top of page
eden5.jpg

Ekim 2021 | Botanik | Vol V

TROPİKAL KUBBELER

Yakın geleceğin tek nefes alma yeri mi?

Yazı | Oktay Tutuş

Sadece bitkiler kullanarak yapılan kurtarılmış bölge niteliğindeki botanik kubbeleri yakın gelecekte daha çok konuşacağız. Tıpkı bir dönem hayvanat bahçelerinde olduğu gibi!

 

Bugün dünyanın belli başlı noktalarında yer alan yüksek teknolojili botanik kubbelerin altındaki bitki örtüsü şüphesiz hepimiz için çok şey ifade ediyor. Çünkü bu yapılar yok ettiğimiz doğayı izlemek için bir vitrin görevi de üstleniyor. Akvaryum benzeri bu cam ve çelikten kubbelere bu yönden bakarsak, esas amaçlarını daha net idrak edebiliriz.

 

Görünen ve gidişat o ki, bu hızla tüketmeye devam eder ve üzerinde yaşadığımız küreye iyi bakmazsak, bu kubbeler ve inşa edilecek yenileri ya da benzerleri yakında tek nefes alacağımız yerler olacak! Üzücü ama gerçek. Ümidimiz şu: Bu cam ve çelikten kubbelerin ziyaretçilerine verdikleri doğaya dönüş hevesi ve ‘yeşil parmak’ sayesinde üzücü olan gerçeğin ötelenmesi. Peki ama nasıl?

 

EDEN PROJECT ÇIĞIR AÇTI

 

Eden Project isimli sivil inisiyatifin kurucusu Sir Tim Smit, şu anda İngiltere’deki Cornwall’da yer alan az önce bahsettiğime benzer canlı kubbelerin çıkış noktasını şöyle anlatıyor: 

POST.png
bottom of page