Nisan 2020 | Art | Türkiye

Online açılış yapan İstanbullu sergi 

Yazı | Alp Tekin

Korona günlerinde sanatın da dijitale taşınmasıyla ilginç deneyimlerden geçiyoruz. 

Bu orijinal deneyimlerden birini de İstanbullu bir galeri yaşattı: Pg Art Gallery. 

 

Şimdi olayı başa saralım ve hikayeyi bizzat Pg Art Gallery’nin sahibi Pırıl Güleşçi Arkonmaz’dan dinleyelim: 

 

“Ayla Turan’ın ‘Tehlikeli Oyunlar’ ve Ömer Faruk Yaman’ın ‘Voyager’ başlıklı sergilerini 21 Mart Cumartesi günü yapacağımız açılışla sanatseverlerle buluşturmayı planlamış ve çok çalışmıştık. 

Ancak içinde bulunduğumuz şartlar değişince sanatçılar ve galeri ekibiyle aldığımız kararşu oldu: Açılışları ertelemek yerine her iki serginin de kurulumlarını tamamlayarak açılışları “online”, yani izleyicisiz bir şekilde gerçekleştirmek! 

Sergiler için video çekimleri yaptık. Sanatçılarımız işlerini anlattılar. 

Dünyanın birçok metropolünde sanat kurumlarının düzenlediği ‘online sergi’lerden farklı olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek bir mekana bağlı kalmadan online açılış yaptık. 

 

Açılış günü sanatsever dostlarımızın tebrik mesajları ile güne başladık. Sanatçılarımız Ayla Turan ve Ömer Faruk Yaman Pg Art Gallery Instagram hesabı üzerinden sırayla kendi stüdyolarından canlı yayın bağlantıları yaparak sanatseverlerle buluştu. 

Aynı zamanda web sitemiz, facebook, twitter ve youtube hesaplarımızdan sergiler ile ilgili videolar, kataloglar ve görseller sanatseverlerin erişimine açıldı. Hepimiz için çok ayrı heyecan taşıyan bir açılış oldu. 

Sanatçılarımızdan Ayla Turan duygu ve düşüncelerini ‘Herkesin morale ihtiyacı olduğu böyle bir dönemde çok yoğun bir ilgi oldu. Bu süreçte yalnız olmadığımızı görmek inanılmaz güzeldi’ şeklinde aktardı. Ömer Faruk Yaman ise süreci ve heyecanını ‘Online bir sergi açılışı yapmak tam da zamanın ruhuna uygun bir yaklaşımdı’ diyerek ifade etti. 

Sanatçılar ilk kez bir açılışta işleri ve izleyiciyle bir arada olmadan canlı bağlantı ile çalışmalarını, üretim süreçlerini, hikayelerini daha geniş bir izleyici kitlesiyle paylaştı. Benim için ise 1993’ten beri gerçekleştirdiğimiz yüzlerce açılış içinde bu ‘online açılış’ belki de en özverili hazırlık sürecine sahip olanıydı. Bir de en duygu yüklü olanı!

 

Ağlamamak için zor tuttum kendimi!” 

0
ART
Fran Aniorte’nin Akdeniz anıları
MEDITERRANEO
ART
Melisa Tapan ‘Gate 27’yi anlatıyor
TASARIM
Swissotel Çeşme sürprizi
STİL
Bir doz ‘Laurel’ pastel yeşili alabilir miyim?
TASARIM
Yalıkavak’ta yeni Wu projesi
TASARIM
‘Bu yaz uzayda tatil planım var’
daha fazla

Yeni içeriklerden

haberdar olmak için

abone olun!

MAIL

 

info@yuzumagazine.com

 

INSTAGRAM

Yuzu Magazine

@yuzu.mag

Yuzu Botanik

@yuzubotanic

© 2020 by YUZU Magazine

ADRESAvlu Bebek  |  İnşirah Sokağı, No:25/1 Bebek, 34342 Beşiktaş İstanbul