top of page
iStock-1429114943.jpg

August 2023 | Travel 

english below

GASTRO LISBON

Deniz ürünlerinin başrolde olduğu Lizbon’un gastronomi dünyası eski ve yeni nesil restoranlarıyla beraber yükselişte. Yuzu’nun nokta atışı tavsiyelerine kulak verin…

 

- Bairro do Avillez. İki Michelin yıldızlı şef Jose Avillez’in Chiado’da konumlanmış bu cool ve büyük restoranı üç ayrı mutfaktan oluşuyor. Şaşırtıcı bir Taberna, menüde deniz ürünlerinin kral olduğu Pateo, gastro bar niteliğindeki Mini Bar. Pizarria Lisboa ile hediyelik eşya dükkânı Mercearia da cabası.

 

- O Velho Eurico. Bu modern ‘taberna’, yani meyhanede geleneksel bir Portekiz yemeği olan Bacalhau à Brás’ın yeni versiyonu mutlaka denenmeli.

 

- Taberna da Dua das Flores. Dışardan bakınca Lizbon’un eski meyhaneleri gibi. Ama yemekleri yenilikçi. Mesela Kore yemeği Galbi’yi Portekiz Mutfağı’na göre yorumluyorlar.

 

- Sea Me. Lizbon'un en popüler deniz ürünleri restoranı olan Sea Me, Portekiz’in tipik balıkçı ve birahane stilini Japon suşi barıyla bir arada sunuyor. Izgara balıklardan tutun da yengeç, ıstakoz ve istiridye dahil devasa deniz ürünü tabaklarının yer aldığı menü her açıdan göz kamaştırıcı.

 

- Lumi Rooftop. Bairro Alto’nun kalbindeki bu rooftop, aynı ismi taşıyan otelin tepesinde. Akşamüstü kokteylleri için ideal.

 

- Java. Nehre bakan olağanüstü manzarada soluklanmak için ideal rooftop barlardan biri.

 

- JNcQUOI. Avenida da Liberdade üzerindeki bu lüks restoran yemekle moda dünyasını bir arada sunuyor. Girişte lüks markaların yer aldığı bir mağaza, içeriye girince ise iki farklı restoran ve bar sizi karşılıyor. Özellikle Uzakdoğu mutfağına odaklanmış bahçedeki restoran hayli görkemli. Yanı sıra en üst katta bir de ‘private club’ bulunuyor.

 

- Cervejaria Ramiro. Lizbon’a gidenlerin ya da daha önce gitmişlerin mutlaka listesinde olan bu geleneksel deniz ürünleri restoranına rezervasyonla gidilmiyor. Bu yüzden dikkat: En az 30 dakika kapıda yer açılmasını bekliyorsunuz.

 

- Belcanto. 1958'de açılan Belcanto, 2012’de şef José Avillez’in işin başına geçmesiyle tamamen yenilendi ve sonraki yıllarda peş peşe iki Michelin yıldızına sahip oldu. “Dünyanın En İyi 50 Restoranı Listesi”nin gediklisi olan Belcanto, fine-dining meraklısı için.

 

- Oficio. Yeni nesil bir Lizbon restoranı. Özellikle közlenmiş domates soslu pırasası denenmeli.

 

- Boi Cavalo. Alfama tarafında eski bir kasabın içinde açılmış, Portekiz yemeklerine modern bir yorum katan restoran.

 

- Prada Mercearia. Saf kaju, dukkah isimli baharat karışımı ve hindistan cevizi sosunun bir arada bulunduğu hake balığını yiyin. Sonra da lor, nane ve incirle yaptıkları tatlıyı.

 

- Gin Lovers. 19. yüzyıl yapımı binaya konuşlanmış EmbaiXada isimli merkezin içinde yer alan bu kokteyl bar, Lizbon’un en iyilerinden biri.

 

- Da Noi. Daha önce JNcQUOI’de çalışmış Tomas Blades ve Michel Lonodjine’in yeni açtıkları bu restoranın en popüleri; çıtır domuz parçaları ve beyaz fasulyeyle sunulan, Roma’nın ünlü makarna çeşidi “cacio e pepe”nin yorumlandığı tabak.

 

- Taberna Moderna. Özellikle öğle yemeği için gidilen popüler ve lezzetli bir restoran.

