swisscesme.jpg

Nisan 2021 | Tasarım | Türkiye

Swissotel Çeşme sürprizi

Doğruya doğru, Çeşme Ilıca’daki 20 yıllık Sheraton Oteli bölgenin simgelerinden biriydi. Ama son derece eski ve bulunduğu bölgenin Egeli havasını yansıtmayan bir mimariye sahipti. Di’li geçmiş zaman kullanıyoruz, çünkü Sheraton’ın büyük bir kısmı yıkıldı bile. Yerine ise Swissótel yapılıyor.

 

Haziran 2022’de açılması planlanan Swissótel’in mimarlığını daha çok alışveriş merkezi (mesela Buyaka) ve otel projeleriyle (mesela Şişli Marriott) tanınan Dilekçi Mimarlık üstleniyor. Otelin iç mimari ise Mustafa Toner.

 

MIAMI HAVASINDA

 

Accor Dünya Ticaret Başkanı Yiğit Sezgin’in söylediğine göre Swissótel Çeşme’nin genel havası Miami otelleri gibi olacak. Geniş balkonlar, azalan oda sayısı (toplam 248 oda) ve otelden ayrı yapılacak residence kısmıyla…

 

Swissótel’in yatırımcısı da tıpkı Sheraton Çeşme’de olduğu gibi aynı firma, Dilek Holding. Firma başkanı Adil Dilek iddialı: “20 yıl önce Çeşme’yi Sheraton’la nasıl turizme kazandırdıysak, Swissótel’le de Çeşme’yi Cannes gibi daha lüks bir segmente taşıyacağız”.

 

ACCOR’UN SÜRPRİZ HEDEFİ: THE STAY

 

Tüm bunlar bir yana Accor oteller grubunun bir başka sürprizi daha var. O da Muzaffer Yıldırım’ın The Stay markasını Accor işbirliğiyle yurtdışına açmak. Yiğit Sezgin bu konuda gayet net: “Meksika ya da Vietnam, dünyada her yer olabilir. Zaten biz markanın özüne, ruhuna dokunmuyoruz. Ona satış ve pazarlama gücümüzü katıyoruz. Mesela Buenos Airesli Faena’nın Miami’de açılmasını sağladığımız gibi”.

 

Sezgin ayrıca Accor’un dünyadaki meşhur lifestyle otel markalarını da (mesela Delano) birkaç yıl içinde Türkiye’ye getirmek istiyor. Bunun için Accor’un lifestyle markalarından sorumlu ‘vice president’ı Louis Abboud ile birlikte hem İstanbul hem de Bodrum-Marmaris taraflarında keşif yapacakmış ilerleyen günlerde.