top of page
Day 4-716.jpg

june 2023 | Travel

turkish below

yuzu was in L.E / Miami 2023

words Onur Baştürk

photos L.E Miami & Chris Carter

Despite the sweltering Miami temperatures that occasionally soared to 40 degrees, inside the Miami Beach Convention Center, a completely different and dynamic ambiance took hold. People are running around, hailing from various corners of the world to attend L.E Miami -an event where luxury and design hotel brands defined as high-end, travel companies offering unique experiences, and of course, media professionals converged.

 

L.E Miami, which stands for "limited edition" and exclusively involves yuzu Magazine from Turkey, aims to bring together luxury travel professionals, foster new connections and ideas, and explore new directions in travel. In fact, it is often referred to as the “Art Basel of the travel industry”, and rightfully so. As I peruse the participating brands like W, 1 Hotel, Nobu, and The Hoxton, none of them are ordinary. Brands that promise design and experience are at the forefront.

 

MEETING AND ENTERTAINMENT TOGETHER

 

Honestly, I am getting dizzy from this awesome energy during four days of L.E. Miami. Because L.E Miami has successfully managed to avoid the traditional and mundane approach to gatherings. Let me elaborate: in the center of the dedicated L.E Miami section at the Miami Beach Convention Center, a bar was flanked by a giant LED screen and a DJ booth. During meetings, the music volume was lowered to a minimum, but as soon as a break arrived, the atmosphere instantly transformed into a lively party.

 

HOW DOES THE SYSTEM WORK?

 

Now, let's delve into how L.E. Miami brings together and connects so many people over four days. All participants prioritize the professionals they want to meet before coming to Miami. Based on this priority, an appointment system is created and when L.E Miami starts, a personal appointment system is sent to everyone's mail.

 

WHO ARE THE CREATORS?

 

Leaving 10 years behind, the founders of L.E Miami are two names who are also the creators of leading platforms such as PURE Life Experiences, We Are Africa, Further East, Do Not Disturb and SET: Serge Dive and Sarah Ball.

 

“NEW HEDONISTS” ARE COMING

 

One of the definitions spoken at L.E Miami was “new hedonists”. What is meant by new hedonists is: individuals who feel responsible for the world they live in as much as they know how to enjoy life. You know, they are generation Z and those who come after that generation. Responsibility, of course ecological. These individuals take care to leave as little carbon footprints as possible wherever they go. For this reason, they expect the same care from the hotel where they will stay.

 

HOW ARTIFICIAL INTELLIGENCE WILL AFFECT HOTEL MANAGEMENT

 

One of the topics discussed at L.E Miami was how ChatGPT will impact the travel industry and hospitality. Sébastien Felix, founder and CEO of Influence Society, a new model for digital marketing agencies in the travel and hospitality industry, which advises luxury hotels on this issue, said in his speech at L.E Miami:

“Developed by OpenAI, this technology allows hotels to provide exceptional customer service and support. It makes interaction with guests more efficient, personalized, and seamless than ever before. With ChatGPT, brands can ensure that every guest has a truly unique and memorable experience. Real-time tailored recommendations and travel planning assistance can be provided. In addition, ChatGPT's advanced language translation capabilities can remove communication barriers, enabling hotels to easily serve international customers. This not only increases guest satisfaction, but also expands the global reach of luxury hospitality brands”

 

Felix stated in his speech that ChatGPT not only increases customer engagement but also provides powerful tools for content creation and marketing. How? ChatGPT can analyze information about guest preferences, market trends and potential growth areas in real time.  Thanks to these quick insights, hotels have the chance to make more informed decisions and improve their marketing strategies.

yuzu ‘L.E / Miami 2023’teydi

Miami’de dışarda hissedilen hava sıcaklığı 40 dereceyi buluyor. Ama içerde, yani Miami Beach Convention Center’da çok enerjik bir hava var. İnsanlar oradan oraya koşturuyor. Hepsi dünyanın dört bir köşesinden L.E Miami için gelmiş: High-end olarak tanımlanan lüks ya da tasarım otel markaları, her biri farklı seyahat deneyimi pazarlayan seyahat şirketleri ve tabii medya… Türkiye’den sadece yuzu Magazine’in katıldığı, açılımı “limited edition” olan L.E Miami’nin amacı şu: Lüks seyahatin profesyonellerini bir araya getirmek, yeni bağlantılar ve fikirler oluşturmak, seyahat anlayışına yeni yönler aramak… Bu nedenle L.E Miami’yi tanımlamak için “seyahat sektörünün Art Basel’ı” deniliyor. Nitekim bu tanımda haklılar. Katılan markalara bakıyorum; W, 1 Hotel, Nobu, The Hoxton… Hiçbiri sıradan değil.

