top of page
4. Lakehouse_Living-Room_037.jpg

November 2023 | Design & Interiors

english below

Lake house inspired by old English cottages

words Leon Williams 

photos Nicole Franzen 

stylist Brittany Albert  

Indiana, Culver’daki Maxinkuckee Gölü kenarında konumlanan bu ev çok eski gibi görünüyor, ama değil. Ama bu eski görünüm bilinçli. Çünkü evin tasarımını gerçekleştiren Of Place Studio kurucusu Amy Knerr, eski İngiliz kır evlerinden ve evin bulunduğu çevrenin doğal ortamından ilham almış. Aynı zamanda ev sahipleri de evlerinin mütevazı ve eski bir kır evi gibi görünmesini özellikle istemiş.

 

Birçok vintage parçayı bünyesinde barındıran bu göl evinin tasarımı için Amy Knerr şöyle diyor: “Tüm harika karışık desenleri ve tatlı tuhaflıkları içeren eski İngiliz kulübelerinin görsellerine baktık ve buna modern bir dokunuş katmak istedik. Çok sevdiğim vintage parçaları tasarıma dahil ettik. Doğal ortam benim en büyük ilham kaynağım oldu. Sarıların, kırmızıların, turuncuların sıcak tonları, su ve gökyüzündeki mavi tonlarıyla birleşti”. 

 

Knerr şöyle devam ediyor: “Evin misafirperver, rahat, ama yine de sofistike olması önemliydi. Mesela barın, İngiltere'deki bir bardan çıkartılmış gibi antika bir his vermesini istedik. Ev sahipleri de orta yüzyılın modern parçalarını seviyor. Bu nedenle bu parçaları her yere dahil edebildik”. 

 

Temel olarak bu göl evinde doğal ve nötr renkler kullanılmış. Bunun yanı sıra parlak mavi ve sarılar, biraz pembemsi/turuncu, kırmızılar gibi yazlık tonlar da öne çıkıyor. 

Located on Lake Maxinkuckee in Culver, Indiana, this home looks very old, but it's not. But this old look is intentional. Because Amy Knerr, founder of Of Place Studio, who designed the house, was inspired by old English cottages and the natural environment of the environment where the house is located. At the same time, the homeowners specifically wanted their house to look like a modest and old cottage house. 

 

Amy Knerr says about the design of this lake house, which contains many vintage pieces: “We looked at images of old English cottages, with all of the wonderfully mixed patterns, the sweet quirks of the homes, and wanted to put a modern spin on it. We certainly incorporated a lot of vintage pieces which I love. It helps to bring a soul to the home. And then truly the natural environment was my biggest source of inspiration – the warm tones of the yellows, reds, oranges, combined with the pops of blues for the water and the sky”. 

 

Knerr continues: “We wanted the house to feel welcoming and cozy, relaxed but still sophisticated. For example, we wanted the bar to feel antique, like something pulled out of a pub in England with its copper footrest. We put a vintage Florian Schulz Double Brass Pendant with counterweights over the island. It’s a conversation piece which is really whimsical.

 

The homeowners love mid century modern pieces so they are incorporated throughout. The house is very refined but we still had fun with the design”.  

bottom of page