top of page
BTEO3086.jpg

july 2023 | Design & Interiors

english below

Urla Stone House

words Alp Tekin

photos Burak Teoman

Bol ağaçlıklı bir arazi içerisinde yer alan bu taş evin tasarımı iç mimar Selina Kazazoğlu’na ait. Türkiye’de, Urla’da konumlanan evin iç mekanlarını büyütmek için mutfak- salon ve antre duvarlarla ayrılmamış. Duvarlar yerine mobilyalarla seperasyon sağlanmış.

 

Taş duvarların rustik görüntüsüyle modern ve hip mobilyaların kontrastı evin dikkat çeken bir diğer özelliği.  Kazazoğlu evle ilgili şöyle diyor: “Aydınlatma benim olmazsa olmazım. Önceliğim aydınlatmalar oldu. Daha sonra taş evin doku yoğunluğunu boğuculuktan uzaklaştırmak amacıyla sıvadan şömine tasarlandı. Tavanlardaki koyu renk ahşaplar ise beyaza boyanarak ferah ve açık bir alan oluşturuldu. Böylece taş ev daha modern bir ambiyansa büründü”

 

Kazazoğlu evin dekorasyon tarzıyla ilgili şunları anlatıyor: “Taş duvarların rustik bir görüntü oluşturmasına rağmen kullanılan mobilyalar modern ve hip ürünlerden seçilerek kontrast yaratıldı. Canlı renkler eve enerji verdi. Açık bej tonlar hakim olan evde konforlu oturma alanları yaratıldı”.

The design of this stone house, which is located in a forested land, belongs to Selina Kazazoğlu. In order to enlarge the interior spaces of the house located in Urla, Turkey, the kitchen-living room and anteroom are not separated by walls. Separation is provided with furniture instead of walls. The contrast of modern and hip furniture with the rustic look of the stone walls is another striking feature of the house.

 

Kazazoğlu says the following about the house: “Lighting is a must for me. My priority was the lighting. Later, a plaster fireplace was designed in order to remove the texture density of the stone house from suffocating. The dark woods on the ceilings were painted white to create a spacious and open space. In addition, the stone house took on a more modern ambiance”

 

Kazazoğlu tells the following about the decoration style of the house: “Although the stone walls create a rustic look, the furniture used was chosen from modern and hip products to create a contrast. Vibrant colors energized the house. Comfortable seating areas were created in the house, which is dominated by light beige tones”.

bottom of page