top of page
OrhunUlgen_-1647.jpg

Eylül 2022 | Bodrum Coffee Table Book | EV / HOUSE

BARBAROS RESERVE

Yarı şeffaf ahşap kabuk içine saklı

Yazı | Alp Tekin

Fotoğraflar | Mehmet Mutaf, Kadir Aşnaz, Orhun Ülgen

Yalıçiftlik’teki Kempinski Hotel Barbaros Bay yanında yer alan Barbaros Reserve, mevcut imar yasasına göre bölgede yapılaşma izni kalan az sayıdaki alanlardan biri. Barbaros Reserve’deki yapılar doğal topoğrafyaya müdahale edilmeden ve doğal doku bozulmadan bulundukları kotlara yerleştirilmiş. Üç katlı ve 16 ayrı yapı birimi olacak şekilde tasarlanan Barbaros Reserve rezidansları birbirlerinin manzarasını ve hava akışını kesmeyecek şekilde konumlandırılmış.

19:4 Architects kurucularından Arif Suyabatmaz ve Hakan Demirel’in mimari tasarımını üstlendiği Barbaros Reserve’deki her blok 400 metrekare taban alanına sahip ve her bir bloktaki konut sayısı ve mekansal düzenleme birbirinden farklı. Bloklar, bir bütün oluşturan farklı tipteki hacimlerin birbirine kilitlendiği yaklaşımla tasarlanmış. Bu sayede tüm kullanıcıların güneş, manzara, doğal hava akımı gibi olanaklardan eşit şekilde yararlanması hedeflenmiş.

Bu 16 ayrı blok yarı şeffaf ahşap bir kabuğun içinde saklı. Bu kabuğun şeffaflığı mekanın fonksiyonuna göre değişiklik gösteriyor. Hem mahremiyeti sağlıyor hem de içerde yumuşak ve cazip gölgeler oluşturuyor. Kabukların bir diğer fonksiyonu ise kütlelerin topoğrafya ve doğal habitat içinde uyumlu bir şekilde erimesini sağlamak.

POST.png
POST.png

BARBAROS RESERVE

Hidden in a semi-transparent wooden shell

Writer | Alp Tekin

Photography | Mehmet Mutaf, Kadir Aşnaz, Orhun Ülgen

Barbaros Reserve, located next to Kempinski Hotel Barbaros Bay in Yalıçiftlik, is one of the few areas that has a construction permit in the region according to the current construction zoning law. The buildings in Barbaros Reserve are placed on the elevations where they are located without interfering with the natural topography and without disturbing the natural texture. Barbaros Reserve residences, designed as three floors and 16 separate building units, are positioned in such a way that they do not interrupt each other’s view and airflow.

Each block in Barbaros Reserve, whose architectural design was undertaken by Arif Suyabatmaz and Hakan Demirel, co-founders of 19:4 Architects, has

a floor area of 400 square meters, and the number of residences and spatial arrangement in each block are different from each other. The blocks are designed with the idea of several types of volumes interlocking to form one whole. In this way, it is aimed that all users benefit equally from the natural amenities such as sun, landscape, and airflow.

These 16 individual blocks are hidden inside a translucent wooden shell. The transparency of this shell varies according to the function of the space. It offers privacy and casts delicately beautiful shadows inside. Another function of the shells is to ensure that the masses melt harmoniously within the topography and natural habitat.

POST.png
bottom of page