top of page
1. Sacramento_Living-Room_051 1.jpg

December 2023 | Design & Interiors

english below

A Cozy San Francisco Home

words Karine Monie 

photos Nicole Franzen

San Francisco’daki bu evin iç tasarımı Studio Plow’a ait. Proje detaylarını Studio Plow kurucusu Brit Apperson anlatıyor. 

 

Evin bulunduğu bölge tam nerede? 

 

San Francisco'nun Pacific Heights Bölgesi'nde. 

 

Evin mimari tarzını ve ne zaman inşa edildiğini anlatabilir misin? 

 

1920'de inşa edilmiş. Dış cephesi oldukça klasik bir San Francisco binası. Bir zamanlar iki daireye ayrılmış, ancak geçmişte bir noktada tek ailelik bir ev olarak birleştirilmiş. 2000'li yılların başında ise yenilenip modernize edildikten sonra ev biraz steril, eski ve soğuk bir hisse bürünmüş. 

 

Tasarımda ne tür malzemeler kullandın? 

 

Mevcut malzemelerin çoğunu kullanmayı ve bunları müşterinin zevkine, projenin hedeflerine uygun hale getirecek şekilde modernize etmeyi hedefledim. Yün halılar, mermer ve masif ahşap yüzeyler, yün ve geri dönüştürülmüş kumaşlar gibi lüks ama aynı zamanda dayanıklı, sağlıklı bir çevreyi teşvik eden doğal malzemelere odaklandık. Hiçbir şeyin çok “değerli” durmaması önemliydi. Bu dengeyi sağlamak için üst düzey zanaatkârlar tarafından hazırlanmış parçaları, iyi tasarlanmış kitlesel pazar tipi parçalarla kasıtlı olarak harmanladık. Ayrıca mekana yaşanmışlık hissi kazandırmak için oturma odasındaki kadife Togo sandalyeler gibi çeşitli vintage parçalar kullandık. 

 

Evi tasarlarken ilham kaynakların nelerdi? 

 

Müşterimizle daha önce yaptığımız çalışmalar nedeniyle onların zevkleri ve önceliklerini biliyordum ve bu benim için en önemli ilham kaynağıydı. Kökleri Meksika'da olan müşterimizin konutta yer alan birçok parçayla güçlü bir kültürel bağı vardı. Ek olarak, bir moda tutkunu ve sanat aşığı olarak müşterinin modaya dönük bakış açısı, parça seçimimizin ardındaki önemli bir ilham kaynağı oldu. 

The interior design of this house in San Francisco belongs to Studio Plow. Studio Plow founder Brit Apperson explains all the project details about the house.

 

Could you name and describe the area where the home is located?

 

This project is located in the Pacific Heights District of San Francisco, California. 

 

Could you describe the architectural style of the home and when was it built?

 

The 4,142 sq. foot home was originally built in 1920. It is, at least on the exterior, a very classic San Francisco residential building. It was once separated into two flats but combined at some point in the past into a single-family home. After being renovated in the early 2000s and modernized in that very “dot-com” way, the home was left feeling a little bit sterile, dated and cold. 

 

What type of materials did you decide to use in this home and why?

 

We aimed to utilize many of the existing bones of the space and refinish them or work with them in a way that would modernize them to align with the client's taste and the project goals. We focused on natural materials that promoted a healthy environment while simultaneously luxurious but resilient such as wool rugs, marble and solid wood surfaces, and wool and recycled fabrics. It was important that nothing felt too “precious” and to strike this balance we intentionally blended high-end artisan crafted pieces with well designed mass-market type pieces. We also sourced a selection of vintage pieces such as the velvet Togo chairs in the drawing room to bring a sense of lived-in coziness to the space.  

 

What were your sources of inspiration to design and decorate this home?

 

This home became an extension of our relationship with the clients through our first shared residential project with them and pushing that envelope. Our previous work with them was a key source of inspiration having already built a rapport and understanding of their tastes and priorities. With roots in Mexico, our client had a strong cultural connection to many of the pieces featured throughout the residence. Additionally, as a fashion enthusiast and art lover, the client's fashion-forward perspective was a key inspiration behind our selection of pieces.

bottom of page