top of page
2. 1818-Collective_Front-Room_005.jpg

July 2024 | Design & Interiors

TURKISH BELOW

a SWELL of SYNERGY in the HAMPTONS

words Laura Cottrell 

photos Nicole Franzen, Portrait Photo, Glen Allsop

Located in the historic Hamptons’ village of Sag Harbour, the 1818 Collective is one of North America’s most inspiring concept shops. It is also a buzzing event space, with an ever-growing community network. Born from the dynamic creative synergy between interior designer, Kristin Fine, and Analisse Taft-Gersten, founder of ALT for Living, the 1818 Collective features old and modern furniture, lighting, artwork, decorative accessories and textiles from around the world. 

 

Kristin and Analisse, let's get to know you! Tell us about your lives to date - and how did you come together? 

 

We were both creatives with long, individual careers before we got together to create The 1818 Collective. Analisse founded ALT For Living more than 15 years ago. A successful, luxury textile showroom, it has grown to include locations in New York City, Los Angeles - and now Sag Harbor. Kristin ran her own high-end, residential interior design firm, Fine Concepts, working on projects all over the country. But we both have a love for Sag Harbor! So, when this very special old building came up for sale, we decided to create something historic together.

 

How did the 1818 Collective emerge? 

 

We saw an opportunity to share our vision of showing what is beautiful to live with in a unique setting. We wanted to take an old house - preserving its worn parts and true character as a home - then fill it with treasures we have collected from near and far. These included old pieces, as well as new creations and collaborations inspired by the space itself.

 

Why did you choose the Hamptons? 

 

The Hamptons is one of the most special places! With white sand beaches, the amazing ocean, rocky harbors, trails, gorgeous farms, lovely little old towns, an incredible food scene, vineyards and so much more. It’s an international destination – but it’s somehow still maintained a historic, small-town feel.  It also has a rich history of attracting artists, who move here to find fresh inspiration. The Hamptons offers an interesting and interested clientele – both private individuals and members of the art trade - who have been so wonderfully supportive of what we’ve created.

 

What inspires you? 

 

We’re inspired by all sorts of beauty. It could come from the smallest details found in the gorgeous natural world on Long Island’s East End - like the light and the ocean. Or we could be inspired by the things we see on our constant travels. And, of course, we’re inspired by the amazing the artists and makers we feature in our gallery.

 

How would you describe your style? 

 

Our style is an ever-evolving mix. It is grounded in history - and the classics. We then try to create interest, tension and beauty by layering in the new. This could be adding a new ceramic to an antique table or a gorgeous new fabric to a vintage wing back. We just love juxtaposing things and creating an unusual balance - it’s a bit like making a painting or putting a dish.

 

What are your favorite pieces from The 1818 Collective? 

 

That’s like being asked to choose your favorite child! It changes all the time because of the way they are all mixed and remixed together… But, if we are forced to choose... 

Analisse: I really love the gorgeous ceramic artistry of Olivia Cognet.

Kristin: For me, it’s probably our vintage and unique maker lighting. 

HAMPTONS’DA kreatif bir SİNERJİ

Hamptons’daki tarihi Sag Harbour köyünde yer alan The 1818 Collective son zamanlarda gördüğümüz en ilham verici konsept dükkânlardan biri. Aynı zamanda bir etkinlik alanı da olan The 1818 Collective sürekli büyüyen bir topluluk ağına da sahip. İç mimar Kristin Fine ve ALT for Living Showroom’un kurucusu Analisse Taft-Gersten’in yaratıcı sinerjisinden doğan 1818’de, dünyanın dört bir yanından eski ve modern mobilya, aydınlatma, sanat eseri, dekoratif aksesuar ve tekstil ürünleri yer alıyor. Fine ve Taft-Gersten, “Bir şeyleri yan yana getiriyor ve alışılmadık bir denge sergiliyoruz” diyor, “Bir resim yapmak ya da bir yemeği bir araya getirmek gibi”.  

 

Kristin ve Analisse, önce sizi tanıyalım. Şu ana kadar neler yaptınız ve nasıl bir araya geldiniz? 

 

İkimiz de The 1818 Collective'deki ortaklığımızdan önce birbirinden ayrı uzun kariyerlere sahip yaratıcılarız. Analisse, 15 yılı aşkın bir süre önce New York City, Los Angeles ve şimdi Sag Harbor'da lokasyonları bulunan lüks bir tekstil showroomu olan ALT For Living'i kurdu. Kristin ise ülkenin her yerindeki projelerle kendi üst düzey konut iç tasarım firması Fine Concepts'i yönetiyordu. İkimizin de Sag Harbor'a tutkusu var ve bu çok özel tarihi bina satışa çıktığında birlikte bir oluşum yaratmaya karar verdik.

 

The 1818 Collective nasıl ortaya çıktı? 

 

Eşsiz bir ortamda olmanın güzelliğini gösterme vizyonumuzu paylaşmak için bir fırsat yakaladık. Eski bir evin önce gerçek karakterini koruduk, sonra da bir ev olarak ele alıp dünyanın dört bir tarafından topladığımız parçaları içine yerleştirdik.  

 

İlhamlarınız neler? 

 

Her türlü güzellikten ilham alıyoruz. Long Island'ın Doğu Yakası'nın muhteşem doğal dünyasında bulunabilecek en küçük ayrıntılardan ya da yaptığımız seyahatlerde gördüklerimizden… 

 

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız? 

 

Tarzımız sürekli gelişen bir karışım aslında. Özü ise tarihi ve klasik olanlara dayanıyor. 

Bunun üzerine yeniyi harmanlamaya çalışıyoruz. Mesela antika bir masaya yeni bir seramik ya da vintage bir parçaya muhteşem bir yeni kumaş eklemek gibi… Eşyaları yan yana koymayı ve alışılmadık bir denge yaratmayı seviyoruz. Bu biraz resim yapmak gibi…

 

The 1818 Collective'in en sevdiğiniz ürünleri hangileri? 

 

En sevdiğiniz çocuğunuzu seçmek gibi bir şey bu! Ama eğer seçim yapmak zorunda kalsaydık… 

- Analisse: Olivia Cognet’nin muhteşem seramik sanatını gerçekten çok seviyorum. 

- Kristin: Bana göre vintage, benzersiz aydınlatmamız.

 

Neden Hamptons'ı seçtiniz? 

 

Hamptons beyaz kumlu plajlar, kayalık limanlar, patikalar, muhteşem çiftlikler, küçük tarihi kasabalar, inanılmaz bir yemek ortamı ve üzüm bağlarına sahip özel bir yer. Bir şekilde hâlâ tarihi küçük kasaba hissini koruyan global bir yer. Ayrıca zengin bir tarihe sahip. Uzun yıllar boyunca her türden sanatçıya ev sahipliği yapmış ve ilham kaynağı olma statüsünü sürdürmüş. Yanı sıra Hamptons, yarattığımız şeyi harika bir şekilde destekleyen bireylerden oluşuyor. 

bottom of page