top of page
DSC02616.JPG

Nisan 2022 | İnsan | İngiltere

GOING GREEN MEDIA

Tamamen yeşil bir medya

Yazı | Onur Baştürk

Şöyle bir medya düşünün: Odaklarında sadece tüm gezegene ilham veren yeşil projeler var. Onları çekip yayınlıyorlar. Dünyanın neresinde olursa olsun farketmiyor, projenizi ve sizi tüm dünyaya tanıtıyorlar. Amaçları şu: Çevre sorunları konusunda hiçbir şey yapmamak yerine bir şey yapmaya çalışan insanları, kurumları ön plana çıkartmak ve pozitif bir hareket yaratmak…Böyle bir medya olabilir mi? Oldu bile! İngiltere çıkışlı Going Green Media.

 

Mimarlık eğitimi almış Ben’in 2019'da kurduğu dijital platform Going Green Media, şimdiye kadar İspanya, Singapur, Endonezya, İngiltere ve Danimarka gibi ülkelerdeki sürdürülebilir yenilikleri ve projeleri çekip belgeledi. Going Green Media’nın hikâyesini kurucusu Ben ve ekibe sonradan dahil olan Ciara beraber anlatıyor.

 

GOING GREEN BİR EKO-POZİTİFLİK KAYNAĞI

 

Going Green Media fikri ilk ne zaman ortaya çıktı? Yola çıkarken motivasyonunuz neydi?

 

BEN: Tüm olanlar bizim için gerçekten domino etkisiydi. Ben mimarlık okudum ve 2019'da vegan oldum. Ciara ise çok daha önce vegan olmuş ve Florida'da doğayla çevrili bir yerde büyümüş. Dolayısıyla kendiliğinden hayvansal tarımın iklim değişikliği üzerindeki zararlı etkilerini öğrenmeye yönelmiştik.

 

CIARA: Ben 2019'da Going Green'i başlatırken kanalın başlangıçta sadece sürdürülebilir mimariye odaklanmasını istedi. 2020'de benim ekibe katılmamla birlikte sürdürülebilirlik alanında birçok yönü ve fırsatı kapsamak için çok potansiyel olduğunu fark ettik.

 

BEN: Gerçekten olumlu bir ses olmak istedik. Dünyanın kasvetli gidişatına odaklanmak yerine küresel olarak ya da sadece kendi içlerinde bir fark yaratmak için ellerinden gelenin en iyisini yapan insanlar olduğu gerçeğini vurgulamak istedik. Bu nedenle hedeflerimiz gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Going Green'i bir eko-pozitiflik kaynağı yapmak istiyoruz.

 

Ana akım medyanın aksine ilham veren, çözüm üreten proje ve insanlara odaklanıyorsunuz. Çözüm üretenler sizce yeterli mi? Yoksa yolun başında mıyız?

 

Dünya bu inanılmaz yolculukta gerçekten daha yolun başında. Gidecek uzun bir yol var! Tanıştığımız birçok insan ve çektiğimiz yeşil projeler, çevre dostu bir geleceğin öncüleri.

 

GEZEGENE YARDIM ETMEK BUNLARLA SINIRLI DEĞİL

 

Çektikleriniz arasında şu ana kadar sizi en çok etkileyen kimin hikâyesi ya da projesi oldu?

 

Tek bir favori seçemeyiz. Çünkü amacımız sürdürülebilir fikirleri ele almak! Ziyaret ettiğimiz projelerden bazıları süper yüksek teknolojili ve son derece nitelikli mühendisler, doktorlar ve bilim insanları tarafından geliştirilmiş. Diğerleri ise sıradan insanların tutkulu projelere dönüşen işleri. Bizim için etkileyici olan tanıştığımız insanların tutkusu ve özverisi.

 

Nasıl bir çalışma süreciniz var? Size gelen talepleri mi değerlendiriyorsunuz yoksa siz mi yeşil projeleri bulup çekiyorsunuz?

 

İkimiz de son derece özverili ve inatçı çalışkanlarız! Bu nedenle işimizin özü birlikte çalıştığımız her markayı ya da projeyi derinlemesine incelemek. Böylece yaptığımız her şeyde değerlerimize bağlı kalabiliyoruz. Bir ürünü ya da kampanyayı sadece ücret karşılığı tanıtan influencer’lar gibi olmak asla istemiyoruz. Bu nedenle yeşil bir projeyi çekmeden önce onların etik anlayışlarından geçmiş performanslarına kadar her şeyi sorguluyoruz.

