top of page
10. Tes108.jpg

May 2024 | Design & Interiors

english below

ITALIAN-INFUSED BOLDNESS MEETS CHIC LOFT LIVING

words Karine Monie   

photos Sergey Ananiev

New York'taki çatı katı dairelerinden, Barok referanslardan ve Dimorestudio, Renzo Mongiardino ve Studio Peregalli gibi İtalyan tasarımcıların parlak çalışmalarından esinlenen bu daire lüks bir senfoninin içine dalmak gibi. Pembeler, bordolar, sepyalar, maviler, yeşiller ve koyu grilerden oluşan tasarım ise sürükleyici bir drama havasında!

 

Evin tüm tasarımı Well Done Interiors kurucusu mimar ve iç mimar Olimpiada Arefieva’ya ait. Olimpiada Arefieva, "Tavanın muhteşem yüksekliğinden (17 fit / 5 metre) çok etkilendim. Çünkü bu, şehirdeki apartman dairelerinde sıkça görebileceğiniz bir şey değil," diyor. "Ayrıca tavandan tabana pencereler ve odun şöminesini de hemen sevdim”. 

 

Olimpiada Arefieva, "Bina, dört cephesinden ikisinde göze çarpan bir eğime sahip olan çarpıcı tasarımıyla öne çıkıyor" diyor. "Bu nedenle, binadaki tüm dairelerin birkaç duvarı da odaların merkezine doğru eğimli ve bu da büyük bir etki yaratıyor”. 

 

Moskova'nın merkezinde nehre bakan bu dairenin ilham kaynağı aynı zamanda 19. yüzyılın sonlarındaki endüstriyel mimari. Olimpiada, “Bir mimar olarak karmaşık alanlarla çalışmayı seviyorum ve bir dekoratör olarak renk, desen ve zarif kumaşlarla uğraşmayı seviyorum, müşterilerimin istediği de tam olarak buydu” diyor. 

 

Olimpiada Arefieva, "Renzo Mongiardino ve Studio Peregalli'nin etkisi bu projede çok açık ve doğrudan değil, ancak onların çalışmalarına hayranım ve sürekli onlardan yeni bir şey öğreniyorum" diye itiraf ediyor. "Onların gerçek birer iç mekan simyacısı olduğuna inanıyorum ve ben de onlardan biri olmaya çalışıyorum”. 

Inspired by New York penthouses, Baroque references and the brilliant work of Italian designers such as Dimorestudio, Renzo Mongiardino and Studio Peregalli, this apartment is like diving into a symphony of luxury. The design in pinks, burgundies, sepias, blues, greens and dark grays is an immersive drama!

 

The entire design is by architect and interior designer Olimpiada Arefieva, founder of Well Done Interiors.  

 

“I was very impressed by the spectacular height of the ceiling (17-foot /5-meter) as it is not something you often see in city apartments,” remembers Olimpiada Arefieva. “I also immediately loved the floor to ceiling windows and the wood burning fireplace”. 

 

“The building stands out due to its striking design, featuring a noticeable incline on two out of its four facades,” describes Olimpiada Arefieva. “Due to this, several walls of all the apartments in the building are also inclined towards the center of the rooms, which makes a great impact”.  

 

Overlooking the river in the center of Moscow, this apartment is also inspired by the industrial architecture of the late 19th century. “As an architect I love working with complex spaces and as a decorator I love dealing with color, patterns and exquisite fabrics, which was exactly what my clients wanted”, says Olimpiada. 

 

“The influence of Renzo Mongiardino and Studio Peregalli are not so obvious and direct in this project, but I admire their work and constantly learn from them,” confesses Olimpiada Arefieva. “I believe they are true interior alchemists and I am trying to be one”. 

It resulted in mixing patterns, working with fabrics, covering walls, ceilings and furniture with ornaments and prints in this home where industrial meets classic with a bold and contemporary twist. 

bottom of page