but half an hour's drive along the coast leads to Careyes, a more traditional luxury resort known for its clubs and restaurants.

bottom of page