top of page
CartierTrinityParty_070224_saywho_JeanPicon_l1071323.jpg

February 2024 | Art & Culture

english below

Notes from the Iconic Trinity's 100th Anniversary Celebration

words Onur Baştürk

Yıl 1924… İç içe geçmiş üç bantlı tasarımıyla dikkat çeken; platin, sarı ve pembe altından oluşan ikonik Cartier ürünü Trinity’nin doğduğu yıl. Halkalarının akışkanlığı, tasarımının sadeliği ve tabii birliğin sembolü oluşu nedeniyle Trinity o dönem için hayli cüretkâr bir tasarımdı. 

 

Louis Cartier'nin hayal gücünden doğan bu yüzük kısa sürede mücevheri modern bir seviyeye taşıdı ve 1847’de kurulan markanın ilk tasarım ikonu haline geldi. Ve bu yıl, meşhur Trinity’nin 100. yıldönümü. Geçtiğimiz günlerde New York ve Londra’da yapılan kutlama etkinliklerinden sonra Trinity için yapılan üçüncü ve son görkemli etkinlik tabii ki Paris’teydi. 

 

Yuzu’nun da davetli olduğu Petit Palais’de yapılan etkinliğe girer girmez dikkatimizi çeken ilk şey elbette kırmızı ambiyanstı. Tüm sarayın içi kırmızı ışıklarla aydınlatılmıştı ve her şey çok tam bir Fransız şıklığındaydı. Davetliler arasında aniden beliren ve zombi gibi hareket eden dansçılarla beraber ortam değişmeye başladı. Sokak giyimli dansçıların yenilikçi dansları davetliler arasında başlayıp daha sonra ana sahneye taşındı. Bu farklı şovla geceye başlanması aslında markanın yeniliğe, gençleşmeye sonuna kadar açık olduğunun önemli bir işareti. 

 

Bir başka işaret daha vardı tabii. O da Cartier Trinity’nin yeni ünlü marka dostları ya da diğer cool tanımıyla “Friends of Maison”ları… O gece onlar da göz kamaştırdı. Kimler mi? Mesela 77 milyon instagram takipçisine sahip K-pop şarkıcısı Jisoo… Mesela 33 milyon instagram takipçili bir başka şarkıcı Jackson Wang…

 

Buna karşılık instagram hesabı olmayanlar da vardı. Mesela İrlandalı aktör Paul Mescal. Bir podcast röportajında instagram hesabını silmesinin nedenini şöyle açıklıyordu Mescal: Oynadığı filmlerin fragmanını ya da fotoğraf çekimlerini paylaşma baskısının bir “meta" gibi hissettirmesi nedeniyle… Bu açıdan bakıldığında Paul Mescal eski dönem yıldızlarını anımsatıyor. Onların daha gizemli hallerini… Bir yanıyla da yeni dönem yıldızlarına özgü tavrı da var Mescal’in. Asla ulaşılmaz değil.

 

Unutmadan: Cartier, Trinity'nin 100. yılını kutlamak için sade ve saf, ama yine cüretkâr yeni tasarımlar yarattı. Ayrıca gerçek bir kült olan Trinity bileziğini de maksimalist bir versiyonla yeniden piyasaya sürdü. 

The year 1924... The year of the birth of Trinity, the iconic Cartier piece in platinum, yellow and rose gold, with its three intertwined bands. Because of the fluidity of its rings, the simplicity of its design and, of course, its symbol of unity, Trinity was a daring design for its time. 

 

Born from Louis Cartier's imagination, this ring soon brought jewelry to a modern level and became the first design icon of the brand founded in 1847. And this year marks the 100th anniversary of the famous Trinity. After recent celebrations in New York and London, the third and final big event for Trinity was, of course, in Paris. 

 

The first thing that caught our attention as we entered the Petit Palais, where Yuzu was invited, was the red ambiance. The entire palace was lit with red lights and everything was very French chic. The atmosphere started to change with the dancers who suddenly appeared among the guests and moved like zombies. The innovative dances of the dancers dressed in street clothes started among the guests and then moved to the main stage. Starting the night with this different show is actually an important sign that the brand is open to innovation and rejuvenation. 

 

There was, of course, another sign. Cartier Trinity's new famous brand friends, or "Friends of Maison" in other cool terms… They were also dazzling that night. Who was it? K-pop singer Jisoo, who has 77 million Instagram followers. Take Jackson Wang, another singer with 33 million Instagram followers.

 

On the other hand, there were some who did not have an Instagram account. For example, Irish actor Paul Mescal. In a podcast interview, Mescal explained why he deleted his Instagram account: The pressure to share trailers or photoshoots of the movies he was in made him feel like a "commodity." From this point of view, Paul Mescal is reminiscent of the stars of yesteryear. Their more mysterious versions. On the other hand, Mescal also has an attitude typical of the stars of the new era. He is never out of reach.

 

Before I forget: To celebrate 100 years of Trinity, Cartier has created new designs that are simple and pure, yet daring. It also relaunched the Trinity bracelet, a true icon, in a maximalist version.

bottom of page