top of page
Image by julian mora

March 2024 | Urban

english below

ŞEHİRDE EN SON NELER OLDU

words Onur Baştürk

Sanırım hayli karmaşık bir haftaydı. Çok farklı kalabalıklarda bulunduğum için! 

Bir bakıma durumum, Fransız filozof Henri Bergson’un kullandığı “Élan Vital” terimi gibiydi. 

Bu terimi yaşamı ileri götüren güç, yaşama atılımı olarak çevirmek mümkün. 

Ya da: Yaşamın her türlü aşamasında kendini gösteren, yaratmadan yaratmaya sıçramayı

sağlayan evrenin ana, temel gücü olarak da… 

Bergson, Élan Vital’ı şuna benzetiyor: Patladığında parçalara ayrılan, bu parçaların da tekrar yeni parçalara ayrıldığı ve bu şekilde sonsuza kadar devam eden bir top mermisine! Bu havai fişeğe benzeyen gösterinin bir amacı da yok. Sadece yerinde duramayan değişimin yaratıcı bir ilkesi Élan Vital. 

 

Oradan oraya akarak savrulma enerjisini kendimde bulabildiğim günler ve gecelerde de Élan Vital bir şekilde hep aklımdadır. Ya da: Sonradan aklıma gelir. Zamanın bir önemi var mı?

UBER'İN ONUNCU YIL YEMEĞİ 

O zaman ilk durakla başlayalım: Geçtiğimiz hafta önce Uber’in Türkiye’deki onuncu yılını kutlamak için düzenlediği yemeğe katıldım. İnanılmaz ama, on yıl olmuş! Uber’in İstanbul’a geldiği ilk zamanları anımsıyorum. Şahane bir lükstü! Vito’larla İstanbul’un dar sokaklarında oradan oraya savruluyorduk. 

Sonra taksici lobisi devreye girdi ve Vito’lar maalesef sona erdi. Şimdi Uber, Türkiye’de sadece taksi seçenekleriyle var. Bu da ayrı bir çelişki. Taksicilerin istemediği Uber, şu anda bir taksi platformu. Yine de umudum var, ulaşım yönetmeliği bir gün değişecek ve her tip araç çeşidi aplikasyonda yer alacak. Umarım! 

 

Bu arada henüz gitmemiş olanlar için: Uber’in daveti Bebek Otel by the Stay içindeki Sankai by Nagaya’daydı. Michelin yıldızını yeni alan restoran, otelin üçüncü katında. Otel resepsiyonunda size bir oda kartı veriyorlar, onunla restorana giriş yapıyorsunuz. Restoranın çok tabaklı tadım menüsü ise hem görsel hem de lezzet olarak nefis.

 

VALERON HADİSESİ 

 

Salı gecesi Momo’da dj Valeron hadisesi vardı. Bilenler bilmeyenlere anlatsın: Valeron, Momo’nun sürekli misafir ettiği bir dj. Geçtiğimiz yaz Momo’nun Çeşme’deki mekanında bizzat gördüm: Valeron setin başında öyle bir kopuyor ve eğleniyor ki, onu dinleyenler de aynı akışa kapılıyor. Tercihim net: Valeron’la Çeşme’deki Momo’da eğlenmeyi tercih ederim.  Nitekim o gece Momo’nun yaratıcısı Burak Beşer müjdeledi: Temmuz ayında arka arkaya önce Kenan Doğulu, sonra Valeron çıkacakmış. 

 

DİĞER NOTLAR 

 

- Etiler’deki Pinoli, sevdiğim İtalyan restoranlarından biri. Ama margaritayı bir türlü yapamamaları üzücü… Armutlu’da açılan yeni İtalyan restoranı Oly House’u ise ayrıca merak ediyorum. Bu hafta oraya gideceğim. 

