top of page
13. Daytonia-Road_Living-Room_013.jpg

June 2024 | Design & Interiors

turkish below

TROPICAL MODERNISM MEETS URBAN AUNT STYLE

words Onur Baştürk

photos Nicole Franzen

styling Paige Wassel

Josh Evan founded a boutique furniture and design company in Brooklyn after working for 15 years in the fashion industry. Michael Edward worked as a project architect in the design and management of high-end residential and commercial projects. In 2019, Josh and Michael combined forces and founded New York-based architecture and interior design office Evan Edward. “Josh was in the fashion industry, but he fell in love with buying furniture from auctions and restoring them,” the partners tell those days. “When Josh’s auction furniture started to turn into special pieces, he started to get opinion from Michael and things began to progress”.

Josh and Michael describe their design style as ‘urban aunt’. Remember; one of the design trends of 2023 was ’Coastal Grandmother‘, a tribute to the mature and timeless style of rustic open kitchens, white sheets and fresh flowers. The style that dominates 2024 - with the viral contribution of TikTok - is the cool urban aunt style.

WHAT DOES THE URBAN AUNT STYLE LOOK LIKE?

So, what is urban aunt? First of all, this aunt is usually single and does not have a child. Imagine the general design codes of her apartment as follows: Open brick walls, wooden beams (or veneers),

rug-covered floors, modern and vintage furniture used together, comfortable corners created for warm conversations, a home bar with antique liquor bottles and glasses, and supporting actors with

different textures: layered cushions, covers and fluffy carpets with fur...

Josh and Michael describe their urban aunt as follows: “Our urban aunt is an artist. She loves traveling for adventure and watching concerts. She has a strong point of view. She is so cool and dynamic. And so is her husband!”

CALMER, MODERN AND TROPICAL

Evan Edward’s Biscayne, Miami project is also inspired by “Urban Aunt”, but this time quieter, modern, and naturally tropical. The color palette consists of creamy and sandy beach tones. Josh and Michael explain the atmosphere of this house as: “This project is salutatory to mid-century tropical modernism and European decor… We love that Geoffrey Bawa, one of the most inspirational Asian architects, uses a simple palette of materials to create a wider natural context in his projects. We wanted all the spaces we designed in this house to feel like they blurred the same line. For example, creating a garden for the back of the bar on the stairs or using the natural form of the Pandanus tree just outside the family room in the fabric choices of the family room”.

PARIS IS OUR NEW MUSE

What are the difficult and easy aspects of working as a pair?

There are no challenges whatsoever, everything is as smooth as butter at all times. Everyone has strengths that get utilized to their full capacity in the seamless process of design that we have mastered here at Evan Edward.

What are the cities and fashion brands that inspire you the most?

 

We were both recently in Paris shopping for a client, so I guess Paris is our new muse again. We’ve both traveled extensively and continue to do so, there’s no place we’ve been that hasn’t influenced our vision. We feel the same way about fashion, we know how difficult it is to see a design manifest in the world and we are impressed by so many things that are put out there. We have diverse and eclectic tastes and there is a design to solve every problem..

Is there a material you always use in your projects?

 

Exquisite taste and wherewithal!

Josh Evan moda endüstrisinde çalıştığı 15 yılın ardından Brooklyn’de butik bir mobilya ve tasarım firması kurmuştu. Michael Edward ise üst düzey konut ve ticari projelerin tasarım ve yönetiminde proje mimarı olarak çalışıyordu. 2019 yılında Josh ve Michael güçlerini birleştirdi ve New York merkezli mimarlık ve iç tasarım ofisi Evan Edward’ı kurdu. İkili o günleri şöyle anlatıyor: “Josh moda sektöründeydi, ama müzayededen mobilya alıp restore etme işine aşık olmuştu. Josh’un müzayede mobilyaları özel parçalara dönüşmeye başlayınca Michael’dan görüş almaya başladı ve işler oradan gelişti”. Josh ve Michael tasarım stillerini ‘urban aunt’ olarak tanımlıyor. Hatırlayın; 2023’ün tasarım trendlerinden biri rustik açık mutfakların, beyaz çarşafların ve taze çiçeklerin olgun ve zamansız tarzına övgü niteliğindeki ‘Coastal Grandmother’dı. 2024 yılına egemen olan stil ise -TikTok’un da viral katkısıyla-havalı şehirli teyze stili.

WHAT DOES THE URBAN AUNT STYLE LOOK LIKE?

Peki ‘urban aunt’ nedir?

 

Öncelikle bu teyze genelde bekâr ve çocuksuz. Dairesinin genel tasarım kodlarını şöyle hayal edin: Açık tuğla duvarlar, ahşap kirişler (ya da kaplamalar), kilimle kaplı zeminler, bir arada kullanılan modern ve vintage mobilyalar, samimi sohbetler için yaratılmış rahat köşeler, antika içki şişesi ve kadehlerin yer aldığı bir ev barı ve farklı dokuların bir araya geldiği yardımcı oyuncular: Katmanlı minderler, örtüler ve yüksek tüylü kabarık halılar... Josh ve Michael, kendi şehirli teyzelerini şöyle tarif ediyor: “Bizim şehirli teyzemiz bir sanatçı. Macera için seyahat etmeyi ve konser izlemeyi seviyor. Güçlü bir bakış açısına sahip. Çok havalı ve dinamik biri. Tabii kocası da öyle!”

CALMER, MODERN AND TROPICAL

Miami, Biscayne’de yer alan Evan Edward tasarımı proje de ‘Urban Aunt’ stilinden izler taşıyor, ama bu kez daha sakin, modern ve doğal olarak tropikal. Renk paleti ise kremsi ve kumlu plaj tonlarından oluşuyor. Josh ve Michael bu evin atmosferi için şöyle diyor: “Bu proje, yüzyıl ortası tropikal modernizmiyle Avrupa dekorasyonuna bir selam niteliğinde… En etkili Asyalı mimarlardan biri olan Geoffrey Bawa’nın projelerinde daha geniş bir doğal bağlam yaratmak için basit malzeme paleti kullanmasına bayılıyoruz. Bu evde tasarladığımız tüm alanların aynı çizgiyi bulanıklaştırmış gibi hissettirmesini istedik. Mesela merdivendeki barın arkası için bir bahçe oluşturmak ya da aile odasının hemen dışındaki Pandanus ağacının doğal formunu aile odasının kumaş seçimlerinde kullanmak gibi”.

PARIS IS OUR NEW MUSE

İkili olarak çalışmanın zor ve kolay yönleri neler?

Hiçbir zorluk yok! Her şey her zaman tereyağı gibi pürüzsüz. Evan

Edward’da ustalaştığımız kusursuz tasarım sürecinde, ikimiz de güçlü yanlarımızı tam kapasite kullanıyoruz.

 

Size en çok ilham veren şehirler ve moda markaları hangileri?

 

İkimiz de yakın zamanda Paris’teki bir müşterimiz için alışveriş yapıyorduk. Sanırım Paris artık yeni ilham perimiz. İkimiz de çok seyahat ettik ve etmeye devam ediyoruz. Vizyonumuzu etkilemeyen bir yer yok. Moda konusunda da aynı şekilde düşünüyoruz. Bir tasarımın ortaya çıktığını görmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve ortaya konan pek çok şeyden etkileniyoruz. Farklı ve eklektik zevklerimiz var. Ve her sorunu çözecek bir tasarım mutlaka var.

Projelerinizde her zaman kullandığınız bir malzeme var mı?

 

Sadece üstün zevk ve yetenek!

bottom of page