7:treehouse-dolomites.jpg

Şubat 2020 | Seyahat | Dünya

En iyi 10 kabin otel

Yazı | Mert Çam

Pandemi öncesi konforuna düşkün insanların tatil anlayışı, her şeyi sunan son derece lüks otellerle sınırlıydı. Oysa şimdi pandeminin bir sonucu olarak doğayla uyumlu yeni bir akım doğdu ve bu akımın geleceğin turizmini baştan yarattığını keyifle bildirmek isterim: Kabin oteller.

 

Geleneksel otel anlayışından uzakta, her biri ayrı bir otel odası olan kişisel kabin oteller, birbirinden ilginç tasarımları ve sundukları deneyimlerle fark yaratıyor. Minimal, kompakt, kendi enerjisini üretip minimum atıkla doğaya dönüşümüzü sağlayan kabin oteller, her türlü konfor ihtiyacımızı da karşılıyor. Böylece, zihinlerimizde yer etmiş “doğa ve lüksün yan yana gelemeyeceği” inancı da kırılmış oluyor. “Slow-down turizm”in sembolü haline gelen kabin otellerin gelecek yıllarda daha çok tatil planlarımızda yerini alacağına şüphem yok.

 

İşte dünyanın farklı destinasyonlarından, mutlaka görülmesi gereken kabin oteller.

1. The Woodhouse Hotel / Çin

Çin’in Tuanjie bölgesinde bulunan The Woodhouse, ZJJZ mimarlık şirketi tarafından tasarlanmış. On adet ahşap kabinin yer aldığı projeyi farklı kılan en önemli özellik, her kabinin farklı bir mimariye ve manzaraya sahip olması. Böylece kişiye özel bir deneyim sunuyor.

2. Treehotel / İsveç

Kent ve Britta Lindvall çifti meşhur kuzey ışıklarını görmeye gelen turistler için İsveç'in kuzey ormanlarında, farklı tasarımlara ağaç evler inşa etmeye karar vermişler. Zamanla, Snøhetta and Tham+Videgård Arkitekter gibi mimarlık ofislerinin katkısıyla toplam yedi kabin süitten oluşan bir yer olmuş Treehotel.

3. Vivood Landscape Hotel / İspanya

Daniel Mayo'nun tasarladığı, 25 kabinden oluşan otel İspanya'nın Alicante şehrinin Guadalest vadisi üzerinde dağınık olarak konumlanmış. Her bir kabin doğa ile bütünleşecek şekilde tasarlanmış olsa da sonsuzluk havuzları ve terasındaki jakuzilerle oldukça lüks bir deneyim sunuyor.

4. 48°Nord / Fransa

Eko-Otel konseptiyle Norveçli mimarlık ofisi Reiulf Ramstad Arkitekter tarafından inşa edilen 48°Nord, tasarım kabinlerden oluşan bir köyü andırıyor. Her biri “hyttes”, yani İskandinav tarzı köy evi şeklinde tasarlanan 14 adet kabin, doğayla uyumlu huzurlu kaçamaklar vadediyor.

5. Løvtag's Treetop Cabin / Danimarka

Løvtag tarafından tasarlanan kabinler Danimarka'nın Als Odde bölgesindeki ormanlarda, yerden 8 metre yüksekteki platformlar üzerine ya da mevcut bir ağacın üzerine inşa edilmiş. Dolayısıyla kübik tarzdaki modern yatak odanızın tam ortasından bir ağaç gövdesi geçebiliyor. Haliyle bu durum doğa içinde olduğunuzu sürekli anımsamanıza vesile oluyor.

6. Mountain and Cloud Cabins / Çin

Wiki World ve Advanced Architecture Lab şirketleri tarafından tasarlanan kabinler, Çin'in Yichang / Hubei bölgesinde bulunuyor. Dış cephesi tamamen aynalarla kaplanmış bu 18 adet ahşap dağ evinin her biri dağ yamacında konumlanmış. Uzay gemisini andıran tasarımla öne çıkıyorlar. Zaten tasarımcılar da tam olarak bunu amaçlamış.

7. Tree House / İtalya

Milanolu stüdyo Peter Pichler Architecture tarafından tasarlanan bu kabin otel, Kuzey İtalya'nın Dolomit Dağları’nda yapılıyor. Firma tüm projeyi 'slow down' turizminin felsefesiyle tasarlamış. Her biri ayrı otel odası olan ve sivri çatılarıyla doğayla olan uyumu farklı bir noktaya taşıyan kabinler, tasarımları kadar nefis manzarasıyla da ilgi çekici.

8. Folly / Amerika

Kabin otellerinin en etkileyici özelliklerinden biri bulundukları coğrafyayla uyumları. Kaliforniya çölünde bulunan Folly kabinleri kendini bu şekilde diğerlerinden ayırıyor. Joshua Tree National Park sınırındaki kabinler, metal yüzeyleriyle distopik bir film karesini andırıyor. Çölün ortasında olmasına rağmen ihtiyacınız olan her şeyi ve hatta daha fazlasını sunan projede, üst kattaki yatak odasında yer alan tavanın bir bölümü yok! Bu da berrak yıldızların ışığında uykuya dalma lüksünü tatmanızı sağlıyor.

9. Aka Patagonia Hotel / Patagonya

Şili merkezli mimarlık stüdyosu Larrou tarafından tasarlanan otel, altı adet prefabrik kabinden oluşuyor. Diğerleri gibi konumlandığı bölgeyle uyumlu mimarisinde “mono-pitched”, yani tek eğimli çatılar kullanılmış. Ahşap kabin görüntüsünün yanıltacağı üzere bölgenin ekstrem hava şartlarına göre oldukça sağlam ve güvenli olarak tasarlanmış.

10. Floris / İtalya

İtalyan tasarım stüdyosu Network of Architecture’in inşa ettiği otel İtalyan Alpleri'ndeki bir kasaba olan Siusi allo Sciliar'da. Kabinlerin tasarımındaki en ilginç detay, her kabinin farklı açı ve yükseklikteki kademesi sayesinde dışardan bakıldığında doğanın bir parçası gibi bir izlenim yaratması.

0
ART
Botticelli ve 550 yıllık mirası
ART
Kimsin sen Bær?
ART
Herkes kendi ‘kitsch’ine baksın!
TASARIM
Çok siyah bir veda:
Swiss Alp Watch
ART
FIRAT NEZİROĞLU
Anlatmak istediğimi bakışlarla anlatıyorum
STİL
ORIGYN Sahte ürünü yakalayan aplikasyon
daha fazla

Yeni içeriklerden

haberdar olmak için

abone olun!

MAIL

 

info@yuzumagazine.com

 

INSTAGRAM

Yuzu Magazine

@yuzu.mag

Yuzu Botanik

@yuzubotanic

© 2020 by YUZU Magazine

ADRESAvlu Bebek  |  İnşirah Sokağı, No:25/1 Bebek, 34342 Beşiktaş İstanbul