top of page
2. Pirogovskaya_hr (10 of 32).jpg

April 2024 | Design & Interiors

english below

A PARISIAN-STYLE APARTMENT in MOSCOW 

words Alp Tekin 

photos Sergey Krasyuk 

Hayır, bu ev Paris’te değil, Moskova’da. İç mimar Ksenia Mezentseva’nın Paris'in zamansız zarafetinden ilham alarak tasarladığı bu dairede sade bir renk paleti kullanılmış ve farklı malzeme ve dokulara yoğun bir şekilde vurgu yapılmış. Tasarıma dair diğer detayları iç mimar Mezentseva’dan dinleyelim: 

 

- “Sade klasik mimarisi ve çağdaş mobilyalarıyla Paris tarzı bir daire yaratmak istedik. Bu proje üzerinde çalışmaya kasım ayında başladık. Birkaç ay sonra pencerenin dışında çok fazla kar ve çıplak ağaç gövdeleri görmeye başladık ve sanırım bu renk paletini etkiledi. Nihai renk tonu ve güneş ışınlarını andıran avizelerle evin ambiyansı beyaz bir kış ormanını andırıyor”. 

 

- “Ev sahipleri televizyon izlemiyor. Bu nedenle en önemli şeylerden biri de televizyonun dairede olmamasıydı. Oturma odasını yükselten görkemli şömine, merkez sahneyi alarak rahat ve davetkar bir inzivanın kalbi haline geldi”. 

 

AYRINTILAR

 

- Antre: Konsol masası GARDA Decor'dan. Bank, 101 Copenhagen imzalı. Aksesuarlar Moon Stories'den.

- Mutfak/oturma odası: Yenek masası özel yapım. Çekmeceli dolap Osaka. Sandalyeler Gubi. Kanepe ve puf B&B Italia. Kahve sehpası Vondom. 

- Yatak odası: Halı, Carpet Empire. Aksesuarlar, Moon Stories. Tablo, Smart Gallery. Yastıklar ve yatak örtüsü Enere. Sarkıt lambalar, Bright Buro. 

No, this chic and elegant apartment is not in Paris, but in Moscow. Inspired by the timeless elegance of Paris, interior designer Ksenia Mezentseva designed this apartment with a simple color palette and a strong emphasis on different materials and textures. Let's hear more details about the design from interior designer Mezentseva: 

 

- “We wanted to create a Parisian-style apartment with simple classic architecture and contemporary furniture. We started working on this project in November – a time when a few months later, you see a lot of snow and bare tree trunks outside your window. I think it affected the palette – the final tone resembles a white wintery forest with rays of sun above your head (the chandeliers)”. 

 

- “The homeowners do not watch TV, so one of their requirements was that it should not be in the apartment. Elevating the living room, the majestic fireplace takes center stage, becoming the heart of their cozy and inviting retreat”. 

 

DETAILS

 

- Entryway: Console table by GARDA Decor. Bench is by 101 Copenhagen. 

Accessories by Moon Stories.

- Kitchen/ Living room: Dining table is custom made. Chest of drawers by Osaka. Chairs by Gubi. Sofa and pouf by B&B Italia. Coffee table Vondom. 

- Bedroom: Carpet by Carpet Empire. Accessories by Moon Stories. Painting from Smart Gallery. Pillows and bedspread, Enere. Pendant lamps, Bright Buro. 

bottom of page