 

AYRICA…

 

- Güzel bir şarküteri tabağı eşliğinde iyi bir şarap içmek için gidilecek adresler: Black Sheep, o Pif, A Viagem das Horas, Holy Wine ve Comida Independente.

 

- “Daha fazla yemek keşfi yapmalıyım” diyenler için Arkhe, Cavalariça, SALA de Joao Sa, Crouton ve Essencial.

 

- İyi bir bakery dükkânı arayanlar ise Terra Pao, The Millstone, ISCO ve Micro Padaria’ya uğramalı.

 

- Dışında milföy içinde krema olan, cupcake görünümlü meşhur tatlı çeşidi Nata’yı ise Manteigaria’da denemeli.

The gastronomy world of Lisbon is on the rise, with both old and new generation restaurants focusing on seafood. Check the Yuzu’s spot-on pieces of advice…

 

- Bairro do Avillez. This cool and big restaurant in Chiado by two Michelin-starred chefs Jose Avillez serves three diverse cuisines. A stunning Taberna, Pateo, where the seafood is supreme, and Mini Bar like a gastro bar. Pizzeria Lisboa and gift shop Mercearia are a plus.

 

- O Velho Eurico. The new version of Bacalhau à Brás, a traditional Portuguese dish, is a must-try at this modern “taberna”.

 

- Taberna da Dua das Flores. From the outside, it seems like one of Lisbon's old taverns. However, the meals are innovative. For example, they interpret the Korean dish Galbi within Portuguese Cuisine.

 

- Sea Me. The most popular seafood restaurant in Lisbon, Sea Me, blends traditional Portuguese fishermen and pub styles with a Japanese sushi bar. The menu is spectacular in every way, from grilled fish to massive seafood plates including crab, lobster, and oysters.

 

- Lumi Rooftop. This rooftop is located at the top of the same-named hotel in the heart of Bairro Alto. Ideal for evening cocktails.

 

- Java. One of the best rooftop bars for taking in the breathtaking view of the river.

 

- JNcQUOI. On Avenida da Liberdade, this luxury restaurant mixes food and fashion. When you enter, you are greeted with a shop with fancy brands and two distinct restaurants and bars. The garden restaurant, which specializes in Far Eastern food, is extremely stunning. In addition, there is a private club on the top floor.

 

- Cervejaria Ramiro. This traditional seafood restaurant, which is on the list of people who have gone to Lisbon or have been before, does not accept reservations. So be advised: you wait at least 30 minutes to get in.

 

- Belcanto. Belcanto, which opened in 1958, was entirely rebuilt in 2012, with chef José Avillez taking over and it received two Michelin stars in a row in the years that followed. Belcanto, a regular in the "World's 50 Best Restaurants List," is for those who love fine-dining.

 

- Oficio. A new generation Lisbon restaurant. Especially the leek with roasted tomato sauce should be tried.

 

- Boi Cavalo. A restaurant with a modern spin on traditional Portuguese dishes has opened in an old butcher shop on the Alfama side.

 

- Prada Mercearia. Try hake fish with pure cashew, dukkah spice mix, and coconut sauce. And then the dessert they made with curd, mint, and figs.

 

- Gin Lovers. This cocktail bar, located in the center called EmbaiXada and in a 19th-century building, is one of the best in Lisbon.

 

- Da Noi. The most popular dish at this restaurant, which has just been opened by Tomas Blades and Michel Lonodjine, both of whom formerly worked at JNcQUOI, is an interpretation of Rome's famous pasta type "cacio e Pepe,” served with crispy pork chunks and white beans.

 

- Taberna Moderna. A popular and delicious restaurant, especially for lunch.

 

MOREOVER …

 

- Places to go for good wine and a delicious delicatessen plate: Black Sheep, o Pif, A Viagem das Horas, Holy Wine, and Comida Independente.

 

- For those who think, “I need to discover more food”; try Arche, Cavalariça, SALA de Joao Sa, Crouton and Essential.

 

- If you are looking for a good bakery, you should stop by Terra Pao, The Millstone, ISCO, and Micro Padaria.

 

- You should try Nata, the famous cupcake-like dessert with puff pastry on the outside and cream inside, in Manteigaria.

bottom of page