top of page
IMG_2640.jpg

April 2023 | Botany | Vol 9

Bir botanikçinin anatomisi

yazı ve fotoğraflar Onur Baştürk

Enverina Rina Qorraj, İstanbul’un Boğaz tarafındaki tarihi semtlerinden Kandilli’de yer alan Kandilli Botanik’in yöneticisi ve ortağı. Bitki dünyasıyla tanışması ailesinin fidanlık kurmasıyla başlıyor. Okul çıkışı fidanlığa gitmeye başlayan Rina, bitkilerin bakımını yaparken onları yakından gözlemleme fırsatı buluyor. O günleri, “Bir elimde sulama hortumu, diğer elimde ise bitki kitabıyla geziyordum. Merakım gittikçe artıyor, Latince isimleriyle birlikte bitkinin yaşam evrelerini öğreniyordum” diye anlatıyor. Çocukluğundaki bu deneyimin etkisiyle İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nü okumaya başlıyor Rina ve bölüm birincisi olarak okulu bitiriyor. Üniversite yıllarında ise aile şirketi Kandilli Botanik’te çalışmaya başlıyor. Böylece teoriyle pratiği birleştirme şansı buluyor. Mezun olduktan sonra hem profesyonel olarak mesleğini sürdürüyor hem de peyzaj mimarisine bakış açısı farklılaşıyor. Öyle ki, yalı bahçelerinde yaptığı peyzaj çalışmaları nedeniyle yüksek lisans tezini de bu konu üzerine gerçekleştiriyor.

Rina için bu sürecin ilginç bir yanı daha var. Tez çalışmasının konusu olan Komili ve Moniem Yalıları’nın peyzaj tasarımı ve uygulamasını bizzat yapmış olması. “Benim için inanılmaz bir öz eleştiriydi” diyor Rina, “Teorimi, pratikte hayata geçirmiştim”.

TÜM BİTKİLERİ BİZZAT GİDİP SEÇİYORUM

Peki bir botanik işletmesini yönetmek nasıl bir şey? Şöyle yanıtlıyor Rina: “Bir botanik işletmesi zamanla yarış halindedir. Sunduğumuz hizmet canlı materyaller içeriyor ve mevsime göre ihtiyaçları farklılaşıyor. Bu ihtiyaçlara doğru şekilde ve zamanında müdahale edilmesi gerekiyor. Bir botanik bahçesi işletmecisi olarak, peyzaj tasarımlarımın uygulanabilirliğini ve sürekliliğini sağlamak için doğru, kaliteli bitki tedariği en önemli konularımdan biri. Bu nedenle Kandilli Botanik’teki bitkilerin tedariğini bizzat gidip yerinde seçiyorum. Beğenmediğim bir bitkiyi satışa çıkaramam. Sergilediğim ürünün önce benim için sağlıklı olması önemli”.

 

Kandilli Botanik’te yerli ve ithal bitkiler satılıyor. “Bitki tedariğinde ilk tercihimiz yerli üretim” diyor Rina. “Türkiye’de belli bölgelerde iyi şekilde üretim yapan yerler var, ama bitki çeşitliliği az ve maalesef üretim kapasitesi kısıtlı. Bir de yerli üretimde yaşça büyük bitki bulmak zor. Nedeni ise uzun yıllara dayanan ve bunu bir geleneğe dönüştüren üretim yerinin az olması. Bu nedenle Türkiye’de bulamadığımız bitkileri yurtdışından ithal ediyoruz. Dış mekan bitkilerini İtalya, iç mekan bitkilerini ise Hollanda’dan tedarik ediyoruz. İtalyan bitkilerinin benzer iklim koşullarında yetiştirilmiş ve kök çalışmasını tamamlamış olmasından dolayı işletmemize geldikten sonra adaptasyonlarında bir sorun yaşanmıyor”.

BAZI BİTKİLERİN FARKLI İHTİYAÇLARI OLABİLİYOR

İç mekan için bitki seçerken şunlara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor Rina: “Eviniz aydınlık ise Ficus Lyrata, Bucida ve Philadendron çeşitlerini tercih edin, yarı aydınlık ise Heteropanax, Dicksonia çeşitlerine yönelebilirsiniz. Dış mekandaki bahçe duygusunu içeriye taşımak isterseniz Strelitzai ya da palmiye türleri düşünülebilir. İç mekan bitkileri düzenli ve türüne göre az su isteyen bitkiler oluyor. Severek bakıldığında zorlanacağınızı düşünmüyorum. Sadece bazı bitkilerin ihtiyaçları faklı olabiliyor. Mesela Dicksonia ağacının sulama tekniği diğer bitkilerden farklı. Tüm gövdesinin ıslatılması gerekiyor. Bunu iç mekanda yapmak kolay değil”.

BABAANNESİNİN BAHÇESİNDEKİ KOKUYU İSTEYENLER...

İyi bir bahçe peyzajı için olmazsa olmazlarını şöyle sıralıyor Rina: “Ölçeğe bağlı olarak dış mekanda ağaç, olmazsa olmazım. Ağaç, dış mekanda tanımlayıcı oluyor ve kendi mekanını yaratıyor. Bir ağacı seyretmek kadar, gölgesinde de keyifli saatler geçirmek mümkün. Seçeceğimiz bitki türleri duyularımıza da hitap etmeli. Özellikle koku duyumuz. Müşterilerimle yaşadığım deneyimlerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim: Yeni bahçe sahibi olacak kişiler genellikle babaannesinin bahçesindeki kokuyu çocukluk anılarından seçerek arzuluyor. Bu koku ıhlamur ağacı çiçeği ya da ilkbaharda çiçek açan şakayığın kokusu olabilir. Son zamanlarda beni en çok etkileyen ağaçlar ise şunlar: Quercus (Meşe) türleri, Gingko Biloba (Mabet Ağacı), Tilia (Ihlamur), Parrotio Persica (Demir Ağacı), Platanus (Çınar).

