top of page
7:treehouse-dolomites.jpg

Şubat 2021 | Seyahat | Dünya

En iyi 10 kabin otel

Yazı | Mert Çam

Pandemi öncesi konforuna düşkün insanların tatil anlayışı, her şeyi sunan son derece lüks otellerle sınırlıydı. Oysa şimdi pandeminin bir sonucu olarak doğayla uyumlu yeni bir akım doğdu ve bu akımın geleceğin turizmini baştan yarattığını keyifle bildirmek isterim: Kabin oteller.

 

Geleneksel otel anlayışından uzakta, her biri ayrı bir otel odası olan kişisel kabin oteller, birbirinden ilginç tasarımları ve sundukları deneyimlerle fark yaratıyor. Minimal, kompakt, kendi enerjisini üretip minimum atıkla doğaya dönüşümüzü sağlayan kabin oteller, her türlü konfor ihtiyacımızı da karşılıyor. Böylece, zihinlerimizde yer etmiş “doğa ve lüksün yan yana gelemeyeceği” inancı da kırılmış oluyor. “Slow-down turizm”in sembolü haline gelen kabin otellerin gelecek yıllarda daha çok tatil planlarımızda yerini alacağına şüphem yok.

 

İşte dünyanın farklı destinasyonlarından, mutlaka görülmesi gereken kabin oteller.

1. The Woodhouse Hotel / Çin

Çin’in Tuanjie bölgesinde bulunan The Woodhouse, ZJJZ mimarlık şirketi tarafından tasarlanmış. On adet ahşap kabinin yer aldığı projeyi farklı kılan en önemli özellik, her kabinin farklı bir mimariye ve manzaraya sahip olması. Böylece kişiye özel bir deneyim sunuyor.

2. Treehotel / İsveç

Kent ve Britta Lindvall çifti meşhur kuzey ışıklarını görmeye gelen turistler için İsveç'in kuzey ormanlarında, farklı tasarımlara ağaç evler inşa etmeye karar vermişler. Zamanla, Snøhetta and Tham+Videgård Arkitekter gibi mimarlık ofislerinin katkısıyla toplam yedi kabin süitten oluşan bir yer olmuş Treehotel.

3. Vivood Landscape Hotel / İspanya

Daniel Mayo'nun tasarladığı, 25 kabinden oluşan otel İspanya'nın Alicante şehrinin Guadalest vadisi üzerinde dağınık olarak konumlanmış. Her bir kabin doğa ile bütünleşecek şekilde tasarlanmış olsa da sonsuzluk havuzları ve terasındaki jakuzilerle oldukça lüks bir deneyim sunuyor.

4. 48°Nord / Fransa

Eko-Otel konseptiyle Norveçli mimarlık ofisi Reiulf Ramstad Arkitekter tarafından inşa edilen 48°Nord, tasarım kabinlerden oluşan bir köyü andırıyor. Her biri “hyttes”, yani İskandinav tarzı köy evi şeklinde tasarlanan 14 adet kabin, doğayla uyumlu huzurlu kaçamaklar vadediyor.