 

- Karaköy’deki Galeri Bosfor’un yeni yaşını kutlamak için düzenlediği “Enigmavista” sergisine bayıldım. Çünkü sergide mimari ve aydınlatma unsurları kullanılmıştı. Bu nedenle Umut Durmuş ve TEPTA Aydınlatma’ya tebrikler. Ve tabii serginin kürasyonunu yapan Bosfor’un sahibesi Gökşen Buğra’ya da… 

 

- Bir yeni restoran önerisi: Şef Sara Tabrizi’nin açtığı Yeniköy’deki Limu. Menülerinde “Çilingir Sofrası” ismi verilen bir tadım grubu var. Başlangıçlar, ana yemek ve tatlılardan oluşan bu grubu sipariş ederseniz kişi başı 1280 lira ödüyorsunuz. Ama dikkat, bu tadım grubunu sipariş edince Acem Kebabı ve Acem Pilavı’nı tatmamış oluyorsunuz, ki Limu’nun esas starı bu tabak! 

WHAT HAPPENED IN THE CITY LAST TIME 

I think it was a very complicated week. Because I was in so many different crowds! 

In a way, my situation was like the term "Élan Vital" used by the French philosopher Henri Bergson.

This term can be translated as the force that propels life forward, the leap of life. 

Or: The main, fundamental force of the universe that manifests itself in all stages of life, that makes

the leap from creation to creation possible... 

 

Bergson compares Élan Vital to this: A cannonball that, when it explodes, breaks into fragments that break into new fragments, and so on ad infinitum! There is no purpose to this fireworks-like spectacle. Élan Vital is simply a creative principle of inexorable change. 

 

Somehow Élan Vital is always in my mind on those days and nights when I can find the energy to flow from here to there. Or: An afterthought. Does time matter?

UBER TENTH ANNIVERSARY DINNER

First, I went to a dinner organized by Uber to celebrate their tenth anniversary in Turkiye. 

Unbelievable, it's been ten years! I remember when Uber first came to Istanbul. 

It was such a luxury! We were racing through the narrow streets of Istanbul in Vitos. 

Then the taxi lobby came in and Vitos unfortunately came to an end. Now Uber is only available in Turkiye with taxi options. This is another contradiction. Uber, which taxi drivers do not want, is now a taxi platform. Still, I have hope that one day the transportation regulations will change and all types of vehicles will be included in the application. I hope so! 

 

By the way, for those who haven't been: Uber's invitation was to Sankai by Nagaya at the Bebek Hotel by the Stay. The restaurant, which just got a Michelin star, is on the third floor of the hotel. You can get a room card at the front desk and use it to enter the restaurant. The restaurant's multi-course tasting menu is both visually and flavorfully exquisite.

Tuesday night at Momo, there was a DJ Valeron incident. Let those who know tell those who don't: Valeron is a DJ who is a regular at Momo. I personally saw him last summer at Momo's venue in Cesme: Valeron has so much fun at the beginning of the set that those who listen to him get caught up in the same flow. My preference is clear: I prefer to have fun with Valeron at Momo in Cesme.  In fact, Momo's creator Burak Beser gave the good news that night: In July, first Kenan Dogulu and then Valeron will perform back to back. 

 

OTHER NOTES 

 

- Pinoli in Etiler is one of my favorite Italian restaurants. Too bad they don't make margaritas... I'm also looking forward to Oly House, the new Italian restaurant in Armutlu. 

I'm going there this week. 

 

- I liked the "Enigmavista" exhibition organized by Galeri Bosfor in Karakoy to celebrate its new era because the exhibition used elements of architecture and lighting. So congratulations to Umut Durmus and TEPTA Lighting. And of course to Bosfor owner Goksen Bugra, who curated the exhibition... 

 

- A new restaurant recommendation: Limu in Yenikoy, opened by chef Sara Tabrizi. They have a tasting group called “Cilingir Sofrasi” on their menu. If you order this group consisting of appetizers, main courses and desserts, you will pay 1280 liras per person. But be careful, if you order this tasting group, you won't get to taste Acem Kebab and Acem Pilav, which is the real star of Limu! You have to try it.

bottom of page