top of page
_DSF3746_edited.jpg

June 2023 | Travel | Vol 10

english below

KALESMA

Otel değil, köy gibi

yazı | Onur Baştürk

fotoğraflar | Salva Lopez

Yeni öğrendiğim bir Mykonos deyişi var, “Bir çift evlendiğinde bir köy kurmuş olur” diye. Yani aslında nesilden nesile büyüyüp gelişecek bir köyün ilk adımını atıyorlar. 2021’de açılan Kalesma’nın mimarisini üstlenen K-Studio da bu fikirden yola çıkmış. “Kalesma bir otel değil, köy” diyorlar: “Kurak kayalık arazinin ve lacivert denizin ham güzelliğini kucaklayan, ada halkının dürüstlüğünden ilham alan, merkezi bir alanın etrafında, sanki manzarayı pikselleştiriyormuş gibi parametrik olarak düzenlenmiş beyaz badanalı stüdyolar ve villalardan oluşan bir köy tasarladık”.

MEDİTATİF GÜNBATIMI PLATFORMU

Aynı zamanda Mykonos’un yeni havalimanının da mimarı olan K-Studio, çalışmalarında bütünsel bir yaklaşım benimsiyor ve zanaatkârlık mirasına çok önem veriyor. Mesela otelden ilginç bir detay: Buğdayın un haline getirilmesi için kullanılan dairesel yapı, geleneksel bir taş olan ‘aloni’nin yakınında muhafaza edilmiş ve gün batımı izlenebilecek meditatif bir platform olarak yeniden tasarlanmış. Yeri gelmişken hatırlatayım: Ornos’da konumlanan Kalesma’dan hem gündoğumu hem günbatımı izlemek şahane bir deneyim! Kalesma’nın iç mekan tasarımı ise Vangelis Bonios’a ait. Bonios’un stili, ham malzemeler kullanarak sofistike, modern ve zamansız mekanlar yaratmak üzerine kurulu. Kalesma’nın önemli özelliklerinden biri de odaların özel ısıtmalı sonsuzluk havuzuna sahip oluşu. Bu Mykonos’taki hiçbir otelde olmayan bir özellik.

POST.png

Not a hotel, like a village

words | Onur Baştürk

photos | Salva Lopez

There is a Mykonos saying I just learned: “When a couple gets married, they build a village”. In a word, they take the first step of a village that will grow and develop through generations. K-Studio, responsible for the architecture of Kalesma opened in 2021, started off with this idea also. “Kalesma is not a hotel, it is a village”, they say: “We designed a village of whitewashed studios and villas which is parametrically arranged around a central area as if pixelating the landscape, inspired by the honesty of the islanders, and embracing the raw beauty of the arid rocky land and the navy blue sea”.

MEDITATIVE SUNSET PLATFORM

K-Studio, which is also the architect of Mykonos’ new airport, adopts a holistic approach in its work and attaches great importance to the heritage of craftsmanship. An interesting detail from the hotel as an example: The circular structure used to turn wheat into flour was preserved near the traditional stone ‘aloni’ and redesigned as a meditative platform for watching the sunset. By the way, let me remind you: It is a wonderful experience to watch both the sunrise and the sunset from Kalesma located in Ornos! The interior design of Kalesma belongs to Vangelis Bonios. Bonios’ style is based on creating sophisticated, modern and timeless spaces using raw materials. One of the important features of Kalesma is that the rooms have a special heated infinity pool. This is a feature that no other hotel in Mykonos offers.

POST.png
bottom of page