 

TOPLANTI VE EĞLENCE BİR ARADA

 

Dört günlük L.E Miami boyunca bu müthiş enerjiden başım dönüyor. Çünkü L.E Miami, insanları bir araya getirmeyi sıkıcı bir şekilde yapmaktan kaçınmış. Şöyle anlatayım: Miami Beach Convention Center’ın L.E Miami için ayrılmış bölümünün tam ortasında bir bar, üzerinde dev bir led ekran ve onun karşısında ise dj kabini vardı. Toplantılar boyunca müziğin sesi minimum seviyeye iniyordu ama mola verildiği anlarda anında partileme moduna geçiliyordu.

 

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

 

Peki L.E Miami dört gün boyunca o kadar insanı nasıl bir sistemle bir araya getirip tanıştırıyor? Şöyle: Tüm katılımcılar Miami’ye gelmeden önce tanışmak istedikleri profesyonelleri öncelik sırasına göre işaretliyor. Bu öncelik sırasından yola çıkarak bir randevu sistemi oluşturuluyor ve L.E Miami başladığında herkesin mailine kişisel bir randevu sistemi düşüyor.

 

YARATICILARI KİM?

 

On yılı geride bırakan L.E Miami’nin kurucuları ise PURE Life Experiences, We Are Africa, Further East, Do Not Disturb ve SET gibi önde gelen platformların da yaratıcıları olan iki isim; Serge Dive ve Sarah Ball.

 

“YENİ HEDONİSTLER” GELİYOR

 

L.E Miami’de konuşulan tanımlardan biri de “yeni hedonistler”di. Yeni hedonistlerden kasıt şu: Hayattan zevk almayı bildiği kadar yaşadığı dünyaya karşı kendini sorumlu hisseden bireyler. Bildiniz, onlar Z kuşağı ve o kuşağın ardından gelenler. Sorumluluk, elbette ekolojik. Bu bireyler gittikleri gördükleri yerlerde mümkün olduğunca az karbon ayak izi bırakmaya özen gösteriyor. Bu nedenle konaklayacakları otelden de aynı özeni bekliyor.

 

YAPAY ZEKA OTELCİLİĞİ NASIL ETKİLEYECEK

 

L.E Miami’de konuşulan konulardan biri de ChatGPT'nin seyahat sektörü ve otelciliği nasıl etkileyeceği üzerineydi. Lüks otellere bu konuda danışmanlık veren, seyahat ve konaklama sektöründeki dijital pazarlama ajansları için yeni bir model olan Influence Society’nin kurucu ve CEO’su Sébastien Felix, L.E Miami’de yaptığı konuşmada şöyle diyordu: “OpenAI tarafından geliştirilen bu teknoloji, otellerin olağanüstü müşteri hizmeti ve desteği sunmasına olanak tanıyor. Konuklarla olan etkileşimi her zamankinden daha verimli, kişiselleştirilmiş ve sorunsuz hale getiriyor. ChatGPT sayesinde markalar, her konuğun gerçekten benzersiz ve unutulmaz bir deneyim yaşamasını sağlayabilir. Gerçek zamanlı özel öneriler ve seyahat planlama yardımı sağlanabilir. ‍Ayrıca, ChatGPT'nin gelişmiş dil çeviri yetenekleri iletişim engellerini ortadan kaldırarak otellerin uluslararası müşterilere kolaylıkla hizmet vermesini sağlayabilir. Bu sadece misafir memnuniyetini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda lüks konaklama markalarının küresel erişimini de genişletiyor”.

 

Felix, ChatGPT’nin sadece müşteri katılımını artırmadığını, içerik oluşturma ve pazarlama için güçlü araçlar sunduğunu da belirtti konuşmasında. Nasıl mı? ChatGPT; konuk tercihleri, pazar eğilimleri ve potansiyel büyüme alanları hakkındaki bilgileri gerçek zamanlı analiz edebiliyor. Bu hızlı öngörüler sayesinde oteller daha bilinçli kararlar alıp pazarlama stratejilerini iyileştirme şansına sahip oluyor.

bottom of page