 

Sürdürülebilirlik son yıllarda o kadar çok kullanıldı ki, bazı markaların bu kavramı kullanarak kendilerini çevreci göstermeye başladığını düşünüyorum. Ne dersiniz?

 

Sürdürülebilir ürünlerin ve moda sözcüklerin popülaritesindeki artışın pek çok artı ve eksisi var. Bundan yararlanmak isteyen kâra aç şirketler her zaman olacak. Ürünlerinin üretim süreci ve satışının çevreyi nasıl etkilediğine dair önemli bir değişiklik yapmadan çevre dostu olarak kendini etiketleyen markalar ise gerçekten en kötüsü! "Sürdürülebilir" ya da “çözünebilir” ürünlerini tanıtmamızı isteyen şirketler bize de sıkça yazıyor. Ama gezegene yardımcı olamayacaklarını anlamak için web siteleri ve sosyal kanallarına hızlıca bir göz atmak yeterli.

 

Çünkü gezegene yardım etmek sadece bir ürünün plastik içermemesi ya da bitki bazlı olmasıyla sınırlı değil. Yanı sıra o şirketin çalışanlarına nasıl davrandığı, ürün için ham madde sağlayan kişilere ne kadar değer verdiği de önemli. Tüm bunlara bakıyoruz.

Hatta bir şirket “B-Corp” sertifikasına sahipse onlarla çalışma isteğimiz daha da artıyor.

 

İngiltere dışındaki ülkelere gidip proje çekmek zor olmuyor mu? Finansmanı nasıl sağlıyorsunuz?

 

Ailelerimizden hiçbir finansal destek almadan gerçekten kendi kendimizi yetiştiriyoruz.

İkimiz de hibeler, burslar, krediler arayarak ve çalışarak üniversiteye girdik.Tanışıp Going Green'i başlatmaya karar verdiğimizde ikimiz de tam zamanlı işlerimizde çalışmaya devam ettik. Ücretli izin alarak ya da boş günlerimizde Going Green için çekimler yaptık. Ücretli ortaklıklar için inandığımız markalara ulaştık. Seyahatlerimizin çoğunu reklam gelirlerinden ve hayırsever kuruluşlardan gelen sponsorluklardan finanse etmeye devam ediyoruz.

 

Going Green Media’nın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

 

Daha yeni başladığımızı hissediyoruz! İşimizi çeşitli şekillerde çok fazla potansiyele sahip. Topluluğumuzu çeşitli platformlarda büyütmeye devam etmek istiyoruz. Videografi açısından en büyük hayalimiz ise belgesel film yapımcılığına geçmek ve film festivallerine katılmaya başlamak. Ayrıca büyük yayın hizmetlerine girmek. Olasılıklar sonsuz. Bu yüzden nereye gittiğimizi görmemiz gerekecek!

A completely green media

Words | Onur Baştürk

How did the idea of Going Green Media come about? What was your motivation to start this journey? 

 

It was all really a domino effect for us. Ben studied Architecture and became vegan in 2019, while Ciara became vegan in 2013 and grew up surrounded by and spending a lot of time in nature in Florida. With these influences, we just both naturally gravitated toward learning about protecting the beauty of our respective environments, as well as over time learning about the detrimental impact of animal agriculture on climate change. 

 

In starting Going Green in 2019, Ben wanted the channel to initially focus solely on sustainable architecture, which is what he was most familiar with talking about. Upon me joining the business in 2020, we both realised that there was so much more potential to cover the many aspects and opportunities in the field of sustainability. 

 

We also really wanted to be a positive voice, and not so much focus on the doom and gloom of the world. Of course, it’s important to educate yourself on the facts and the truth about what’s happening to our world, but we really wanted to emphasise the fact that there are people and businesses out there working their hardest to make a difference either globally or just within their local communities. From this, I think we hope that more and more people will continue to get involved with green projects, or even start their own.

 

Our business goals continue to develop and change as the world does too. We want to make Going Green a household name, as well as the source for many people on eco-positivity.

 

Unlike mainstream media, your focus is inspiring projects that produce solutions and people's stories. Do you think those who produce solutions are sufficient? Or are we just at the beginning of the journey in this regard? 

