top of page
Soho House Sao Paulo - Sitting Room.jpg

September 2023 | TRAVEL

english below

Latin Amerika’nın ilk Soho House’ları

words Alp Tekin

Latin Amerika’daki ilk Soho House eylül ayında Mexico City’de, ikincisi ise aralık ayında Sao Paulo’da açılacak.

Mexico City’deki Soho House, Colonia Juárez'in kalbinde tarihi bir binada yer alacak. Kulübün üyelerini şunlar bekliyor: Tekila barı, yeraltı vinil dinleme odası, restoran ve açık havada yemek yeme imkanı sunan bir avlu dahil olmak üzere üç bar.

Soho House Mexico City’de ayrıca lokal üretim özel mobilyalar, vintage parçalar ve Meksika'da doğmuş ya da burada yaşayan sanatçıların 100'den fazla eserinden oluşan bir sanat koleksiyonu yer alacak. Gabriel Rosas Aleman ve Maria Fernanda Camarena'dan oluşan yetenekli sanatçı ikilisi Celeste ise ana binadaki resepsiyon alanı için mekana özel bir enstalasyon yarattı.

ESKİ DOĞUMHANEYE SOHO DOKUNUŞU

Aralık 2023’te açılacak olan Soho House São Paulo ise şehrin yeniden yapılanmalarından biri olan Cidade Matarazzo projesinde yer alıyor. Tarihi Matarazzo Hastanesi'nin eski doğumhanesinin bir bölümünde yer alacak Soho House SP’nin binası mimari tarihi korunarak yenilenecek ve ayrıca iç mekanlarda lokal zanaatkârlarla iş birliği yapılacak.

 

Soho House & Co CEO'su Andrew Carnie, São Paulo ile ilgili şöyle diyor: “Burası mimari, müzik, sokak ve modern sanatın nabzını tutan küresel bir şehir. São Paulo, yaratıcıların ve sanatçıların bir araya geleceği bir ev olacak. Buradaki binamız ise lokal unsurlardan en çok etkilenen Soho House’lardan biri olacak”.

Latin America's first Soho Houses

The first Soho House in Latin America will open in Mexico City in September and the second in Sao Paulo in December.

 

Soho House in Mexico City will be located in a historic building in the heart of Colonia Juárez. Members of the club await: three bars, including a tequila bar, an underground vinyl listening room, a restaurant, and a courtyard with al fresco dining.

 

Soho House Mexico City will also feature locally produced custom furniture, vintage pieces, and an art collection of more than 100 works by artists born or living in Mexico.

 

MODERN TOUCH TO THE OLD BIRTHROOM

 

Soho House São Paulo, which will be opened in December 2023, is located in the Cidade Matarazzo project, which is one of the city's reconstructions. The building of Soho House SP, which will be located in a part of the old delivery room of the historic Matarazzo Hospital, will be renovated while preserving its architectural history, and will also collaborate with local craftsmen in the interiors. Celeste, the talented artist duo consisting of Gabriel Rosas Aleman and Maria Fernanda Camarena, created a site-specific installation for the reception area in the main building.

 

Andrew Carnie, CEO of Soho House & Co, has this to say about São Paulo: “This is a global city on the pulse of architecture, music, street and modern art. São Paulo will be a home for creators and artists to come together. Our building here will be one of the Soho Houses that is most affected by local factors”.

bottom of page