top of page
pexels-karolina-grabowska-4041428.jpg

Kasım 2021 | Botanik | İspanya

ALEXANDER CAMPBELL

Madrid'de bir İngiliz çiçekçi

Yazı | Oktay Tutuş

Henüz 25 yaşında. Oldukça saf bir kalbe sahip olduğu her halinden belli. Hayatını çiçeklerden kazanıyor ve bunun da hakkını veriyor. TikTok ve Instagram'da takipçilerine her gün yaptığı buketlerin güzelliğini, deyim yerindeyse, gözümüze gözümüze sokarak gösteriyor. Alexander Campbell küçüklüğünde büyükannesinin yanında çiçeklerin güzelliğini takdir etmeyi öğrenmiş. Öğrendiklerini mesleği yapmaya karar verdikten sonra London Flower School'da üç yıllık bir eğitim almış.

 

Güneşe olan sevgisinden (diye tahmin ediyorum) sonrasında Madrid'e taşınmış. Burada günlerini müşterileri ve takipçileri için buketler yaparak, atölye çalışmalarında işinin inceliklerini öğreterek, meditasyon yaparak ve sahibi olduğu AC Flower Studio markasını geliştirmek için uğraşarak geçiriyor. Yaptığı sıra dışı buketlerine öylesine bakmamanızı tavsiye ediyorum, çünkü Alexander tıpkı Victoria Dönemi İngiltere'sinde olduğu gibi “floriografi” yoluyla mesaj veriyor olabilir. Çünkü ona göre çiçeklerin de dili var ve anlattıkları kesinlikle dikkate değer! Tabii ki Alexander'ın anlattıkları da...

 

Çiçekler veya bitkilerle çalışmak hep hayalindeki iş miydi?

 

Her zaman değil. Çiçekleri her zaman sevdim ve hayatımda her zaman önemli bir rol oynadılar. Birkaç yıl önce kim olduğumu ve hayatta nereye gitmek istediğimi bulmaya çalışan bir ruh olarak arayışa başladım. Bu noktada, tam zamanlı mesleğim olana kadar, çiçeklere olan tutkumu daha ciddiye almaya karar verdim.

 

Mesleğini nasıl adlandırıyorsun? Bitki düzenleyici mi çiçekçi mi?

 

Çiçekçi veya çiçek tasarımcısı! Etiket benim için çok önemli değil.

 

MEDİTATİF BİR BALONCUK

 

Bitkiler/çiçekler ile olan ilişkini nasıl tanımlarsın?

 

Çok özel. Büyürken çiçekler ve bahçe benim için her zaman önemliydi. Daha sonraları, kim olduğumu ve kendimle ne yapmak istediğimi anlamama yardım etmenin bir yolu oldular. Çiçekler, endişelerimin ve sıkıntılarımın kaybolduğu bir tür meditatif 'baloncuğa' girmemi sağladığından zihinsel sağlığıma da yardımcı oluyorlar.

 

Neden şu anda İspanya'dasın?

 

İspanya'da her zaman gerçekten mutlu oldum ve bu yüzden şimdi buradayım. İspanya'ya ilk kez 15 yaşındayken İspanyol bir ailenin yanında kalmak için geldim ve o deneyimden beri benim için her zaman çok özel bir yer oldu.

 

Instagram hesabında veya TikTok'ta yaptığın buketleri gerçek hayatta da bu kadar hızlı yapabiliyor musun?

 

Keşke! Maalesef süreç biraz daha uzun sürüyor.

 

Aynı buket içinde bulunması sana göre imkansız olan iki çiçek ismi vermeni istesem?

 

Dürüst olmak gerekirse, imkansız! Yeterince çabalarsan her şeyin bir arada olma ihtimali olduğunu düşünüyorum.

 

BUNA YANIT VEREMEM

 

Seni özel ve benzersiz yapan farklılıkların neler?

 

Bu soruya cevap veremem! Ancak her zaman özgün ve iyi niyetle çalışmaya çalışıyorum. Özgün çalışıyorsanız, zamanla benzersiz de oluyorsunuz.

 

Buketlerine isim veriyor musun?

 

Hayır. Ama fikir hoşuma gitti. Belki de bundan sonra isim vermeliyim.

 

Mutlaka favori bir çiçeğin veya çiçeklerin vardır...

 

Bu soru bana çok soruluyor ve cevaplamak gerçekten zor. Dışarda o kadar çok farklı çiçek var ki, bir iki tanesini seçemem. En sevdiğim çiçekler neredeyse haftalık olarak değişiyor. Bununla birlikte, çalışmalarımda her zaman kullandığım bazıları var. Örneğin ortancalar, hezarenler ve güller buketlerimde öne çıkanlardan…

acfloralstudio.com

bottom of page