 

Our goal is to amplify the voices and stories of green projects around the world that are either offering new solutions to global problems, or are reframing how we approach various aspects of our lives. We believe that the world is really just at the beginning of this incredible journey, and still has such a long way to go! A lot of the people that we meet and green projects that we film really are acting as the trailblazers for a more environmentally friendly future, which is so inspiring for us! Sometimes reinventing the wheel isn’t necessary for mass societal change, but instead it’s the small changes in ideology or in one’s habits that can really make all the difference over time.

 

What does the working process of Going Green Media look like? Do you evaluate the requests you receive or do you go out there and find green projects? What are your criteria?

 

We’re both extremely dedicated and stubborn hard workers, so the core of our business is us really thoroughly vetting every brand or project we work with, as well as sticking by our values in everything we do. We never want to be influencers that just push a product or campaign for the sake of a pay check, so before choosing to film a green project or be a part of a campaign for a brand, we question everything about their ethics, track record, and the true sustainability of what they’re creating. Regardless of if we have reached out to a project or if they’ve found us, we still do the same kind of research and evaluation to make sure it’s something we are proud to stand behind and be affiliated with.

 

Sustainability has become so widespread in recent years that I think some brands have started to present themselves as environmentalists by using this concept. What do you think? How do we distinguish true practitioners of sustainability?  

 

There are so many pros and cons to the growth in popularity of sustainable products and buzzwords. Of course, we want as many people as possible to make sustainable decisions and create truly eco-conscious habits, but there will always be profit-hungry companies looking to exploit this public desire to know more and be better. Greenwashing, or labelling your products as eco friendly without actually making any substantial changes to how your products’ creation and sale impact the environment, really is the worst! We’re often approached by companies who want us to promote their “sustainable” or “degradable” products, but it only takes a quick look at either their websites or social channels to realise that they’re not actually doing anything different to help the planet. 

 

Also, when we say “help the planet”, this doesn’t stop at a product being maybe truly plastic-free, plant-based, or checking if it comes in compostable packaging. We also look at, for example, how that company’s workers are treated, how the people who source the raw materials for a product are valued and compensated, if the company is transparent in its business practices or not, and what companies do to offset the carbon emissions created by manufacturing and shipping the product to consumers. Also, if a company holds any certifications like being a B-Corp, this really boosts their popularity and our willingness to work with them. I know this sounds really time-consuming or energy-intensive, but so much information is available just to be searched online, so we really try to make use of these publicly available tools. 

 

How many videos have you recorded as Going Green Media so far? Is it hard to go to countries other than England and shoot projects?

 

Sometimes we wish there could be duplicates of us to create even more videos! We have filmed probably over one hundred videos for Going Green, but with more and more incredible green projects popping up all over the world, we hope to continue to film for many years to come to hopefully one day have a library of thousands! 

 

In travelling for our work, I wouldn’t say that it’s hard, but it definitely takes extra levels of planning to shoot projects abroad. We always want to practice what we preach, so trying to get to destinations around the world as sustainably as possible involves extra time and coordination, but at the end of the day, we love immersing ourselves in other cultures and living as travellers instead of as tourists, so it’s all worth it in the end. People will often say, “Well didn’t you fly there?” because flying is so bad for the environment, and we always try to clarify that we take trains and public transport, and rent electric cars as much as possible, but in specific situations (if a filming location is an island for example), we do have to fly. We can’t wait for solar-powered or lithium-ion-battery-powered planes to be invented, but in the meantime, we will continue to off-set our carbon emissions for every flight.

 

What is the future of Going Green Media in your opinion?

 

We really feel like we’re just getting started! We see our business as having so much potential in a number of ways. In social media, we want to continue to grow our communities across various platforms so that people who gain a lot of their knowledge from more short-form content can continue to be informed and inspired. Our digital communities also make people feel more directly connected with us, even if they live half a world away, so we really want to continue to maintain this “small community” feel, even as we continue to grow. In terms of our videography, a big dream of ours is to additionally move toward more long-form, documentary-filmmaking, and start submitting to film festivals and get on big streaming services. We have a couple more dreams and goals up our sleeve and the possibilities are endless, so we’ll just have to see where we go!

Çapa 1
bottom of page