top of page
Mmuseum.jpg

Kasım 2021 | Art | Çin

Hong Kong’taki iddialı müze: M+

Yazı | Alp Tekin

Herzog & de Meuron tarafından mimarlık stüdyosu Farrells işbirliğiyle yapılan Hong Kong’un yeni müzesi M+ iddialı bir söylemle açıldı: Uzakdoğu’nu ilk global modern görsel kültür müzesi olmak.

 

Victoria Limanı kıyısında yer alan M+ binası, 66 metre yüksekliğindeki bir LED’le kaplı olmasıyla dikkat çekiyor. Hong Kong’un ticari reklam panolarına yaratıcı bir yanıt sunmayı amaçlayan bu ekranda sanat eserleri sergilenmesi amaçlanıyor.

 

DEV FİGÜR TARLASI

 

Yeni müzenin açılış sergileri arasında en ilgi çekici olan ise Antony Gormley’nin “Asian Field” adlı işi. 2003 yılına ait bu yerleştirme için İngiliz sanatçı Antony Gormley, Çin’in Xiangshan köyüne gidiyor ve köyde yaşayan her yaştan yaklaşık 300 kişiyi beş gün boyunca 200 bin kil heykelcik yapmaya davet ediyor.

Gormley köylülere heykelciklerle ilgili sadece üç basit talimat veriyor:

1. Her bir heykelcik el boyutunda olmalı.

2. Ayakta durabilmeli.

3. İki göze sahip olmalı.

 

Bu üç talimat dışında Gormley köylüleri doğaçlama yapma konusunda özgür bırakıyor.

Sonuç? İnanılmaz bir figür denizi ortaya çıkıyor.

 

Bir yerleştirme olarak sunulan “Asian Field”, aslında Gormley'nin 1989'da başlattığı Field serisine ait. Field'ın diğer versiyonları Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika, Birleşik Krallık ve Avrupa'da üretildi. Serinin açık ara en büyük ve en iddialı çalışması olan “Asian Field” ise Çin'in geniş topraklarını ve kalabalık nüfusunu yansıtıyor.

bottom of page