top of page
Ekran Resmi 2023-10-26 23.20_edited.jpg

October 2023 | Design & Interiors

english below

Fransız-İtalyan tasarımcının fantastik dünyası

words Alp Tekin

photos Ema Peter Photography

Amerikalı bir girişimci ve İranlı bir sanatçıya bu Los Angeles evi, Fransız-İtalyan tasarımcı Tancred Vilucchi’nin kurucusu olduğu Maison Vilucchi tasarımı. 

Brentwood Park’ta yer alan evin her alanı coşkunun, gerçeküstücülüğün ve renklerin uyum içinde buluştuğu görsel bir hikâye anlatıyor. 

Vilucchi, "Ruhu olan, sıcak ve zamansız bu evde lüks ve coşku duygusu var” diyor: “Benim için renkler pozitif enerjiye bir çağrı niteliğinde. Çünkü gündelik yaşantımıza renk katmanın zihnimiz üzerinde çok güçlü bir etkisi var. Tabii ki doğru uygulandığında”. 

 

Evde sofistike bir atmosfer yaratmak için kireç taşı, nadir oniks, yüksek kaliteli mermer, beyaz meşe ve ceviz kullanılmış. Ayrıca çok sayıda kumaş, tiftik, kadife, Fransa ve İtalya'dan deri kullanılarak iç mekanlarda derinlik sağlanmış. 

 

Bazı mobilyaları bizzat tasarlayan Vilucchi, diğer mobilya parçalarını Kelly Wearstler, Jonathan Adler, Fornasetti, B&B Italia, The Rug Company, Nada Debs, Poltrona Frau, Maxalto, Dedar, Stahl + Band, Pierre Frey, Edra, Bocci ve Pierre Augustin Rose’den seçmiş. 

The fantastic world of the French-Italian designer

This Los Angeles home for an American entrepreneur and an Iranian artist was designed by French-Italian designer Tancred Vilucchi, founder of Maison Vilucchi. 

 

Located in Brentwood Park, every area of the house tells a visual story where enthusiasm, surrealism and colors meet in harmony. 

 

“There is a sense of luxury and exuberance in this house with soul, warm and timeless,” says Vilucchi: “For me, colors are a call to positive energy. Because adding color to our daily lives has a very strong effect on our mind. In the right queue, of course”. 

 

Limestone, rare onyx, high-quality marble, white oak and walnut were used to create an atmosphere. Additionally, a lot of fabrics, mohair, velvet, leather from France and Italy provided depth in the interior. 

 

Vilucchi designed some furniture independently, other furniture details He selected from Kelly Wearstler, Jonathan Adler, Fornasetti, B&B Italia, The Rug Company, Nada Debs, Poltrona Frau, Maxalto, Dedar, Stahl + Band, Pierre Frey, Edra, Bocci and Pierre Augustin Rose.

bottom of page