top of page

February 2024 | Design & Interiors

english below

A bold, futuristic and transparent Aegean project

words Onur Baştürk  

Cesur, fütüristik ve şeffaf. Aynı anda hem görkemli hem de meditatif. Seferihisar tepelerinde yer alan Villa Lavender projesini en iyi şekilde bu kelimeler anlatıyor. Ege’nin sakin, doğal ortamına konumlanan proje, mimar Kemal Serkan Demir liderliğindeki Office Istanbul Archtitects tasarımı. Bulunduğu coğrafyanın pitoresk ortamıyla uyumlu Villa Lavender projesinde iç ve dış mekan arasında ilişkinin sürekliliği amaçlanmış. Böylece yapının her köşesinin doğa ile yakın temas halinde olması sağlanmış. 

 

Projede öne çıkan diğer bir unsur ise ışık ve gölge. Nitekim Kemal Serkan Demir projeyi hayata geçirmek için malzemeleri bir araya getirmeye başladıklarında, önceliklerinin ışığı ve doğanın örüntüsünü olabildiğince canlı bir şekilde yakalamak olduğunu söylüyor. 

 

Projenin sonrasında ise en önemli duygu ve fikirler Villa Lavender arsasının üst köşesinden manzaraya bakarken şekillenmiş. “Arazinin ortasında mucizevi bir şekilde bir lavanta kümesi vardı. Tüm arsanın sadece lavantayla kaplı olduğunda inanılmaz pastel mor renkte bir kumaş gibi görüneceğini hayal ettik” diyor Kemal Serkan Demir. “Çevreyle iletişim kurmanın bir yolunu bulmak, bize bütünsel bir mekânsal deneyim yaratma şansı verdi. Doğrusal terapi havuzlarının yanı sıra panoramik manzaralar, villanın volumlü görünümünü yansıtarak güçlü bir karakteristik içeren farklı perspektife sahip sahneler yarattı”. 

Bold, futuristic and transparent. Majestic and meditative at the same time. These words best describe the Villa Lavender project located in the hills of Seferihisar. Located in the calm, natural environment of the Aegean, the project is designed by Office Istanbul Archtitects led by architect Kemal Serkan Demir. In the Villa Lavender project, which is in harmony with the picturesque environment of the geography, the continuity of the relationship between indoor and outdoor spaces is aimed. Thus, it is ensured that every corner of the building is in close contact with nature.

 

Another prominent element in the project is light and shadow. As a matter of fact, Kemal Serkan Demir says that when they started to bring the materials together to realise the project, their priority was to capture the light and the pattern of nature as vividly as possible.

 

After the project, the most important feelings and ideas were shaped while looking at the view from the upper corner of the Villa Lavender plot. "Miraculously, there was a cluster of lavender in the centre of the plot. We imagined that the whole plot would look like an incredible pastel purple fabric when it was covered only with lavender," says Kemal Serkan Demir. "Finding a way to communicate with the surrounding, gave us a chance to create a holistic spatial experience. Panoramic views alongside linear therapy pools reflect the volumentic appearances of the residence, creating various scenes of perspective that contain a strong characteristic”. 

bottom of page