top of page
Uniqka_Silos_Emre Dörter 01.jpg

May 2024 | Design & Interiors

english below

Exclusive for Uniqka by Studiopepe: Silos

words Alp Tekin    

photos Emre Dörter & Matteo Bellomo & Stefania Zanetti 

Milano Tasarım Haftası sırasında tanıtılan ve dikkatimizi çeken tasarımlardan biri de Studiopepe tarafından Uniqka için tasarlanan Silos Koleksiyonu oldu. Mimari zarafet ve heykelsi estetiğin kusursuz birleşimi olarak tanımlanan bu geniş sehpa koleksiyonundaki her parça kendi özgü karakterine sahip. 

Milano merkezli Studiopepe’nin tasarladığı koleksiyonun ilhamı ise Silo yapıları. Endüstriyel mimarinin katı ve sağlam duruşuna sahip olan koleksiyon, kıvrımlı yüzeyleri ve kütleli formu ile aynı zamanda zarif bir görüntü ortaya koyuyor.  

 

Deri ayaklar ve farklı malzeme seçenekleriyle sunulan sehpa yüzeyleri koleksiyona zengin bir doku ve renk paleti katmış. Natürel malzeme seçeneklerine sahip olan Silos sehpalar, estetik görüntüsünün yanı sıra dokunsal bir deneyim de sunuyor. 

Üç farklı boyuta sahip Silos Koleksiyonu, geniş renk paleti ve malzeme seçenekleriyle yatak odası, salon, ofis, toplantı odası gibi pek çok yaşam alanında kullanılabiliyor. 

One of the designs that caught our attention during Milan Design Week was the Silos collection designed by Studiopepe for Uniqka. Described as the perfect combination of architectural elegance and sculptural aesthetics, each piece in this large coffee table collection has its own unique character. 

Designed by Milan-based Studiopepe, the collection is inspired by the Silo structures. The collection, which has the rigid and solid stance of industrial architecture, also presents an elegant appearance with its curved surfaces and massive form.  

 

Leather legs and coffee table tops with different material options add a rich texture and color palette to the collection. Silos coffee tables with natural material options offer a tactile experience as well as an aesthetic appearance. 

 

Available in three different sizes, the Silos collection can be used in many living spaces such as bedrooms, living rooms, offices and meeting rooms with its wide color palette and material options. 

bottom of page