top of page
Pool.jpg

February 2024 | Design & Interiors

english below

U L A M A N

The most real model of ecological design

words | Onur Baştürk

photos | Mati Allendes @wanderskyy @kevin_mirc @biancablajovan @nora.p.b

Charlie Hearn ve Laura Tika liderliğindeki Inspiral Architecture & Design Studios tarafından tasarımı gerçekleştirilen Ulaman Eco Luxury Resort, isminde geçen “eco” özelliğinin hakkını veren bir proje.

Bali’nin Tabanan bölgesinde, Canggu ve Seminyak’a yakın bir konumda yer alan Ulaman’ın kurucusu Torontolu girişimci Dino Magnatta. Bu ekolojik otel; pirinç tarlaları, nehir, şelaleler ve tropik orman havasının tam ortasında modern bir Avatar ambiyansı sunmasıyla meşhur.

NEHİR AYNI ZAMANDA ENERJİ KAYNAĞI

İlk fazı 2020’de, ikinci fazı ise 2022’de tamamlanan Ulaman’ın zemin seviyesindeki tüm duvarları “sıkıştırılmış toprak” ile yapılmış. Böylece hem üstün bir yalıtım sağlanmış hem de toprağın katmanlı renkleri sayesinde tasarım açısından ortaya nefis bir görüntü çıkmış.

Ulaman’ın geri kalanı bölgeden hasat edilen bambuyla inşa edilmiş. Bambu malum, hem hızlı büyüyen esnek bir malzeme hem de inanılmaz ölçüde sürdürülebilir. Ulaman’ın içinde bulunduğu nehir aynı zamanda bir enerji kaynağı. Kompleks içindeki tüm binaların enerjisi, nehirdeki sudan üretilen sürdürülebilir hidroelektrik jeneratöründen sağlanıyor.

Kompleksteki binalardan biri ise dalgalı yeşil çatıya sahip bir dizi kubbeden oluşuyor. Düşük karbon ayak izine sahip bu kubbedeki panellerde polimer kaplamalara sahip, geri dönüştürülmüş ya da geri dönüştürülebilir EPS (Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük) kullanılmış. Tüm bu ekolojik katkılar sayesinde Ulaman sıfır karbon bir tesis haline gelmiş ve 2021’de bu özelliğiyle Prix-Versailles Ödülü’nü “Special Exterior” kategorisinde kazanmış.

GÖL YENİDEN CANLANDIRILMIŞ

 

Ulaman’ın odaları proje için gerekli olan eko lüksü “bir koza hissiyatıyla” sağlamasıyla ünlü. Bambu villaların eğri çatı oluşumları farklı yükseklik ve açılardan hem müthiş bir seyir imkanı veriyor hem de aşağıdaki havuzun yansımaları bu etkiyi artırıyor.

Ulaman’ın ikinci faz çalışmasında açılan yeni Lotus restoran alanı ise katedralleri anımsatan bir dizi geometrik bölmeye sahip. Bu bölmelerin her biri kompleksin merkezindeki gölden oluşturulmuş şelale kavşağının üzerinde yer alıyor.

Şık bir ekolojik detay daha: Bir dönem tarımsal nedenlerle suyu kesilen bu göl, mimarlık ofisi tarafından yeniden hayata döndürülerek mikro ekosistem canlandırılmış. Sonuç olarak Ulaman, sürdürülebilir teknoloji ve malzemelerin uyumlu ve benzersiz bir kombinasyonu. Çevredeki ekosistemin korunması ve yeniden canlandırılması açısından da örnek bir model.

Designed by Inspiral Architecture & Design Studios under the direction of Charlie Hearn and Laura Tika, the Ulaman Eco Luxury Resort is a project that lives up to the “eco” in its name.

The Ulaman is located in the Balinese district of Tabanan, near Canggu and Seminyak. The founder of the Ulaman is Dino Magnatta, an entrepreneur from Toronto. This eco-friendly hotel is known for offering a modern avatar ambiance amidst rice paddies, rivers, waterfalls, and tropical forest air.

THE RIVER IS ALSO A SOURCE OF ENERGY

The first phase of Ulaman was completed in 2020, and the second phase in 2022. All of Ulaman’s ground-level walls were built with “rammed earth”. This provides excellent insulation and an exquisite appearance in terms of design, thanks to the layered colors of the soil. The rest of Ulaman was built with bamboo harvested in the region. Bamboo is both a fast-growing, flexible material and incredibly sustainable.

The river in which Ulaman is located is also a source of energy. The complex’s buildings are powered by a sustainable hydroelectric generator generated from the river’s water.

One of the buildings in the complex consists of a series of domes with an undulating green roof. Recycled or recyclable EPS (expanded polystyrene foam) with polymer coatings is used for the panels in this low-carbon footprint dome. Thanks to all these environmental contributions, Ulaman became a zero-carbon facility, winning the 2021 Prix Versailles Award in the Special Exterior category.

THE LAKE IS REVITALIZED

Ulaman’s rooms are known for providing the eco-luxury required for the project with the “feel of a cocoon”. The curved roof formations of the bamboo villas offer magnificent views from different heights and angles, and the reflections of the pool below enhance this effect.

The new Lotus restaurant area, which opened during the second phase of Ulaman’s work, features a series of geometric partitions reminiscent of cathedrals. Each of these partitions is located above the waterfall

formed from the lake in the center of the complex. Another elegant ecological detail: this lake, whose water was cut off for a while for agricultural reasons, was brought back to life by the architectural firm, and the micro-ecosystem

was revived.

As a result, Ulaman is a harmonious and unique combination of sustainable technologies and materials. It is also an exemplary model for protecting and revitalizing the surrounding ecosystem.

bottom of page