BİTKİNİN TOPRAĞI NASIL OLMALI

Bitkinin toprak seçimi de önemli bir konu. Bu konuda Rina’nın görüşlerini mutlaka not edin: “İç mekanla dış mekanda kullanılan toprak farklı. Özellikle iç mekanda lif yoğunluklu torf kullanılmalı. Toprak ile birlikte bitkinin bulunduğu saksı ölçüsü de önemli. Bitki uzun süre aynı saksıda tutulduğunda toprak verimliliğini kaybeder. Bu nedenle periyodik sürelerle toprağın tazelenmesi gerekiyor. Dış mekanda ise toprak hareketliliğinden çökmeler olabilir. İlave yapılması gerekir. Ayrıca mevsime ve bitkinin ihtiyaçlarına göre organik ve doğal gübreler kullanılabilir”.

Anatomy of a botanist

words and photos Onur Baştürk

Enverina Rina Qorraj is the manager and partner of Kandilli Botany in Kandilli, one of the historic districts on the Bosphorus side of Istanbul. Her acquaintance with the plant world began when her family started a nursery. Rina, who started to go to the nursery after high school, could closely observe the plants as she took care of them. “I walked around with a watering hose in one hand and a plant book in the other. My curiosity grew more and more; I learned the life stages of the plants and their Latin names”, she explains. Influenced by this childhood experience, Rina began studying at ITU’s Faculty of Landscape Architecture and graduated at the top of her class. During her studies, she began working in the family business, Kandilli Botany. In this way, she found the opportunity to combine theory and practice. After graduation, she both continued her occupation professionally
and changed her view of landscape architecture. So much so that because of her landscape architecture work in the mansion gardens, she also did her master’s thesis on this subject.

For Rina, there is another interesting aspect to this process. She personally performed the landscape design and application of Komili and Moniem Mansions, which were the subject of the thesis. “For me, it was an incredible self-critique”, Rina says. “I put my theory into practice”.

I GO AND SELECT ALL THE PLANTS MYSELF

So what is it like to run a botanical business? Rina answers, “A botanical company is in a race against time. Our service involves living materials, and their needs vary depending on the season. These needs must be met in the right way and promptly. As a botanical garden operator, one of my primary concerns is providing the right, high-quality plants to ensure the viability and continuity of my landscape designs. For this reason, I personally select the plant supply at Kandilli Botany. I cannot sell a plant that I do not like. It is important that the product I display is, above all, beautiful and healthy to me”.

Kandilli Botany sells native and imported plants. “Our first choice for plant supply is domestic production”, she says. “There are places in Turkey that produce well in certain regions, but the plant diversity is low and unfortunately the production capacity is limited. It is also difficult to find older plants from domestic production. This is because few production facilities go back many years, making this a tradition. Therefore, we import plants from abroad that we cannot find in Turkey. We supply outdoor plants from Italy and indoor plants from the Netherlands. Since the Italian plants grow and complete their root work in similar climatic conditions, there are no problems in adaptation when they come to us.

SOME PLANTS MAY HAVE DIFFERENT NEEDS
 

Rina says to consider the following when choosing plants for indoor use, “If your house is bright, choose Ficus Lyrata, Bucida, and Philodendron varieties; if it is semi-bright, you can go for Heteropanax and Dicksonia varieties. If you want to bring the feel of an outdoor garden indoors, you can consider strelitzia or palm species. Houseplants are normal plants that require less water, depending on the species. I do not think you will have a hard time when they are taken care of with love. Only the needs of some plants may be different. For example, the watering technique of the Dicksonia tree is different from other plants. Its whole body needs to be moistened. It is not easy to do this indoors”.

THOSE WHO WANT THE SMELL OF THEIR GRANDMOTHER’S GARDEN...

Rina lists the main points for a good garden landscape as follows: “Depending on the scale, tree outdoors is a must. The tree becomes determinant outdoors and creates its own space. You can spend pleasant hours in its shade and observe a tree. The type of plant we choose should also appeal to our senses. Especially our sense of smell. Based on my experience with my clients, I can say the following: people who want to create a new garden usually want the scent of their grandmother’s garden, choosing from their childhood memories. It might be the linden blossom or the peony blooming in the spring. The trees that have impressed me the most lately are Quercus (oak) species, Gingko Biloba (temple tree), Tilia (linden), Parrotio Persica (iron tree), and Platanus (plane tree).

HOW THE SOIL OF THE PLANT SHOULD BE

The choice of soil for the plant is also an important point. Take note of Rina’s opinions in this regard: “The soil for indoor and outdoor use is different. Especially indoors, peat rich in fiber should be used. In addition to soil, the pot size in which the plant is placed is also important. The soil loses fertility if the plant is in the same pot for a long time. For this reason, the soil must be renewed regularly. Outdoors, the mobility of the soil may cause it to fall over. In this case, additions must be made. In addition, organic and natural fertilizers can be used depending on the season and the plant’s needs”.

bottom of page